História pomoci francúzskych partizánov v bojoch Slovenského národného povstania (SNP) prišla o posledného žijúceho svedka. V obci Malestroit v Bretónsku zomrel v pondelok (13. 4.) Roger Naël (†96), ktorý spolu so svojimi krajanmi pomáhal pri oslobodzovaní Slovenska. TASR o tom informovali z Veľvyslanectva Francúzskej republiky v Bratislave.

"S veľkým smútkom a ľútosťou oznamujeme správu o úmrtí pána Naëla, posledného preživšieho z jednotky francúzskych partizánov, ktorú v bojoch SNP viedol kapitán Georges Bazarer de Lannurien. V srdci prechovával spomienku a úctu voči svojim spolubojovníkom, z ktorých viac ako štvrtina zahynula počas povstania," priblížil tlačový atašé veľvyslanectva Didier Rogasik. Dôvodom úmrtia podľa informácií ambasády nebolo ochorenie COVID-19.

Na vŕšku Zvonica na Strečne pri

Vtedy 19-ročný Roger Naël bol v roku 1944 najmladší z 200 Francúzov z práporu Foch, ktorí bojovali proti nemeckej armáde na území Slovenska, 56 z nich padlo a 45 bolo zranených. Na vŕšku Zvonica na Strečne pri Žiline, kde bojoval i Naël, je pochovaných 24 francúzskych bojovníkov.

Obec Strečno udelila Naëlovi v roku 2017 čestné občianstvo, v tom istom roku v septembri získal francúzsky partizán i štátne vyznamenanie SR Rad Bieleho dvojkríža.