Dnes nie je problém do jedného elektronického zariadenia vo veľkosti priemernej knihy nahrať obsah celej veľkej knižnice. V minulých storočiach však spojiť rôzne knihy do jedného celku bol problém takmer neprekonateľný.

Kniha obsahuje šesť stredovekých nemeckých náboženských textov.
Kniha obsahuje šesť stredovekých nemeckých náboženských textov.
Zdroj: István Borbás/National Library of Sweden

Dôležité je však práve to „takmer“. V 16. a 17. storočí, keď bolo treba spojiť viac samostatných kníh do jednej, sa objavil nový spôsob ich viazania, nazvaný dos-à-dos, teda v preklade niečo ako „chrbtom k sebe“.

To značí, že takéto dielo malo väzbu z troch dosiek, každá z kníh mala krajnú pre seba a stredná bola spoločná. Prepájali sa takto súvisiace texty, takže z jednej strany ste mohli čítať jednu knihu a keď bolo potrebné, otočili ste ju o 180 stupňov a našli si informácie v druhej.

Erik Kwakkel, historik, špecializujúci sa na stredoveké knihy, však našiel unikát, ktorý viazanie dos-à-dos absolútne prekonáva. Knihu, ktorú možno otvoriť až zo šiestich strán a obsahuje šesť rôznych textov. 

Napísané boli  medzi rokmi 1550 až 1570 a ide o nemecké náboženské texty, medzi ktorými nechýba ani Malý Katechizmus Martin Luthera. Momentálne sa kniha nachádza v Štokholme vo švédskej Kráľovskej knižnici.