Fatamorgána nad Váhom, tak sa volal článok, ktorý sme o tomto hrade uverejnili v januári 2017. Práve preto, že ako jediný zo slovenských hradov nebol zapísaný v zozname Národných kultúrnych pamiatok.

„Že nie je v súpise pamiatok, sme sa dozvedeli vlastne náhodou. Keď po roku 2000 začali vznikať dobrovoľnícke občianske združenia, ktorých cieľom bola záchrana hradov, jedna partia si chcela vziať pod patronát aj Starhrad. Prišli však s tým, že hrad oficiálne neexistuje, nemá list vlastníctva, a ani ako stavba nefiguruje na iných listoch vlastníctva,“ povedal nám vtedy Miloš Dudáš, riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Žiline. Hora, les, žiadny hrad.

Starhrad.
Starhrad.
Zdroj: Július Dubravay

„Koho chyba to bola, to už dnes nezistí nikto. Do roku 1987 vyhlasovali veci za národné kultúrne pamiatky komisie pri národných výboroch,“povedal nám  Peter Škulavík z Pamiatkového úradu SR. Jednoducho naň zabudli. Nebol v katastri, teda neexistoval. Opomenuli ho!

A tak si na občianske združenie, ktoré sa bude snažiť o jeho záchranu, musel počkať až do vlaňajšieho roku. To má zatiaľ šesť členov a kuriózne je, že je medzi nimi aj jeden z potomkov rodu Pongrácovcov, ktorý hrad kedysi vlastnil. V apríli sa na ňom rozbehli prvé práce.

Starhrad.
Starhrad.
Zdroj: Július Dubravay

Takže už aj Starhrad má svojich anjelov strážnych a hádam sa nám nerozsype pred očami! Ak chcete vedieť viac, prečítajte si našu reportáž v ďalšom čísle Plusky.