Karla Maya si celé generácie spájajú predovšetkým s príbehmi o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi. Sám autor sa s postavou Vinnetouovho „bieleho brata“ natoľko stotožnil, že sa zaňho i vydával. Tvrdil, že dobrodružstvá, ktoré opísal, skutočne zažil, a že Nemcom, ktorý si získal srdcia Indiánov, bol vlastne on. Tak ho zobrazil aj nový trojdielny nemecký televízny film, ktorý na konci minulého roka odvysielala RTVS.

Jedna z hlavných postáv v ňom je nemecký inžinier zememerač, ktorý sa volá Karl May. Aj vybraný herec sa naňho podobal. Lenže Karl May bol v skutočnosti vyštudovaný učiteľ, tiež zlodej, podvodník, klamár a, samozrejme, spisovateľ, ale určite nie geodet a už vôbec nie Old Shatterhand. Koncom februára uplynie od narodenia knižného stvoriteľa Vinnetoua a Old Shatterhanda 175 rokov.

Karl May: Slávny spisovateľ.
Karl May: Slávny spisovateľ.
Zdroj: PROFIMEDIA

Spočiatku nevidel

Niet pochýb, že obľúbený nemecký spisovateľ, ktorého rozprávačský talent očaril milióny čitateľov na celom svete, prežil všetky dobrodružstvá akurát tak vo svojej fantázii. Tou bol obdarený vrchovato. Na divoký západ sa dostal prvý raz až oveľa, oveľa neskôr. Našťastie. Ktovie, či by dokázal napísať také príbehy, keby bol konfrontovaný s realitou skôr. Základy jeho predstavivosti možno hľadať v detstve.

Narodil sa 25. februára 1842 v rodine chudobného tkáča v saskom Ernstthale ako piate dieťa zo štrnástich. Deväť ich zomrelo po niekoľkých týždňoch či mesiacoch.Zo šiestich chlapcov sa iba Karl dožil vyššieho veku.Pre ochorenie očí a akútny nedostatok vitamínu A prišiel načas o zrak. Slepota trvala, našťastie, len do jeho piatich rokov. Jeho matka na skúškach za pôrodnú babicu nadobudla vedomosti a známosti, vďaka ktorým sa mu zrak vrátil. Spisovateľ neskôr v autobiografii vysvetľoval schopnosť fabulácie práve tým, že ako dieťa dlho nevidel.

O svete sa tak dozvedal najmä z farbistého rozprávania starej mamy. Tá mu servírovala predovšetkým rozprávky, ktorých vedela neúrekom. Aj Mayove dobrodružné príbehy boli neskôr označované za „rozprávky pre dospelých“. Ani také označenie nemohlo zmeniť nič na fakte, že jeho romány čítali milióny ľudí na celom svete. A je jedno, či literárni kritici radia jeho knihy do ľahkej, zábavnej, či inej kategórie.

Verní: Fanúšikovia videli jednotlivé scény pôvodnej filmovej série mnohokrát.
Verní: Fanúšikovia videli jednotlivé scény pôvodnej filmovej série mnohokrát.
Zdroj: PROFIMEDIA

Krátka učiteľská dráha

Karl bol inteligentné dieťa. Otec ho doma driloval, musel prepisovať texty nezáživných kníh. V škole sa rýchlo učil, a tak chodil do triedy s chlapcami aj o dva roky staršími. To ho, podľa neho, pripravilo o detstvo. Starší spolužiaci ho odstrkovali a čoraz viac sa utiekal do sveta fantázie, v ktorom bol hrdinom on. Kariéru budúceho učiteľa mu prekazili hlúpe prehrešky. Ešte ako študent ukradol z kostola sviečky a jeden zo spolužiakov ho udal. Okamžite musel opustiť učiteľský seminár vo Waldenburgu. Prichýlili ho v Plauene, kde štúdium dokončil.

Ako učiteľ nastúpil do školy pre chudobných v Glauchau, skadiaľ musel odísť, lebo sa bozkával so ženou domáceho. Ani v továrenskej škole v Altchemnitzi dlho nevydržal. Jeho spolubývajúci mal dvojo hodiniek, jedny staršie, ktoré mu požičiaval, aby nemeškal na vyučovanie. Raz, keď Karl išiel domov na Vianoce, vzal so sebou aj vreckové hodinky.

Spolubývajúci ho obvinil z krádeže a po Karla si prišli policajti. Márne sa bránil, že nič neukradol. Nik mu neveril, odsúdili ho na šesť týždňov. V autobiografii, ktorej prvú časť stihol vydať niekoľko rokov pred smrťou, vysvetľoval udanie spolubývajúceho tým, že mu nebolo po chuti deliť sa o izbu s ďalším podnájomníkom, a takto sa ho chcel zbaviť.

Neprekonateľná filmová dvojica: Francúz Pierre Brice ako Vinnetou a American Lex Barker ako Old Shatterhand.
Neprekonateľná filmová dvojica: Francúz Pierre Brice ako Vinnetou a American Lex Barker ako Old Shatterhand.
Zdroj: PROFIMEDIA

Kriminálnik

S učiteľovaním bol koniec. Po odpykaní trestu sa vrátil domov. A opäť sa previnil proti zákonom. Nezaplatil za oblek, ktorý si dal ušiť. Nezaplatil za kožušiny, ktoré ani nepotreboval, a ušiel. Niektoré jeho priestupky vyvolávajú údiv. Ukradol biliardové gule, ukradol koňa s postrojom, ktorého po kilometri pustil, ukradol uterák, vydával sa za vyšetrovateľa, policajného úradníka… V autobiografii sa obhajoval akýmisi vidinami, keď sa mu zjavovali postavy, ktoré ho nabádali na priestupky. Vraj keď už ho táto spoločnosť začala vnímať ako zločinca, najlepšie sa jej pomstí, keď zločiny bude páchať.

Hoci menil miesta pobytov aj preoblečenia či identitu, chytili ho. K tomu, čím sa previnil, mu údajne prirátali i prečiny, ktorých sa nedopustil. Priznal sa aj k tým. Nech už to bolo akokoľvek, znovu sa ocitol za mrežami. Odsúdili ho dva razy na štyri roky, odsedel si vyše sedem. Vo väzení požiadal o samostatnú celu, ale najprv mu nevyhoveli. Až neskôr mu povolili izoláciu. Popri inej práci dostal na starosť väzenskú knižnicu. Mohol si zabezpečiť gramatiky rôznych cudzích jazykov, čím položil základy neskoršej dobrodružnej literatúry.

Za mrežami sa začal prerod kriminálnika na slávneho spisovateľa. Najskôr však písal humoresky a rôzne dedinské príbehy. Vytvoril si zoznam toho, čo by chcel napísať. Písal aj do zásoby, aby mal toho čo najviac, keď sa dostane von. Niektoré napísané rukopisy posielal domov a rodičia ich doručili nakladateľovi, ktorým bol drážďanský kníhkupec Heinrich Gotthold Münchmeyer. Vychádzali pod rôznymi pseudonymami. May chcel utajiť, že autor sedí v base.

Osvedčený Lex Barker: Kto iný mohol hrať Kara ben Nemsího.
Osvedčený Lex Barker: Kto iný mohol hrať Kara ben Nemsího.
Zdroj: PROFIMEDIA

Čítaný spisovateľ

Po prepustení mu Münchmeyer navrhol spoluprácu. Neprekážalo mu, keď mu May povedal, že bol trestaný. Tušil, že by preňho mohol byť zlatou baňou. Stal sa redaktorom niekoľkých jeho časopisov. Nakladateľ si ho chcel zaviazať a snažil sa ho vmanévrovať do zväzku so sestrou svojej manželky. To mu nevyšlo, May ho prekukol a rozhodol sa odísť. Ani písanie lacných kolportážnych príbehov na pokračovanie ho nenapĺňalo. Písal potom pre viacerých vydavateľov.

V jednom z časopisov začal publikovať dobrodružné príbehy, ktoré boli predobrazom jeho neskorších najslávnejších románov. V roku 1880 sa oženil s krásnou Emmou, pochádzajúcou z jeho rodného Ernstthale. Keď sa finančne postavili na nohy, zapáčil sa jej nový život. Mala rada spoločnosť a obdiv, organizovala večierky, míňala peniaze, ktoré manžel svojou pracovitosťou zarábal.

Na nejaký čas obnovil spoluprácu dokonca s Münchmeyerom, keďže mu ponúkol slušný honorár a orodovala aj Emma. V roku 1892 začal freiburský nakladateľ Friedrich Ernst Fehsenfeld vydávať Mayove dobrodružné romány knižne. Stali sa aj osobnými priateľmi. Jeho popularita dosiahla vrchol. May píšuci v prvej osobe pred čitateľmi sa bez váhania vydával za hrdinov svojich kníh a zaplietal sa do toho čoraz viac.

Vila Shatterhand v Radebeuli: Dnes je v nej Múzeum Karla Maya.
Vila Shatterhand v Radebeuli: Dnes je v nej Múzeum Karla Maya.
Zdroj: PROFIMEDIA

Ťažké chvíle

Manželia Mayovci sa spriatelili s Richardom a Klárou Plöhnovcami. Niektoré informácie hovoria dokonca o intímnom vzťahu medzi Emmou a Klárou. Samotný spisovateľ naznačil v súvislosti s manželkou viacero jej vzťahov s mužmi i so ženami. V rokoch 1899 a 1900 May podnikol cestu do Orientu, v závere ktorej za ním pricestovali Plöhnovci a Emma. Nedlho po návrate Richard Plöhn nečakane zomrel a Klára sa stala Karlovou sekretárkou. Dva roky nato sa May rozviedol a zobral si za ženu vdovu po svojom priateľovi, s ktorou si rozumeli oveľa viac.

Klára sa mu stala oporou v ťažkých chvíľach zapríčinených mnohými súdnymi spormi, ktoré viedol s vydavateľmi a novinármi až do konca života. Do boja proti nemu sa dala zverbovať aj exmanželka Emma. Najhorší bol novinár Rudolf Lebius, ktorý na slávneho autora vytiahol jeho kriminálnu minulosť. May sa musel brániť tiež proti zneužitiu autorských práv. V nakladateľstve Münchmeyer znovu vydali jeho prvé diela, za čo Maya kritizovali pre údajnú obsahovú nemravnosť. Bránil sa tým, že kritizované pasáže do diela vpísal nakladateľ bez jeho súhlasu.

Bol vystavený i masívnemu spochybňovaniu faktu, že on je ten slávny knižný Old Shatterhand a Kara ben Nemsí, za čo si však mohol sám. Dal si dokonca vyhotoviť fotografie na plagáty v oblečení a so slávnymi puškami ako jeho hrdinovia. V roku 1896 kúpil v Radebeule neďaleko Drážďan dom a nazval ho Vila Shatterhand. Dnes je v ňom Múzeum Karla Maya. Zavaril si aj tým, že neoprávnene používal doktorský titul.

Nová televízna séria: Vinnetoua v nej stvárnil albánsky herec Nik Xhelilaj, Old Shatterhanda Nemec Wotan Wilke Möhring.
Nová televízna séria: Vinnetoua v nej stvárnil albánsky herec Nik Xhelilaj, Old Shatterhanda Nemec Wotan Wilke Möhring.
Zdroj: PROFIMEDIA

Ako zomrel?

V roku 1908 spolu s druhou manželkou Klárou uskutočnili prvú cestu do Ameriky. Rovnako ako z cesty po Oriente sa vrátil rozčarovaný. Napriek tomu napísal štvrtý diel Vinnetoua. Osem dní pred smrťou mal prednášku vo Viedni, na ktorú išiel napriek prekonanému zápalu pľúc. Obhajoval na nej svoje dielo a jeho posolstvo, vravel o šľachetnosti a tolerancii medzi ľuďmi. Spisovateľovu smrť 30. marca 1912 vo veku 70 rokov oznámili verejnosti až po jeho pohrebe, ako si prial. Pochovali ho do hrobky na cintoríne v Radebeule. Ako príčinu smrti lekár uviedol zastavenie činnosti srdca, tiež bronchitídu a astmu.

Vo Vile Shatterhand s ním v posledných chvíľach života bola Klára. Podľa najnovších správ však Karl May zomrel zrejme na otravu olovom a kadmiom. Konštatovali to vedci z Inštitútu súdneho lekárstva v Lipsku, ktorí v roku 2014 po exhumácii skúmali jeho ostatky. Knihy Karla Maya boli preložené do mnohých jazykov a našli si prívržencov na celom svete. Záujem o mayovky oživilo sfilmovanie niektorých titulov, najmä Pokladu na Striebornom jazere a troch dielov Vinnetoua v réžii Haralda Reinla.

Najnovšie televízne spracovanie Vinnetoua síce nenadchlo, no kladom je, že sa ani nesnažilo kopírovať pôvodnú filmovú verziu. Pre skalných tak zostáva Vinnetouom Pierre Brice, ktorý zomrel 86-ročný pred dvoma rokmi, a Old Shatterhandom Lex Barker, ten sa do „večných lovísk“ pobral priskoro - tri dni po oslave 54. narodenín ho v roku 1973 na jednej z newyorských ulíc skolil infarkt.

Pracovňa: Tu vznikali jeho posledné diela.
Pracovňa: Tu vznikali jeho posledné diela.
Zdroj: PROFIMEDIA

Karl May o sebe

„Podľahol som náhlej duševnej depresii, v ktorej hlbinách sa rodili šialené úvahy… Moja pomsta mala spočívať v tom, že budem - keď už som sa vinou trestu dostal medzi zločincov - skutočne páchať zločiny.“

Vysvetlenie, prečo sa dal na kriminálne chodníčky.

„Nikto nemá tak málo dôvodov a chuti vychvaľovať sa ako ja! ‚Ja‘, menom ktorého píšem, predsa nie som ja sám, ale otázka ľudstva, ktorú zosobňujem, aby som mohol na ňu odpovedať.“

Zdôvodnenie, prečo v knihách vystupoval v prvej osobe ako Old Shatterhand alebo Kara ben Nemsí.

„Je lepšie občas sa potknúť cestou k výšinám a tieto výšiny dosiahnuť, než nepotknúť sa na ceste do hlbín a prepadnúť sa do nich.“

Takto ospravedlňoval svoje skutky, za ktoré sa dostal niekoľkokrát do väzenia.

„Ak si chcem na pár hodín odpočinúť, musím použiť umelé prostriedky, prášky na spanie, ktoré človeka len omámia, ale nie sú neškodné.“

„Mám bolesti, strašné nervové bolesti, ktoré ma v noci budia a vo dne mi stokrát vyrazia pero z ruky! “

„Najradšej by som umrel, umrel, umrel, ale zároveň nechcem a nesmiem, pretože môj čas sa ešte neskončil. Musím splniť svoju úlohu.“

Po útokoch novinárov naňho a súdnych procesoch, v ktorých sa proti nim bránil.

„O osude mojich doterajších prác rozhodne iba ich hodnota alebo bezcennosť, nič iné. Ak za niečo stoja, nestratia sa, bez ohľadu na to, či sú teraz chválené alebo zavrhované.“

O svojom diele.

Osobná spoveď: V autobiografi i sa May snažil vysvetliť svoje činy.
Osobná spoveď: V autobiografi i sa May snažil vysvetliť svoje činy.
Zdroj: PROFIMEDIA