Ešte donedávna vlastnil bývalý smerácky minister financií a dopravy Ján Počiatek (51) na Slovensku aj v zahraničí viaceré lukratívne nehnuteľnosti, najznámejšia je jeho vila vo francúzskom Cannes. V Bratislave si zas pod Slavínom postavil miliónový dom, do ktorého sa s rodinou nasťahovali v roku 2010. Vlani sa ho nečakane zbavil - daroval ho manželke Ivane. Odvtedy pôsobila známa vila opustená, pohyb sme tam zazreli len občas. Pred niekoľkými dňami však pri haciende pobehovali viacerí chlapíci, ktorých náš reportér pristihol pri rozsiahlom upratovaní. Keď sme sa Počiatka spýtali, či vilu „negruntujú“ kvôli predaju, exminister sa od nej dištancoval.

Rozvod?

Obrovský päťposchodový dom v lukratívnej časti Bratislavy staval Ján Počiatek roky. Hrajkal sa s každým detailom a len za antikorovú dlážku v garáži, aby sa vraj v podlahe lepšie odrážali jeho automobilové skvosty, dal údajne 133-tisíc eur. O to viac zaráža, že tu dlhodobo zjavne nikto nebýva. Svedčia o tom prázdne terasy či zatvorené žalúzie na oknách. Nehnuteľnosť občas navštevuje Počiatkova staršia dcéra Kristína - minulý rok sme ju pred vilou pristihli aj s kamarátom.

Pred pár dňami do haciendy s dvanástimi spálňami, piatimi kúpeľňami, so saunou, s bazénom s protiprúdom a kinosálou dorazila upratovacia služba. Reportér PLUS 7 DNÍ zastihol jedného z mužov umývať poriadne drahú garážovú podlahu, ďalší sa v reflexných vestách zvŕtali s magnetickou kefou, s ktorou vo výške umývali neprístupné okná. Keď sme oslovili priamo Jána Počiatka, tváril sa, že manželke s prácami okolo vily nepomáha a nezaujíma ho, čo sa tam deje. „To už nie je môj dom. Ja už tam neorganizujem nič, čo sa týka údržby,“ povedal nám bývalý politik.

Ak by k predaju naozaj prišlo, Ivana Počiatková by si mimoriadne prilepšila. Veď už po kolaudácii v roku 2009 sa cena nehnuteľnosti odhadovala minimálne na 1,5 milióna eur. Počiatkova žena získala vilu po zdĺhavom procese, zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva trvalo manželom asi 1,5 roka. „Hlavným dôvodom bolo, že Ivanka chce samostatne podnikať. Zároveň máme medzi sebou všetko usporiadané a v prípade, že by sme chceli ísť každý svojou cestou, tak majetok už nebude žiadna téma,“ naznačoval pred rokom Počiatek, že na pretrase by mohol byť aj rozvod. V kuloároch sa o ňom hovorí roky. Vlani nám ho síce expolitik otvorene  nepriznal, a neurobil tak ani tentoraz, no túto možnosť nevyvrátil.

Zbohom, Slovensko

V súčasnosti sa Ján Počiatek väčšinu roka zdržiava v cudzine. Nemalo by ísť o Blízky východ, ktorý sa s jeho menom skloňoval nedávno v médiách. „Žijem v zahraničí, a nie sú to Emiráty,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ rodený Bratislavčan, ktorý sa slovenských nehnuteľností predtým zbavoval vo veľkom. Do vlastníctva pani Počiatkovej prešla bratislavská megavila, ale aj prepychová zrubová chata na Donovaloch, ktorú pôvodne postavil Ladislav Bašternák. „Ja som si ponechal všetky firmy a nehnuteľnosti prešli na Ivanku alebo dcéru. Jedine dom vo Francúzsku vlastníme spoločne,“ priznal nám Počiatek v septembri minulého roka.

FOTO V GALÉRII

Ide o známu vilu v Cannes, pri ktorej si pred poslednými parlamentnými voľbami robil kampaň šéf OĽaNO Igor Matovič. Stojí v lukratívnej časti letoviska na Azúrovom pobreží a podľa medializovaných informácií sa jej cena pohybuje okolo 3,2 milióna eur. Počiatek tvrdí, že bývanie na francúzskej Riviére si financoval z úveru. Či práve tam aktuálne žije, odmietol komentovať.

Prečítajte si tiež: