Anonym

Redakcie viacerých médií dnes dostali prostredníctvom mailu mimoriadne zaujímavú poštu. Akýsi anonym dal týmto spôsobom verejnosti vedieť, ako tuho sa Marián Kočner, ktorého meno aktuálne figuruje vo viacerých závažných kauzách, snažil ovplyvňovať vyšetrovanie. Údajne tak chcel robiť cez viaceré vplyvné osoby.

,,Dobrý deň, tomuto podaniu venujte mimoriadnu dôležitosť! Obvinený Marian Kočner sa za každú cenu snaží dostať z väzby. V trestnom spise je informácia, že Kočner z väzby cez svojho advokáta Mgr. Andreja Šábika posielal listy (tzv. „motáky“ alebo „lístočky“ s inštrukciami) určené svojmu dlhoročnému kamarátovi – novinárovi Petrovi Tóthovi. Jedná sa o Kočnerove vlastnoručne písané dokumenty. V týchto motákoch inštruoval Petra Tótha čo konkrétne má vykonať. Medzi inými je tam požiadavka, aby kontaktoval podnikateľa Norberta Bödöra, aby cez svojho kamaráta Dušana Kováčika zariadil jeho prepustenie z väzby. Rovnako v týchto listoch žiada Petra Tótha aby kontaktoval osobu označenu ako RF (t.j. Robert Fico) aby zistil prečo zlyhal „jeho človek“ na Ústavnom súde, ktorý rozhodol o jeho väzbe a to konkrétne sudca JUDr. Mojmír Mamojka,“ píše okrem iného anonym, podľa ktorého sa v zachytených dokumentoch vyskytuje aj komunikácia naznačujúca, že sudcovia Špecializovaného trestného súdu boli ovplyvňovaní Kočnerom už pri jeho prvom prepustení z väzby.

Anonym tiež tvrdí, že Kočner žiadal o pomoc aj bývalého ministra Jána Počiatka. Spomína i mená Roberta Kaliňáka či ministerky vnútra Denisy Sakovej, na ktorej podnet vraj mala   Národná kriminálna agentúra odviesť vyšetrovanie do neznáma. Všetky tieto informácie majú byť zachytené v spise zavraždeného Jána Kuciaka, ale podľa anonymu tieto lístočky sú v prílohovej obálke, aby sa o tom nedozvedeli obhajcovia obvinených a ani ostatní prokurátori.

Marian Kočner
Marian Kočner
Zdroj: Internet

Prípad zmenky

Takzvané motáky sa týkajú prípadu, kvôli ktorému Kočner aktuálne sedí vo vyšetrovacej väzbe. Ide o kauzu zmeniek televízie Markíza. Zajtra má špecializovaný trestný súd v tejto veci rozhodovať o sprísnený podmienok väzby pre kontroverzného podnikateľa. Žiada to dozorujúci prokurátor, podľa všetkého práve kvôli snahe ovplyvňovať vyšetrovanie zo strany Mariána Kočnera. Informácie o lístočkoch mal polícii poskytnúť Peter Tóth.

Zatajovanie odmietajú

Polícia možné zatajovanie dôkazov odmieta. ,,Policajti Národnej kriminálnej agentúry zaistili  „motáky“– lístočky 26. 11. 2018 a overené fotokópie všetkých lístočkov odstúpili dozorovému prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry do trestnej veci „zmeniek“. Absolútne odmietame zatajenie dôkazov, lístočky (motáky) boli odovzdané v plnom rozsahu,“napísalo nám prezídium policajného zboru. Úrad špeciálnej prokuratúry nám prostredníctvom hovorkyne Andrei Predajňovej dal vedieť, že  ,,až po oboznámení sa s obsahom emailu (anonymného, poz. redakcie) za súčinnosti dozorových prokurátorov, bude možné zaujať stanovisko.“