Významný rod Görgeyovcov postavil v Toporci v okrese Kežmarok dva kaštiele, ktoré sú dnes dominantou obce. Starý kaštieľ, ktorý pochádza z konca 13. storočia, dlho chátral a až v posledných rokoch sa dočkal obnovy.

V jeho priestoroch by malo v budúcnosti vzniknúť múzeum, spoločenské priestory na rôzne akcie a pod strechou obytný priestor. Povedal to Slavomír Regec, predseda občianskeho združenia Astra, ktoré sa snaží kaštieľ zachrániť.

V strede obce sa nachádza aj druhý kaštieľ z 18. storočia, ktorý je v súčasnosti v zachovalom stave a bývajú v ňom ľudia.

V rukách štátu

V monografii obce sa píše, že starý kaštieľ, ktorý stojí na hornom konci Toporca, bol niekoľkokrát prestavaný.  Až do smrti posledného mužského potomka Alberta Görgeya (1943) bol starý kaštieľ v dobrom stave.  Do roku 1945 v kaštieli žili jeho vdova a dve dcéry.V 50. rokoch prešiel do rúk štátu presne miestneho JRD, zriadili kancelárie, sklady, kuchyňu s jedálňou a dokonca tu ubytoval aj brigádnikov, ktorí triedili zemiaky.

Kaštieľ sa v týchto časoch neopravoval, postupne chátral, začali sa prepadávať stropy a v takomto žalostnom stave zotrval až do roku 2011.

Prišla záchrana

V rokoch 2011 a 2012 urobili prvé práce na záchrane kaštieľa, ktorý už vyzeral ako zrúcanina.„Potom sme sa pustili do statiky kaštieľa, aby sa obvodové múry celkom nerozpadli. Museli sme urobiť obvodový veniec, upraviť klenby, stropy, zastrešenie, aby sme mohli kaštieľ zastabilizovať a pripraviť ho na novú strechu. Trvalo nám to približne tri roky a teraz je v takom stave, že už doňho neprší, je staticky zabezpečený a čaká na ďalšie práce,"doplnil predseda občianskeho združenia Astra, Regec.

Projekt finančne podporuje Ministerstvo kultúry SR. „ Pod strechou by mal vzniknúť obytný priestor pre budúcich návštevníkov. Mali by tu byť spoločenské priestory využívané na rôzne akcie, a tiež múzeum zamerané na región Horného Spiša a hlavne na rodinu Görgeyovcov, ktorá kaštieľ postavila," dodal Regec.

Uprostred obce stojí aj nový görgeyovský kaštieľ - dvojpodlažná, barokovo-klasicistická budova z roku 1794. Podľa monografie obce bol vo vlastníctve Juraja Görgeya a jeho manželky Viery Teöke. Koncom 19. storočia bola budova predaná dvom roľníkom, ktorých potomkovia v nej bývajú dodnes.

Starý görgeyovský kaštieľ si môžete pozrieť v galérii