Kiska sa súdi o lukratívnej pozemky v obci Veľký Slavkov s lekárom spod Tatier Jánom Francom. Ten prvé kolo boja vyhral. Okresný súd v Porade rozhodol, že parcely s celkovou rozlohou 1,2 hektára patria popradskému zubárovi.

Debatoval s Macronom

Výlučným vlastníkom pozemkov je Ján Franc, vyhlásil sudca Miroslav Radačovský dlho očakávaný verdikt, na ktorý nielen strany sporu, ale i verejnosť čakali niekoľko mesiacov. V praxi to ešte nemusí byť koniec. Prezident Andrej Kiska sa voči tomuto rozhodnutiu môže odvolať, čo jeho právny zástupca Ladislav Scholz zatiaľ nevylúčil. Samotná hlava štátu si rozsudok nevypočula osobne. V čase jeho vynesenia mala totiž iné, štátnické povinnosti. Debatovala s francúzskym kolegom Emmanuelom Macronom, ktorý navštívil Slovensko.

Prezident Andrej Kiska sa dnes stretol s Emmanuelom Macronom.
Zdroj: TASR

Zdôvodnenie

Sudca svoje rozhodnutie  zdôvodnil tým, že žalovaný Kiska v roku 1999 kupoval pozemky od súkromnej osoby, ktorá na súde nie celkom vedela vysvetliť, ako k nim prišla. Podľa Radačovského bude preto potrebné skúmať, či predmetnú pôdu nadobudol Július Sirotský, teda muž, ktorý ju Andrejovi Kiskovi predal, v súlade so zákonom. ,,Dôvod, prečo súd takto rozhodol, je, že čo sa týka skutkových zistení, je absolútne zrejmé a nespochybniteľné, že pán doktor Franc nadobudol tieto pozemky od svojho otca na základe darovacej zmluvy. On aj jeho otec sa správali k týmto pozemkom ako vlastníci, pretože ich dal aj do nájmu, a nemožno teda konštatovať, že šlo o nedbalého vlastníka,“ konštatoval sudca.

Dobrá viera

Na druhej strane doplnil, že žalovaný Andrej Kiska na základe kúpnej zmluvy predmetné pozemky nadobudol od Júliusa Sirockého. „Buďme teda objektívni, vychádzajme z dôkazov a vezmime do úvahy, že čo sa týka Andreja Kisku, pozemky nadobudol v dobrej viere. Ale koho sa týka otázka dobrej viery, veď obaja konali v dobrej viere. V prípade, že by súd zamietol žalobu, čo by sa udialo? Udialo by sa to, že pán Franc by prišiel zákonným spôsobom o to, čo v skutočnosti mal, a vlastníkom by ostal pán Kiska. Bolo by to spravodlivé rozhodnutie? Teraz, keď som takto rozhodol, nič sa vlastne neudialo, pretože pozemky ostanú v rukách toho, komu patrili, a pán Kiska má nárok na vrátenie finančných prostriedkov od toho, od koho pozemky kúpil,“ zdôraznil Radačovský a dodal že rozhodol aj na základe svojho vedomia, svedomia, presvedčenia a životných skúseností. Verí, že jeho rozhodnutie nebude nikto spochybňovať.

Pozemky vo Veľkom Slavkove prisúdil sudca Jánovi Francovi.
Zdroj: Archív

Zaujímavé informácie

Pred vyrieknutím rozhodnutia sa verejnosť z úst právnej zástupkyne Jána Franca dozvedela, že Andrej Kiska neplatil za pozemky v obci Veľký Slavkov dane. „Vlastnícke právo sprevádza aj povinnosť ako je platenie daní. Žalovaný Andrej Kiska uvádzal, že mal odpustené dane. Tvrdil, že je oslobodený od dane vzhľadom na nízku hodnotu pozemku,“ zdôraznila advokátka Mária Kozáková. Tieto informácie potvrdila aj samotná obec. Ako je známe, Andrej Kiska mal podľa doterajších informácií za sporné pozemky zaplatiť v prepočte ani nie dve tisícky eur.  Dnes ich hodnota odhaduje na milión eur.  

Výzva pre Kisku 

Po skončení pojednávania sudca, podľa denníka Pravda, prekvapil svojou otvorenosťou, keď nepriamo vyzval Andreja Kisku, aby odstúpil zo svojej funkcie. Miroslav Radačovský doslova povedal: „Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o žiadnu inú politickú funkciu, odídem do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký alebo židovský národ, ale takto by som konal ja.“  Je však veľmi otázne,  či tieto slová nemožno vnímať ako prejav sudcovej zaujatosti. T môže v prípade odvolanie využiť prezident Andrej Kiska vo svoj prospech.

Čo na to prezident?

Andrej Kiska prostredníctvom svojho hovorcu Romana Krpelana odkázal, že ľudsky  absolútne rozumie emóciám rodiny pána Franca. Ak skutočne neprávom o pozemok prišli, jeho pocity by vraj boli rovnaké. ,,Rozhodnutie súdu prezident rešpektuje, ale slová sudcu o tom, že by sa mal vysťahovať zo Slovenska, ho prekvapili. Preto rozmýšľa, ako bude ďalej postupovať, vzhľadom na sudcovu zjavnú zaujatosť a nenávisť voči prezidentovi, ktorého nepochopiteľne napadol, čím poškodil aj rozhodnutie pozitívne pre rodinu pána Franca,“ sprostredkoval reakciu prezidenta jeho hovorca Roman Krpelan.