„Moja prvá láska,“ stálo na zadnej strane fotografie a pod týmto textom bol súpis názvov miest: Berlin, Leipzig, Halle... A ešte dátumy: júl 1945 – február 1946. Tejto láske však nebolo súdené, aby sa naplnila. On bol ruský vojak, ona nemecká dievčina.

„Myslím na teba. Na večnú pamiatku, Hildegarde Saul“, píše sa na ďalšej fotografii. Dievča na čiernobielych fotografiách sa usmieva. Na fotografiách, ktoré majú pomaly už osemdesiat rokov, a ktoré sa celý ten čas skrývali zamurované v stene bytu učiteľky Nadeždy Skogorjevovej z Krasnojarska. „Prestavovali sme byt, menili dvere a jedny z nich sa nechceli zmestiť do verají. Majstri tvrdili, že nezostáva iné, iba ich rozobrať a stenu postaviť nanovo. A keď ju búrali, z jedného prázdneho miesta vypadla obálka s fotografiami,“ uviedla pre ruské noviny Komsomolskaja Pravda.

V stene boli dva Hildegardine portréty, ale aj fotografie obnaženého ženského tela
V stene boli dva Hildegardine portréty, ale aj fotografie obnaženého ženského tela
Zdroj: Komsomolskaja Pravda

Dva neveľké portréty, ale boli medzi nimi aj iné, na ktorých bola obnažená. Na tých jej však nebolo vidieť tvár. Či je teda na nich dievča z portrétov, ťažko povedať. Ale môžu byť, pretože v tom čase sa už v Nemecku robievali dosť často. Na jednej z nich je aj pečiatka ateliéru Artura Herzberga, ktorý bol na Bismarckovej ulici v Štetíne.

Vzdaj sa jej alebo pôjdeš pred tribunál

Všetko sú to vlastne relikty jednej veľkej zakázanej lásky. Na konci vojny sa podľa všetkého jeden z ruských vojakov zaľúbil do nemeckého dievčaťa, a tá mu jeho city opätovala. Usudzujúc podľa fotografií, románik sa ťahal niekoľko mesiacov.

„Najprekvapujúcejšie bolo, že oba portréty boli zavinuté pergaménovom papieri a ten bol pokvapkaný krvou. Zrejme šlo o nejaký rituál,“domnieva sa Nadežda Skogorjevová.

"Tvoja Hildegarde"
Zdroj: Komsomolskaja Pravda

O šťastnom konci tejto lásky nemohlo byť ani reči. Pripomeňme, že vtedy jestvovalo prísne nariadenie, ktoré zakazovalo uzatváranie manželstiev, ale aj akýkoľvek styk s dievčatami z Nemecka. V opačnom prípade oboch podozrievali zo špionáže a vojaka postavili pred vojenský tribunál. On teda musel odísť do Ruska, ona musela zostať v Nemecku. A preto potom aj fotografie ukryl tak, aby ich nikto nenašiel.

19. apríl 1944
19. apríl 1944
Zdroj: Komsomolskaja Pravda

Za tento „zločin“ mu totiž hrozilo až 25 rokov väzenia a vyhnanstva.