V súvislosti s jeho smrťou sa skloňuje meno starostu Dolného Chotára Františka Doru, ktorého polícia minulý týždeň zadržala v súvislosti s objednávkou viacerých vrážd. Nigutovo telo by sa podľa zdroja týždenníka PLUS 7 DNÍ malo nachádzať v regióne, kde pôsobil obávaný dunajskostredský gang sátorovcov.

Krvavý starosta

Práve u sátorovcov si mal objednať viacero vrážd František Dora, starosta obce Dolný Chotár v okrese Galanta. Toho zadržali 25. februára kukláči spolu s jeho synom. Starosta udržiaval v minulosti kontakty aj so samotným šéfom gangu Lajosom Sátorom. V akej súvislosti sa Robert Nigut mohol dostať na juh Slovenska, zatiaľ nie je jasné. Košičan, ktorý mal v podsvetí prezývku Luciano a bol pravou rukou košického bossa Okoličányho, alias Okiho, je nezvestný od roku 2014. Spolu s Okoličánym, ktorý je oficiálne stále na úteku, a ďalšími členmi gangu bol obvinený z piatich vrážd.

Súd v Banskej Bystrici vzal do väzby Františka Doru.
Súd v Banskej Bystrici vzal do väzby Františka Doru.
Zdroj: Henrieta Ďurovová

Blonďavý kat

Nigut mal na svedomí mafiánsku popravu Jozefa Eštóka, pri ktorej zomrel na následky strelných poranení aj náhodný “civil” Roman Straka a jeho priateľka skončila s prestrelenými nohami. Obeťou Niguta, alias Luciana, bol aj zamestnanec firmy Press Polyak Zdenek Lhotský, ktorého lúpežne prepadli počas odvozu firemnej hotovosti do banky. Na vybavovanie účtov v podsvetí, pri ktorom sa Nigut chcel zbaviť konkurencie, doplatil životom Gani Selmani. Albánca rozstrieľali keď vychádzal z bistra. Ďalší Nigutov konkurent Viktor Gjabel prežil útok, pri ktorom ho dosekali sekerami a postrelili ho do nôh.

Streľba na Jahodnej

V roku 2005 skončil Okiho gang, vrátane Niguta, za mrežami, pre procesné pochybenia ich však neskôr z väzby prepustili. U Niguta ústavný súd uznal, že bol za mrežami protizákonne. V roku 2010 opäť skončil vo väzbe, pretože v jeho pivnici našli hotový malý muničný sklad. V roku 2012 však lehota väzby vypršala a prepustili ho. A v septembri 2013 Nigut opäť vystrájal. Prijal objednávku na vraždu podnikateľa z Gelnice, ktorý sa odmietol deliť o zisky z obchodu so železným šrotom. Nigut spolu s vodičom si na budúcu obeť nájomnej vraždy počkali pri ceste z Košíc na Jahodnú. Nigutov šofér auto Gelničana prenasledoval, Nigut strieľal zo samopalu. Vraždu však nedokonali, ich obeť ušla a zmizla v okolitom lese, Nigut a jeho komplic havarovali. Šofér ostal po nehode vo vraku auta, po zadržaní vypovedal, kto strieľal. Niguta za tento čin v neprítomnosti odsúdili na dvadsaťpäť rokov a vydali na neho medzinárodný zatykač. V auguste 2016 Niguta odsúdili na doživotie, rozsudok však nenadobudol právoplatnosť, na Najvyššom súde prípad pridelili senátu Štefana Harabina. Faktom je, že od streľby na Jahodnej na jeseň 2013 už Niguta nikto nevidel. Objavili sa však chýry, že by mal byť mŕtvy. Kto a prečo sa ho chcel zbaviť, jasné nie je. Odpoveď na tieto otázky by  možno mohli dať zvyšní žijúci členovia Sátorovho gangu, ktorí v týchto dňoch čakajú na vynesenie rozsudku za zverstvá, ktorých sa mali dopúšťať počas pôsobenia gangu ja juhu Slovenska.

Mohlo by vás zaujímať: