Pompeje. Dnes archeologické nálezisko, kedysi antické mesto v južnom Taliansku. Mesto čiastočne pochovala erupcia sopky Vezuv. Prvé stopy osídlenia Pompejí siahajú do bronzovej doby. Dodnes miesto fascinuje archeológov a vždy sa tam niečo nájde. Naposledy freska Lédy s labuťou.

Takmer dve tisícročia ostala freska skrytá v rozsiahlych Pompejách. Léda bola bohyňou Sparty, ktorú podľa antického mýtu oplodnil Zeus, v rímskej verzii Jupiter. Ten bol zmenený na labuť, ktorá je na freske znázornená v lone Lédy a chránená jej plášťom. Freska sa od ostatných líši jej znázornením. Léda upiera zrak na toho, kto sa práve na ňu pozerá. „Léda diváka pozoruje s absolútnou zjavnou zmyselnosťou,“ povedal riaditeľ archeologického areálu.

Scénka z antickej gréckej mytológie je zobrazená na maľbe rozmeru 33x46 centimetrov. Freska sa pravdepodobne zachovala vďaka sopečným skalám, ktoré vyvrhla sopka ešte pred lávou. „Pyroklastické horniny sú veľmi nebezpečné, keď sú horúce, ale prispeli k zachovaniu mnohých artefaktov. Slúžili ako baliaci materiál,“ povedal pre CNN Francesco Muscholino, architekt miestneho ministerstva kultúry.

Znásilnená

Takmer každý dom v Pompejách bol pomaľovaný freskami. Čim je však Léda výnimočná? Spôsob akým je vykreslená a samotný mýtus, ktorý je spájaný s ňou je fascinujúci. Léda podľa mytológií bola znásilnená labuťou, ktorú predstavoval Zeus, olympijský kráľ bohov. Iní zas tvrdia, že to ona bola tá, ktorá ho zvádzala. Znásilniť ju mal v tú istú noc ako sa milovala so svojim manželom, kráľom Tyndareom, ktorý však bol obyčajný smrteľník. To viedlo k tomu, že Léda porodila dva labutie vajíčka, z ktorých sa vyliahli deti. Tie boli na pol človek a na pol boh.

Legenda bola znázornená viacerými uznávanými umelcami. Leonardom da Vincim či Michelangelom. Práve kvôli vykresleniu Lédy na maľbách sa archeológovia zhodujú, že Léda zviedla Dia, a že ide skôr o ženskú slabosť ako o mužskú sexualitu. Krk labute, je zobrazovaný ako falický symbol a úsmev Lédy ako symbol jej sexuálneho potešenia.

Maľba Lédy s labuťou na základe fresky
Maľba Lédy s labuťou na základe fresky
Zdroj: Youtube

Na verejnosti

Pompeje boli známe vykričanými domami, excesmi na verejnosti a tým, že ľudia nemali problém odhaľovať svoje genitálie. „Bola to iná spoločnosť. Nebolo nezvyčajné ukázať mužský falus na verejnosti,“ vysvetlil hlavný archeológ Massimo Osanna pre CNN. „Ľudia v Pompejách znázorňovali  sexualitu takmer všade. Ak prídete do kúpeľov, všade sú obrazy s rôznymi polohami. Bola to spoločnosť, kde sex nebola vec, ktorú mali robiť len v súkromí. Zmysel pre sex sa chápal úplne inak.“

Táto freska však nie je jediným príkladom zobrazenia sexuality, orgií a pohlavných orgánov. „Kto prišiel do nevestinca, bol privítaný freskou boha plodnosti Priapusa, ktorý v ruke držal jeho veľký falus, aby ukázal svoju silu a mužnosť,“opisuje fresky Osanna.

Čo ešte ukrývajú?

Archeológov v Pompejách stále čaká množstvo práce ako na „kostole“, a tak ostáva vo vzduchu visieť otázka, čo provokatívne sa ešte nachádza na stenách pompejských domov? Odhalenie ďalších nástenných malieb a nových artefaktov môže trvať aj niekoľko generácií. Tento objav bol vykopaný náhodou počas údržby. Momentálne nikto nedal žiaden pokyn, aby výkopy pokračovali a odhaľovali sa tajomstvá Pompejí. Osanna hovorí: „Niekedy je lepšie ak sú artefakty schované pod kameňmi a nánosmi lávového popola, ako by mali byť vystavené mase turistov.“

Verí, že budúci arecheológovia budú mať omnoho lepšiu techniku, aká je dostupná teraz a tak budú schopní ďalšie nástenné maľby precíznejšie opracovať. Pokiaľ ide o Lédu a labuť, údržbárske práce budú dokončené do roka, počas ktorého budú stavať strechu a inštalovať plexisklo na jej ochranu.