Približnú predstavu toho, o čom hovoríme, mohli vidieť tí, ktorí boli na zápase o absolútneho víťaza sveta v boxe medzi Evandrom Holyfieldom a Mikem Tysonom. Tyson odhryzol Holyfiedovi ucho.

Podľa nórskych legiend sa však tamojší berserkovia takýmito drobnosťami nezaoberali, nezastavili sa, kým na bojovom poli nezostal doslova bitúnok zaliaty krvou. Čo je však pozoruhodné, v zápale boja napokon prestali rozpoznávať protivníkov a vlastných bojovníkov a zabíjali sa aj navzájom.

Nemilosrdní zabijaci
Zdroj: internet

V týchto krvilačných časoch sa bojovníci nemali zle, žili v podstate v blahobyte a podľa zvyklostí zaujímali miesta osobných strážcov. Zlaté časy sa však pre nich skončili v dvanástom storočí, keď aj Škandinávia prijala kresťanstvo a s berserkami začali bojovať ako s prežitkom starých čias. Zákon, ktorý prijali na Islande v roku 1123 hlásal, že Viking, ktorého pristihnú v šialenstve príznačnom pre berserkov, bude na tri roky poslaný do vyhnanstva. Potom už Vikingovia vraždili len tak obyčajne, bez „ceremónií“.

 

Napriek všetkému však správanie sa berserkov nedá vedcom pokoj ani dnes. Predpokladá sa, že pred bojom si dožičili nejaké psychotropné látky. Ale aké? 

DOCU_GRUPO
Zdroj: internet

Ruská webová stránka Komsomolskej Pravdy odvolávajúc sa na výskum slovinského etnobotanika Karstena Fatura, ktorý sa zaoberal symptómami šialenstva berserkov v súvislosti s rastlinnými preparátmi, tvrdí, že šialené byliny účinkovali v niekoľkých štádiách.

Môže za to blen?

„Všetko sa začína triaškou celého tela a cvakaním zubov, po čom človeku sčervenala a opuchla tvár. V druhom štádiu sa stával čoraz zúrivejším, vrhal sa do boja, pričom necítil bolesť a nepoznal zmilovanie. Tretie štádium charakterizuje krajná fyzická únava a emocionálne vyhorenie, z ktorého sa bojovník spamätával niekoľko dní.“ Ako uvádzajú ďalej, podľa najrozšírenejšej hypotézy, bojovníci sa dostávali do takéhoto tranzu vďaka psychotropným hubám, muchotrávkam s halucinogénnymi účinkami.

Otrava hubami sa prejavuje podobne: sluchové halucinácie, sčervenanie tváre, triaška, zvýšený tonus svalov, blúznenie, kŕče a nezriedka i zvracanie.

Nemilosrdní zabijaci
Zdroj: internet

„Karsten sa však domnieva, že na zúrivosť berserkov by muchotrávka nestačila. Po prvé, v Škandinávii muchotrávku nájdete iba zriedkavo. Ďalej, halucinogénne huby nezvyknú vyvolávať zúrivosť. Takže lepšie vysvetlenie by bolo, že to mal na svedomí blen čierny. Táto jedovatá rastlinka sa v Škandinávii v tom čase vyskytovala hojne, známe sú dokonca prípady, keď mŕtvemu do hrobu dávali vrecko so semiačkami rastliny, aby mu na druhom svete nič nechýbalo," informujú.

"Tak muchotrávka, ako aj blen môžu spôsobiť krátkodobý efekt zvýšenia sily. No agresivitu môže vyvolať iba blen. Okrem toho, má aj znecitlivujúci efekt a znižuje tlak krvi. To môže byť aj vysvetlenie, prečo besné psy, ako ich volali, strácali málo krvi, hoci ich rany boli strašné,“ uvádzajú ďalej noviny. Navyše, jedným z vedľajších účinkov blenu je aj neschopnosť spoznávať tváre. Takže, umlátili k smrti hocikoho, aj vlastných.

Viac FOTO Vikingov v GALÉRII>>