Výbuch v aute

Len šesť dní po zatýkaní ľudí podozrivých z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenica nabehli policajti do Veľkého Krtíša. Priamo z postele vytiahli Petra P. a obvinili ho z vraždy Mareka Rakovského.

Rakovský zomrel pred piatimi rokmi. Za jazdy mu v aute vybuchla nálož. Z auta šľahali plamene, na sedadle vodiča ostala diera. Obyvatelia  Žiaru nad Hronom poznali Mareka ako začínajúceho právnika a mestského poslanca, hlavne však ako príjemného človeka, ktorý sa angažoval vo veciach verejných. Ešte krátko pred vraždou sa mu podarilo dať dokopy peniaze na multifuknčné ihrisko. Nikto si nedokázal vysvetliť, prečo tento mladý muž zomrel takou strašnou smťou.  Málokto vtedy tušil, že Marek sa zaplietol do zrejme chobotnicovo fungujúceho podvodu s eurofondmi.

Obžalovali Marekovho brata

Práve v roku 2013, keď tohto mladého ambiciózneho muža ktosi nechal zlikvidovať, v Sociálnej implementačnej agentúre spadajúcej pod ministertstvo práce, sociálnych vecí a rodiny očakávali kontrolu z Európskej únie. V rámci prípravy na ňu rozbehli vnútorný audit schválených projektov a zistili, že Slovensku hrozí medzinárodná blamáž. Zistili totiž,  že projekty  sa prelínajú, objavujú sa v nich tí istí lektori, častokrát s rodinnými väzbami, osvedčenia vydáva tá istá spoločnosť, na listinných dokumentoch sa objavuje rovnaké písmo. Viac ako štyridsať projektov posunuli polícii, vyšetrovatelia začali desiatky trestných stíhaní.  Marek Rakovský mal v podvodoch figurovať ako fiktívny lektor, jeho brat Matúš bol obžalovaný zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v súbehu s prečinom subvenčného podvodu. Vraždu Mareka Rakovského vnímajú ľudia zapojení do inkriminovaných projektov  ako výstrahu pre Matúša a ďalších, ktorí poznali doposiaľ neodhalené pozadie šafárenia s eurofondami. 

Biely Mercedes pre mrchu

Na Špecializovanom trestnom súde sedí na lavici obžalovaných spolu s bratom zavraždeného Rakovského Marián Orságh. Orság v máji tohto roku zobral do svojej firmy na lízing biely Mercedes, na ktorom jazdila údajná objednávateľka Kuciakovej vraždy Alena Zs.  Po jej zatknutí Mercedes zmizol a aj keď Orság v tejto súvislosti podal trestné oznámenie, auto sa doposiaľ nenašlo.

Stopy Aleny Zs. sa objavujú aj okolo vraždy exprimátora  Hurbanova Lászloa Basternaka. Toho sa páchateľom podarilo zlikvidovať až na tretí pokus. Najatý vrah patriaci k mafiánskej skupine sýkorovcov mu v roku 2010 z bezprostrednej blízkosti strelil do hlavy z brokovej zbrane určenej na lov zvierat.  Alenu Zs. v tom čase vozieval muž, ktorý bol s vrahom v kontakte pred spáchaním zločinu, i  tesne po ňom. Polícia tento prípad nedávno opäť otvorila.

Ak sa podozrenia potvrdia, zločinecké komando má na zozname smrti  primátora, poslanca, novinára… 

Viac sa dozviete v článku s názvom Medúza v novom čísle týždenníka Plus 7 dní.

Mohlo by vás zaujímať: