Keď Robert Fico začiatkom júla v priestoroch Vodnej elektrárne Gabčíkovo s jasotom referoval, ako Slovensko uspelo na arbitrážnom súde vo Viedni a nebude musieť Slovenským elektrárňam vyplatiť odškodné vyše 588 miliónov eur za odobratú elektráreň, akosi zabudol poznamenať jednu maličkosť. A to, že z vreciek daňových poplatníkov za tento súdny spor potečú možno až desiatky miliónov eur Advokátskej kancelárii JUDr. Radomír Bžán, s. r. o., ktorá zastupovala Fond národného majetku (FNM), v súčasnosti pretransformovaný na akciovku MH Manažment.

A je zarobené: Radomír Bžán urobil zrejme biznis svojho života.
Zdroj: Emil Vasko

Hoci suma, ktorú zinkasuje, je v súlade s pravidlami o odmenách advokátov, nad jej výškou krútia hlavou viacerí. Dokonca vraj aj samotný premiér.

Exkluzívny kontrakt

Fond národného majetku podpísal zmluvu o poskytovaní právnych služieb s Advokátskou kanceláriou JUDr. Radomír Bžán, s. r. o., vo februári 2015. Teda krátko po tom, ako bolo jasné, že taliansky Enel ako väčšinový majiteľ Slovenských elektrární bude spor s Ficovou vládou riešiť súdnou cestou. Zmluvu s Bžánovou advokátskou kanceláriou uzavrel riaditeľ FNM Branislav Bačík na štyri roky. Podielová odmena pre Bžána za skončenú arbitráž vo Viedni sa podľa prílohy zmluvy, ktorú má týždenník PLUS 7 DNÍ k dispozícii, môže vyšplhať na sumu vyššiu ako 64 miliónov eur. Teda, ak sa vyratúva zo sumy 588,2 milióna eur, ktorá prvotne preletela médiami. MH Manažment teraz dokonca hovorí až o 700 miliónoch eur, čo by teoreticky znamenalo, že Bžánovej kancelárii by podľa zmluvy mohlo prislúchať 77 miliónov.

Kancelária právnika.
Zdroj: Matej Kalina

Vyhláška ministerstva spravodlivosti o odmenách advokátov pri podielových odmenách stanovuje 20-percentný strop zo sumy, o ktorú v spore ide. Vždy však ide o dohodu medzi klientom a advokátom, na akej odmene sa dohovoria. Vyhláška len stanovuje, že nad 20 percent odmena ísť nemôže. Radomír Bžán a Branislav Bačík sa v prílohe predmetnej zmluvy dohodli na 45-percentnej úspore z hornej hranice. V praxi to znamená, že Bžán nedostane „vyhláškové“ maximum 116 miliónov eur, ale prislúcha mu „len“ 64,6 milióna eur.

Zasiahne Fico?

Astronomická suma pre Advokátsku kanceláriu Radomír Bžán, s. r. o., údajne zaskočila aj samotného premiéra Roberta Fica, ktorý chce teraz záležitosť aspoň čiastočne zvrátiť a dohodnúť so Bžánom nižšiu odmenu. V podobnom duchu sa vyjadrilo ministerstvo hospodárstva, pod ktoré štátna akciovka MH Manažment spadá.

„Rezort jednoznačne zastáva názor, že o výške odmeny pre právneho zástupcu musí MH Manažment s jeho právnym zástupcom ešte diskutovať a pokúsiť sa o jej zníženie,“ povedal nám hovorca Maroš Stano. MH Manažment na našu otázku, či sa im šesťdesiatmiliónová čiastka nezdá privysoká, reagoval: „Finálnu odmenu advokátskej kancelárii v súčasnosti nemožno potvrdiť, pretože konečný výpočet odmeny bude predmetom ďalšej diskusie medzi našou spoločnosťou a zmluvným partnerom. Ak si na misku váh položíme povinnosť zaplatiť spoločnosti Slovenské elektrárne astronomickú sumu okolo 700 miliónov eur v prípade neúspechu našej spoločnosti v spore a odmenu advokátskej kancelárie v medziach zákonných limitov, je zrejmé, že volíme druhú možnosť.“

Otázku, či sa mu odmena viac ako 60 miliónov nezdá predsa len privysoká, sme položili aj Radomírovi Bžánovi. „Odmena, ktorá má byť vyplatená advokátskej kancelárii, predstavuje približne polovičnú výšku odmeny, ktorá je prípustná podľa vyhlášky o odmenách advokátov, a preto ju nemožno považovať za neadekvátnu,“ tvrdí Bžán a zároveň pripúšťa, že je pripravený rokovať o znížení odmeny. Podľa niektorých odborníkov mali už na začiatku predstavitelia FNM vyjednať pre štát výhodnejšiu zmluvu s advokátskou kanceláriou. Odmena okolo piatich miliónov eur za úspech v inkriminovanom spore by vraj bola primeraná.

Zaplatíme to všetci

Podstatné však je, že milióny eur pre Radomíra Bžána budú musieť tak či tak natiecť z vreciek všetkých občanov. Slovenská republika totiž na Medzinárodnom rozhodcovskom centre vo Viedni síce proti žalobe o odškodnom uspela, no žiadne hotové peniaze nevysúdila. Súd len skonštatoval, že nemusí elektrárňam zaplatiť odškodné.

A tak je možné, že čoskoro sa všetky zainteresované tváre od šéfa MH Manažment Bačíka cez ministra hospodárstva Žigu až po premiéra Fica pekne otočia s natiahnutými rukami smerom k financmajstrovi Petrovi Kažimírovi, aby zo šuplíka vytiahol potrebnú sumu pre Bžána.

Rezort financií nechcel výšku odmeny komentovať, no v budúcnosti bude žiadať, aby sa podobným scenárom predchádzalo. „Môžeme však povedať, že Ministerstvo financií SR v súčasnosti v rámci plnenia programového vyhlásenia vlády pripravuje návrh materiálu, ktorý sa zameriava na prevenciu vzniku sporov vedených proti verejnej správe, ako aj spôsobu ich efektívneho manažovania. Potreba zmapovania finančných nákladov právneho zastupovania verejnej správy, ich následného vyhodnotenia a návrh možných nástrojov budú súčasťou tohto materiálu,“ dodala Alexandra Gogová z ministerstva.

Radomír Bžán nie je vládnej garnitúre okolo Smeru neznámou persónou. V roku 2010 ho PLUS 7 DNÍ zastihlo, ako na otvorení nových priestorov svojej advokátskej kancelárie v bratislavskom Starom Meste hostí bujarého ministra financií Jána Počiatka. Okrem Fondu národného majetku zastupoval Bžán Slovenskú obchodnú inšpekciu a právne radil i Verejným prístavom a ministerstvu kultúry.