Zo dňa na deň sa stal jej najbližšou osobou. Podozrievali ju z toho, že stratila rozum, jeho obviňovali, že kráľovnou manipuluje. Pred štyrmi rokmi o ich vzťahu dokonca vznikol film Viktória a Abdul. Rolu kráľovnej bravúrne zahrala Judi Dunchová, úlohu Abdula zastal Ali Fazal. Je filmové spracovanie skutočný príbeh? Čo spájalo starú panovníčku a mladého Inda, ktorý sa náhodou dostal na britský kráľovský dvor?

Britský symbol

Kráľovná Viktória vládla 63 rokov až do svojej smrti v roku 1901. Zomrela ako 81-ročná. Dodnes ju uznávajú ako symbol Spojeného kráľovstva. Na trón zasadla veľmi mladá, jej matka ju vraj nazývala škaredou a neschopnou. Viktória však išla tvrdo za svojim. Ako 18-ročná panovníčka vyhnala matku a odmietla jej udeliť čestný titul kráľovná matka. Sama sebe bola, dnes by sme povedali, PR manažérkou. Ako prvej vladárke Spojeného kráľovstva sa jej podarilo dosiahnuť nemožné - v roku 1876 ju vyhlásili sa cisárovnú Indie.

V polovici 19. storočia sa Viktória vydala za svojho bratranca, princa Alberta Sasko-kobursko-gothajského. Mimochodom, pretože ich deti sa sobášili v kráľovských a šľachtických rodinách po celom kontinente, dostala prezývku Babička Európy. S Albertom boli v manželstve šťastní, splodili deväť detí a dočkali sa 43 vnúčat. Z nich deväť vládlo na európskych trónoch.

Keď oslavovala 50. výročie svojej vlády, milovaný Albert už bol mŕtvy. Zomrel v roku 1861 a s jeho odchodom sa Viktória nikdy nezmierila.

Stretnutie

Oslavy chcela Viktória stráviť výnimočne. Išlo jej najmä o to, aby poddaným dala najavo, že je nielen kráľovná, ale aj cisárovná. Rozhodla sa doviesť z Indie dvoch mužov, aby jej v deň výročia slúžili. A tak sa v kráľovskom paláci objavil o štyridsať rokov mladší Ind Abdul Karim.

Keď prišiel do Spojeného kráľovstva, mal necelých 24 rokov a bol obyčajným úradníkom. Kráľovná si ho však hneď obľúbila. Vo svojom pamätníku dokonca podrobne opísala ich prvé stretnutie, nezabudla podotknúť, že bol „vysoký a veľmi šarmantný“. Abdul čoskoro dostal pozvánku do Buckinghamského paláca.

Dôverník

Začali spolu tráviť čoraz viac času. Abdul Karim rozprával Viktórii o svojej krajine, učil ju urdčinu i hindčinu. Spomínal jej príbehy zo svojho rodného kraja, zvláštne rodinné historky. Veľmi rýchlo sa stal neodmysliteľným pobočníkom, nedovolila mu odstúpiť ani na krok. Nevnímala ho ako sluhu, skôr ako strážcu jej tajomstiev, poradcu, učiteľa. Karim bol veľmi vzdelaný a kráľovná ho často žiadala o radu. Niektoré zdroje tvrdia, že Ind sa chcel vrátiť do vlasti, ale panovníčka, obávajúc sa straty milovaného pobočníka, ho povýšila do šľachtického stavu a odmenila ho radmi.

Z Abdula sa stal Munshi, čo v perzskom jazyku znamená učiteľ. Na kráľovskom dvore sa dostal tak vysoko, že dokonca mohol priviesť do Londýna svoju rodinu z Indie. Hovorí sa, že kráľovnej diktoval listy, ktoré písala, a sama Viktória s ním začala hovoriť o veciach, ktoré mali zostať rodinným tajomstvom.

Príbuzní vladárky nakoniec obľúbeného sluhu nenechali len tak. Nepáčilo sa im, že pekný cudzinec sprevádza kráľovnú počas najvýznamnejších stretnutí s hlavami štátov. Panovníčka ich reptanie nebrala do úvahy, Abdula dokonca plánovala povýšiť na svoju úroveň, chcela, aby zničil akékoľvek dôkazy, že bol na jej dvore sluhom. To však jej deti rozhodne odmietli, podľa nich mladý Ind kráľovnú obalamutil. Označovali ju za šialenú, tvrdili, že stratila zdravý rozum.

Priatelia

Viktória nakoniec nátlaku svojich detí podľahla a Abdul prišiel o miesto na dvore. Doteraz sa historici sporia, či medzi kráľovnou a Indom išlo o ľúbostný románik alebo o skutočný priateľský vzťah. Väčšina odborníkov je toho názoru, že je málo pravdepodobné, že by medzi sebou „niečo mali“. Po prvé, Viktória milovala svojho manžela, po druhé, medzi ňou a Karimom bol veľký vekový rozdiel. Keď sa spoznali, on mal 24 rokov a ona 68.

Zdá sa však, že obaja z tohto vzťahu profitovali. Každý svojím spôsobom. Karim Abdul sa vďaka kráľovninej náklonnosti dostal hore po kariérnom rebríčku, Viktória mala zasa dôverníka a priateľa, vďaka ktorému sa necítila taká osamotená. „Mala sa s kým porozprávať, mala sa komu zdôveriť. Rozprávali sa spolu o svojich smútkoch a žiaľoch. Bol to vzťah naplnený emóciami, vzťah matka - syn. Mladý Ind a vyše 60-ročná žena,“ povedala o nich Shrabani Basuová, ktorá napísala scenár k filmu Viktória a Abdul.

Zničené dôkazy

Panovníčka bola k Abdulovi štedrá. Natoľko si ho vážila, že mu darovala niekoľko nehnuteľností, dokonca aj koč s kočišom. Zvykli spolu cestovať, Karim mal vraj prístup k tajným vládnym dokumentom. Podľa niektorých zdrojov ho dokonca podozrievali z toho, že je špión, ale nikdy sa žiadne dôkazy nenašli.

Viktória zomrela v roku 1901 a príbuzní už v deň pohrebu skúšali ukryť akékoľvek dôkazy, že ju s Indom spájalo niečo viac než vzťah panovníčka - sluha.

Karim musel s rodinou opustiť Britániu, nemohol sa ukázať ani na poslednej rozlúčke. Všetky dokumenty a korešpondencia, ktorú si zvláštni priatelia medzi sebou vymenili, boli zničené. Príbuzní si neželali, aby sa verejnosť dozvedela, aké silné puto ich spájalo. Po niekoľkých rokoch sa však našlo niekoľko listov i fotografií, ktoré sú dôkazom, že aj kráľovná a sluha môžu mať veľa spoločného. 

FOTO V GALÉRII

Prekonala Viktóriu

účasná britská panovníčka Alžbeta II. je po kráľovnej Viktórii najdlhšie slúžiacim panovníkom v britskej histórii. Viktória vládla v rokoch 1837 až 1901, na tróne sedela presne 63 rokov, sedem mesiacov a dva dni. Zaviedla mnoho precedensov, ktoré Alžbeta ctila od času, keď prevzala kráľovské žezlo v roku 1952. Obe kráľovné si ctia tradície a obe boli vo svojom čase novátorské. Alžbeta II. je pre polovicu Britov stále modlou, rešpektovanou osobnosťou so zmyslom pre povinnosť. Panovníčka zažila 12 premiérov, ako prvého Winstona Churchilla. Spoznala aj jednu predsedníčku vlády - Matgaret Thatcherovú.