Svedok Miroslav Janeba alias Malý Mirko v roku 2021 celých päť dní rozprával o fungovaní podsvetia v regióne Nitry, Galanty a okolia. Medzi Janebových kamošov patril napríklad František Dora mladší, syn starostu Dolného Chotára, známeho prepojením s obávaným mafiánskym klanom sátorovcov.

Celoživotný problém

S Dorom a jeho manželkou trávil Janeba aj dovolenky, spoločne sa vybrali napríklad do Dubaja.
„Ja Doru poznám dvadsať rokov, viem, čo má za sebou,“ vysvetľoval Janeba, že toto kamarátstvo bral ako nevyhnutnosť. „Inak by som sa s Dorom nestretával, do biznisu s ním by som sa nepúšťal, lebo som vedel, že je to celoživotný problém.“
Jeho informácie využíva NAKA pri odhaľovaní zhruba sedemdesiatich trestných skutkov. Na Janebovej výpovedi stálo napríklad obvinenie bohatého Zoroslava Kollára týkajúce sa nelegálnej výroby cigariet.

Kauza Agentúra

Na NAKA Janeba vypovedal aj o skupine okolo bývalého šéfa Inšpektorátu práce v Nitre Róberta Bullu. Podľa obvinenia skupina dlhodobo za úplatky pomáhala podnikateľom, ktorí sa dostali do problémov s daňovým úradom či inšpektorátom práce. Medzi týchto podnikateľov patril aj František Dora. Ten posielal za „krytie“ mesačný paušál.

V rámci akcie nazvanej Agentúra policajti zatkli v januári 2022 okrem Bullu jeho „kunčaftov“ - Martina Zmeka a Karola Cebu z KÚFS i bývalého policajta Mariána Šranka. Prokurátor žiadal, aby boli zavretí vo väzbe. Prípad dostala sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská, ktorá kedysi pôsobila na súde v Nitre. Štvoricu obvinených pustila domov, hoci inak mala povesť sudkyne, ktorá berie ľudí do väzby ako na bežiacom páse. Okrem iného argumentovala tým, že trestná činnosť bola páchaná v rokoch 2016 až 2020 a žiadosť o väzbu prichádza „až s istým časovým odstupom“.

Otvorila Dorovi dvere

Sudkyňu Záleskú nemožno nespomenúť aj v súvislosti s Františkom Dorom starším. Obávaný muž bol za objednávky viacerých vrážd neprávoplatne odsúdený na dvadsaťpäť rokov, sudkyňa Záleská sa však pričinila o to, aby si ešte nejaký čas užil slobodu.
Dora totiž žiadal o prepustenie z väzby, no Záleská nekonala, ako jej zákon káže. Tak dlho otáľala s odoslaním potrebných dokumentov na Najvyšší súd SR, až ten nemal inú možnosť, len nebezpečného Doru pustiť domov. Podľa vyjadrenia predsedu Špecializovaného trestného súdu Jána Hrubalu sa tak nestalo nejakým nedopatrením. Hoci rozhodovanie o väzbe má prioritu, sudkyňa úplne cielene „uprednostnila fyzickú dostupnosť spisu pre svoju potrebu, pretože vypracovávala rozsudok, na čo potrebuje všetky zväzky spisu“. Nebolo to teda tak, že by sudkyňa Pamela Záleská nevedela, čo činí. Jednoducho otvorila Dorovi dvere. 

Sudkyňa Pamela Záleská.
Zdroj: Prvánická fakulta UMB Právne piatky online