Žijeme v dobe, kedy je pretlak informácií samozrejmosťou. Prudkým rozvojom internetu a sociálnych sietí je jednou z možností ako nasýtiť informačný hlad, siahnuť aj napríklad po tzv. alternatívnych médiách. Politológ Miroslav Řádek ale upozorňuje, že sa stali prostriedkom pre mobilizáciu istej časti voličov. "Alternatívne médiá ešte nemali pred žiadnymi parlamentnými voľbami tak silnú a významnú pozíciu ako teraz. Všetky sú proruské, tlačia proruský naratív a nepripúšťajú, že by mohla Ukrajina konflikt s Ruskom vyhrať." Nedávne Pochody za mier, ktoré alternatíva silno podporovala, síce neboli pod hlavičkou žiadnej strany, komu však ako kampaň poslúžili je podľa politológa jasné. "Názorový súzvuk s rétorikou strán Smer a Republika je veľký. Prekvapuje ma nečinnosť súčasnej vládnej moci. Ľahko sa totiž môže stať, že sa po voľbách otočí naša zahranično-politická orientácia."
Regulácia? Citlivá téma
Napriek tomu, že vláda do parlamentu približne pred mesiacom poslala zákon, ktorý mal regulovať klamlivý a škodlivý obsah na internete, narazila na nesúhlas poslancov naprieč celým politickým spektrom. Podľa Řádka by prípadné obmedzovanie alternatívnych médií bola iba vodou na mlyn pre časť opozície. "To by bola pre nich mana z nebies, rukolapne by ukázali, že tu sa začína štátna cenzúra. Pravdou ale je, že pri mnohých chýba jasný dôkaz, že sú podporované nejakou zahraničnou mocnosťou." Problémom podľa politológa je aj flexibilita takých médií. Ak by došlo k nejakej forme regulácie škodlivého obsahu, alternatívne médiá majú pripravené záložné scenáre ako svoju propagandu ďalej rozširovať.
Chyba vzdelávania
Bývalá novinárka a dnes poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová navrhuje ako možné riešenie zmeniť vzdelávací systém. "Hoaxy a propaganda dnes obkľúčili svet. My na Slovensku sme zaspali dobu." V západných krajinách je totiž úplne bežné, že sa na školách vyučuje aj kritické myslenie. "Deti sa učia správne narábať s informáciami. Krajiny Európskej únie, ktoré to podchytili, sú teda oveľa odolnejšie voči ruskej propagande." Či sa ale pri súčasnej nestabilnej politickej situácii na Slovensku podarí nájsť riešenie ako bojovať s dezinformáciami, ostáva otázne.