Mimoriadna tragédia zo Zámockej ulice v Bratislave pred barom Tepláreň otriasa Slovenskom. Doteraz sme niečo podobné zdesene sledovali len za hranicami. Ako ju vy vnímate?

Vnímam ju v prvom rade ako mimoriadne tragickú udalosť, ktorá má niekoľko dimenzií. Ako prvé je potrebné postaviť si otázku, prečo vraždil 18-ročný muž gayov? Prvou odpoveďou je radikalizácia spoločnosti. Musíme brať do úvahy skutočnosť, že Slovensko je prevažne konzervatívne, predovšetkým kvôli kresťanskej tradícií. Nie sme tu od toho, aby sme hodnotili vieru, presvedčenia, ideológiu ľudí. Aby sme porozumeli spoločnosti a pochopili jej štruktúru a procesy, musíme analyzovať a nie hodnotiť. V posledných rokoch sa v spoločnosti presadzuje ideológia LGBTI. Vieme, že homosexualita, bisexualita aj transexualita existovali v celej histórii ľudstva. Aj medzi kresťanmi. Psychológia ľudí a spoločnosti je ale vždy založená na nejakých hodnotách a postojoch, ktoré silne odolávajú zmenám. Preto ak sú niektoré hodnoty a postoje prekonané alebo diskriminačné, treba vypracovať stratégiu ich postupnej a citlivej zmeny. Tak, aby spochybňovanie daných hodnôt nespôsobovalo u ľudí neistotu a oslabenie stability. Tu sa osvedčuje stratégia nepriameho pôsobenia.

Strelec zo Zámockej Juraj K. sa mal narodiť v roku 2003.
Zdroj: Twitter/@NTMA0315

 Čo je to stratégia nepriameho pôsobenia?

V súčasnosti sa v otázke LGBTI uplatňuje presne opačná politika. Priameho a rýchleho presadzovania  LGBTI agendy a odsudzovanie odporcov. Čo to z psychologického pohľadu spôsobuje v spoločnosti? Radikalizáciu. V spoločnosti sú vždy ľudia, ktorí sú psychicky viac alebo menej labilní. Takíto ľudia sa potom bránia vnucovaniu pre nich neprijateľnej hodnoty, či ideológie neprimerane, radikálne. V ojedinelých prípadoch to môže viesť až k expresívnemu násiliu na druhých a k sebe.
 
Bolo začaté trestné stíhanie vo veci úkladnej vraždy a z nenávisti voči skupine alebo jedincovi pre ich skutočnú alebo domnelú sexuálnu orientáciu. „Nie je vylúčené, že dôjde k prekvalifikovaniu trestného skutku na trestný čin terorizmu,” vyhlásil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Čo sa mohlo diať v mysli vraha? Tam bola podľa dostupných informácií nenávisť vo viacerých smeroch…

Za radikalizáciou v spoločnosti, ktorú môžeme v súčasnosti pozorovať, je aj politický aspekt. Ľudia a spoločnosť vedia zo života, že citlivé témy treba riešiť pomaly, citlivo, strategicky. 
Dnes sa tak nesprávame. Vidíme to v otázkach kovidu a očkovania, proruských a protiruských postojoch, povojnových a protivojnových postojoch, pro únijných a proti unijných postojoch, propotratových a protipotratových postojoch, prozelenej a protizelenej politike, provládnej a protivládnej politike, je toho veľa. A prečo sa to deje? Už v antickom Grécku a Ríme politici vedeli, že masy ľudí možno najľahšie ovládať a manipulovať, ak ich budú rozdeľovať a radikalizovať, ono známe Rozdeľuj a panuj. Každé rozdeľovanie a radikalizovanie spoločnosti je však krátkozraké a časom pohltí aj tých, ktorí to spôsobovali.
 
O čom svedčí podľa vás manifest, ktorý vrah zverejnil?

O jeho vnútornom nastavení, motivovaní sa niekým a niečím a samozrejme presvedčení o niečom. Nakoniec jeho časová os na sociálnych sieťach, kde sú príspevky o masovom vrahovi Breivikovi, obdivovaní nacistického zločinca Eichmanna a popieraní holokaustu, to len potvrdzujú.
 
Mal len 18 rokov. Kde nastala chyba? Psychológovia sa dosť zhodujú, že keď nie doma, škola mala zaznamenať riziko a nebezpečenstvo. Oni sa bránia, že nemali ako… 

Pred viac ako dvomi rokmi som bol osobne za ministrom školstva a priniesol som mu návrh projektu, ako spustiť na školách vzdelávanie detí a mládeže a preventívne ich chrániť pred šikanou, kyberšikanou a kriminalitou páchanou v online priestore. Moje stretnutie s ním sa uskutočnilo ešte pred tragédiou v škole vo Vrútkach a doposiaľ žiadna spätná väzba nebola. Hlavná vec, že tam utekali všetci najvyšší ústavní činitelia a pretŕčali sa tam ako na filmovom kastingu.

Na snímke prikryté telo po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 12. októbra 2022. Streľba v centre Bratislavy si vyžiadala dvoch mŕtvych.
Zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Áno, to bolo tiež desivé, keď útočník vo vrútockej škole s nožom zabil učiteľa a pobodal žiakov. Napriek tomu dnes je to už takpovediac zabudnutý incident. Rovnako ako keď pri krvavej masakre v Devínskej Novej Vsi pri útoku Ľubomíra Harmana zomrelo 8 ľudí, vrátane neho. Prečo sa toto násilie deje, dá sa mu nejako predísť? 

Ja sa skôr opýtam - naozaj si myslia mnohí kľúčoví politici, že nemajú podiel na postupnom zhrubnutí a radikalizácií spoločnosti? Mlčali v minulosti a mlčia, keď sa znásilňuje ústava, keď sa občanom upierali práva na slobodu prejavu a slobodu zhromažďovania, keď tí, ktorí si dovolili slobodne rozhodovať o svojom zdraví, boli mediálne, pracovnoprávne, ekonomicky a inak urážaní a ostrakizovaní. Mlčali a mlčia, keď sú za vopred zabezpečenej účasti kamier vykopávané dvere a používané hrubé násilie bez akéhokoľvek dôvodu.

Mlčali, keď vicepremiérka po voľbách zverejnila pexeso s tvárami ľudí, ktorých treba zlikvidovať - hoc aj "iba" trestnoprávne. A čo je neprijateľné, mlčali a mlčia, keď minister obrany primitívne urážal demonštrantov. Ak pani prezidentka mlčí, keď na gymnáziu vedenom jej bývalými straníckymi kolegami indoktrinujú študentov, ak neodsúdili vyhrážky študenta tej istej školy, ktorý sa v nedávnej minulosti  vyhrážal postrieľaním ľudí, ktorí neboli voličmi pani prezidentky, potom čo očakávame, že sa bude po sústavnej radikalizácii prostredníctvom médií a internetu diať?

Všetci ústavní činitelia, počnúc prezidentkou, politici, umelci, novinári, učitelia, policajti by sa mali zamyslieť nad sebou a svojím podielom na celkovej morálnej degradácií spoločnosti.  

Páchateľ sa na svojom twitterovom účte vyjadroval už od apríla 2021.
Zdroj: Twitter/@NTMA0315

Vráťme sa k aktuálnej tragédii. Nemala si niečo všimnúť v predstihu hlavne polícia, keďže monitoruje sociálne siete a výrazne sa zameriava na boj s extrémizmom?

Polícia musí zabrať a takisto všetky bezpečnostné zložky, vrátane tajnej služby. Veď je nepochopiteľné, že mladík, čo vraždil, sa v nedávnej minulosti pohyboval v blízkosti bydliska premiéra. Nedivil by som sa, že nie je o tom žiadny záznam. Čo robí operatíva, ako pracujú s informáciami a poznatkami, ako ich vyhodnocujú? Nedošlo pravdepodobne k žiadnemu ustáleniu osoby, pretože by museli vidieť na sociálnych sieťach, kto to je a o aký profil osoby ide. Nakoniec to aj sám potvrdil na sociálnych sieťach, že chcel zabiť predsedu vlády. Je to mimoriadne absurdné a vyvoláva to pochybnosti o profesionálnom prístupe bezpečnostných zložiek.
 
Sú podľa vás bezpečnostné zložky podľa tohoto prípadu funkčné?

Toto je naozaj otázka, len ak sa ju pýtate vy a nie predstavitelia vlády, tak sa dostávajú do vlastnej pasce, ktorá sa im môže stať v blízkej budúcnosti osudnou. Mladý zradikalizovaný vrah nevinných obetí dáva na svoj profil a časovú os sociálnych sietí také príspevky, z ktorých je jednoznačne jasné, o koho ide a nikto si to nevšimne, hoci dnes nahodíte do internetového prehliadača nejaké slovo, pozriete stránku a v sekunde vám začnú chodiť reklamy naviazané na charakter slova. Tento štát si nemôže dovoliť neustále hazardovať tým, že dáva do funkcií neschopných ľudí, ktorí nemajú poňatia o svojej zodpovednosti.

To táranie v strese na televíznej obrazovke, keď sa niečo stane, ako všetko vyhodnocujú, analyzujú, venujú tomu maximálnu pozornosť a podobné drísty už normálnym ľuďom nechutia a zle im z toho trávi. Myslenie je najťažšia práca ktorá existuje a preto je už načase začať myslieť. Nie je pravdou, že majú málo času. Pravdou je, že ho veľa premárnia.
 
Po tejto otrasnej udalosti sa uskutočnil Pochod proti nenávisti, ktorý zorganizovali organizácie podporujúce LGBTI. Zúčastnili sa viacerí politici, prezidentka Zuzana Čaputová aj verejne podporila majiteľa baru Tepláreň, poprosila ho, nech nezatvára. Je to naozaj silný odkaz pre verejnosť a upokojí ju?

K politikom a ich zodpovednosti som už hovoril. A obávam sa, že odkaz prezidentky, že myslí na nevinné obete streľby, aj na tých, ktorí sa po nej už necítia bezpečne, nestačí. To rozprávala aj po tragédii na škole vo Vrútkach a vidíme, že veľa sa toho odvtedy nezmenilo.