Bohužiaľ, ani najnovšie zistenia nevykresľujú políciu v najlepšom svetle. Vysvitlo, že počas obhliadky sa dopustili prešľapu, nad ktorým zostáva rozum stáť. Priamo v dome hrôzy mali fajčiť, pričom ohorky z cigariet nechali priamo na mieste činu!

Množstvo chýb

To, že polícia hneď na začiatku uchopila vyšetrovanie tak závažného prípadu vskutku katastrofálne, potvrdili aj advokáti rodín Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na mieste činu po zistení, že ide o úkladnú dvojnásobnú vraždu zostala krajská policajná výjazdovka, hoc tam mali byť okamžite privolaní príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Tí tam napokon dorazili až na druhý deň ráno, pričom medzi tým stihli ich kolegovia z kraja zničiť stopy, či manipulovať s telami. Niektoré dôkazy ani nezabezpečili, na čo sa prišlo až dodatočne z fotografií.

Ešte aj fajčili

Najnovšie však vysvitlo, že to stále nie je všetko, čo policajti dokázali pokaziť. Podľa našich informácií si totiž chvíle v dome hrôzy krátili pofajčievaním. Navyše ohorky z cigariet nechali na mieste činu, kde ich našli príslušníci NAKA. Aj obyčajnému fanúšikovi televíznych kriminálok je úplne jasné, že čosi také je absolútne neprípustné. Amatérske počínanie príslušníkov na mieste činu negatívne vníma aj nový policajný prezident Milan Lučanský, ktorý verí, že policajná inšpekcia sa s týmto vysporiada. ,,Je potrebné skúmať, či to bolo úmyselné alebo nie a prijať adekvátne opatrenia,“ tvrdí Lučanský.

Radikálne riešenie

Spomína si pritom iný prípad vraždy, kedy sa policajti, konkrétne kriminalistický technik, správal na mieste činu neprofesionálne. ,,Na mieste činu sa našla sa vzorka DNA. Ukázalo sa, že patrí kriminalistickému technikovi, ktorý zabezpečoval dôkazy. Vyšetrovateľ mal vtedy dve možnosti, buď obviniť technika z vraždy, alebo začať konanie voči technikovi za neprofesionálne správanie, keďže kontaminoval miesto činu. Napokon musel z policajného zboru odísť. Preto hovorím, že také situácie musíme riešiť radikálne, ináč sa policajti nepoučia,“ zdôrazňuje Lučanský.

Viac si prečítate v rozhovore s novým Policajným prezidentom Milanom Lučanským v najnovšom čísle Plus 7 dní.

Aktuálne vydanie týždenníka Plus 7 dní už v predaji.
Aktuálne vydanie týždenníka Plus 7 dní už v predaji.
Zdroj: Plus 7 dní