Väzba osviežuje pamäť Zoltána Andruskóa alebo, naopak, spôsobuje, že vymýšľa čokoľvek, aby dokázal svoje tvrdenia. Andruskó je právoplatne odsúdený na pätnásť rokov za sprostredkovanie vraždy novinára Jána Kuciaka. Bol prvý, kto začal spolupracovať s políciou a nepozdáva sa mu výška jeho trestu. Aktuálne svedčí proti Alene Zsuzsovej a Marianovi Kočnerovi ako objednávateľom Kuciakovej vraždy a objednávateľom likvidácie prokurátorov Žilinku, Lipšica a Šufliarskeho.

Problémová pamäť?

Čo nové vie poskytnúť po piatich rokoch svedok, ktorý spolupracoval s políciou takpovediac od začiatku? Človek by si myslel, že asi veľa nie. Preto ostali mnohí riadne zaskočení, keď vytiahol na súde list, ktorý vraj písal ešte v roku 2017. Vyjadruje v ňom obavy o svoj život, lebo Zsuzsová a Kočner chcú, aby zariadil likvidáciu prokurátora Žilinku a neskôr Jána Kuciaka. List napísaný vlastnou rukou Andruskóa je desivý. Práve preto je viac než otázne, prečo sa nestal prvým dôkazom predloženým na jeho obhajobu a usvedčovanie iných, ale až posledným.

Vlastnoručne napísaný list v maďarčine dal vraj do úschovy svojej priateľke Denise na začiatku roku 2018, aby ho - ak sa mu niečo stane - poskytla médiám. Denisa, žiaľ, po ťažkej chorobe zomrela a k veci sa nevyjadrí. List predložil súdu Andruskóov priateľ, ktorému ho vraj krátko pred smrťou dala.

Desivý list

„Som v ohrození života a neviem, ako ďalej. Alena ‚Zsuzsa‘ z Komárna a Marian Kočner, bratislavský podnikateľ, sa mi život ohrozujúco vyhrážajú, že mňa dajú zabiť. Prvýkrát si Alena a Kočner objednali vraždu prokurátora Maroša Žilinku, keďže Kočner sa s ním nevie dohodnúť, aby za peniaze uhladil Kočnerove trestné činy. Zobral som od Aleny 20 000 eur ako preddavok v mojom prek­vapení, ale čo som mohol povedať jednej psychopatickej vrahyni,“ píše v liste.

Neskôr chcel vraj peniaze vrátiť. „... ale to hovorila, že toto sú Kočnerove peniaze a už dlhujem stovky tisíc a mňa zabijú, ak nedám zavraždiť jedného novinára menom Kuciak. Typická mafiánska praktika. Nemôžem ísť na políciu, lebo smrť prokurátora Žilinku očakáva aj špeciálny prokurátor. Nemám odvahu to ani napísať. Dušan Kováčik a k nemu blízki prokurátori po vražde prípad uhladia.“

Keď Andruskóov kamarát predkladal list justičným orgánom, uviedol, že ho má od začiatku vlaňajšieho roka. Dala mu ho zomierajúca Denisa, lebo vraj tušila, že už dlho nebude na svete. „Ten list podľa mňa písal Zoli, pretože si s ním dopisujem a písmo je zhodné s jeho písmom. Ja som si ten list overoval u písmoznalca v Maďarsku… vyšlo mu, že osoba, čo písala ten list, nemá absolútne žiadne sklony k vražde,“ obhajuje Andruskóa, ktorý cez tento list pôsobí ako obeť Zsuszovej a Kočnera.

Vyfabrikovaný? Prokurátor nechce skúmať, kedy bol tento list napísaný.
Zdroj: archív NMH

Oslabená dôveryhodnosť

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry neprikladá tejto „časovanej bombe“ veľmi význam. „List pre nás nie je až taký podstatný, ako sa môže mediálne zdať. Pre nás je podstatné to, že svedok vypovedá úplne konzistentne od absolútneho počiatku konania,“ povedal prokurátor Matúš Harkabus novinárom. Nie je podľa neho preukázané, či bol list skutočne napísaný v januári 2018. Ale - znalecké dokazovanie nenavrhne.

Obhajoba považuje list za špekulatívny, účelovo vytvorený dôkaz bez akejkoľvek hodnoty. Právny zástupca Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry hovorí: „Už aj vyjadrenie prokurátora UŠP, že nežiadajú znalecké skúmanie tohto dôkazu, teda písmoznalectvo, vek atramentu, štruktúru papiera ako v prípade Kočnerových zmeniek, predznamenáva, že nie sú si istí týmto dôkazom.“

Právny zástupca Mariana Koč­nera Marek Para to vidí vcelku jasne. „Po zadržaní v septembri 2018 až do apríla 2023 uvedené skutočnosti Zoltán Andruskó oficiálne nikdy nevypovedal, pričom rovnako v trestných veciach vypočutá Denisa T. sa o existencii takého listu nikdy pred vyšetrovateľmi či súdmi nezmienila.“ Podľa Paru, ak by bol list pravý, tak je to „veľmi silný, azda kľúčový dôkaz v prospech obžaloby“. Upozorňuje tiež, že prokurátor sa snaží situáciu účelovo zľahčovať, lebo si je vedomý zničujúceho vplyvu takéhoto ,vyfabrikovaného‘ dôkazu na celkovú vierohodnosť kľúčového svedka obžaloby Andruskóa.

Kľúčový človek?!

Človek sa chtiac-nechtiac musí zamyslieť nad tým, čo je zač Zoltán Andruskó, kľúčový svedok v prípade vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. Aká je dôveryhodnosť jeho tvrdení? Človek neočakáva od spolupracujúcich obžalovaných čistý morálny štít, ale to, aby si nevymýšľali nezmysly pri závažných veciach, je minimálny základ.

Andruskó preukázateľne občas tvrdí nezmysly. Napríklad Alenu Zsuzsovú spájal s úmrtím redaktorky RTVS Leony Kočkovičovej. „V lete 2016 ho (Andruskóa) poprosila Alena, aby ju zobral do lesa, kde zbierali muchotrávky zelené. Následne na konci roku 2016 bola podľa jeho vedomostí otrávená jedna novinárka, pani Kočkovičová,“ píše sa v uznesení o vznesení obvinenia Marianovi Kočnerovi. Leona Kočkovičová zomrela po silvestrovskej lyžovačke v roku 2016 na akútnu leukémiu a príčinou úmrtia bolo podľa lekára masívne krvácanie do mozgu.

Fotky, vrátane listu, nájdeš v Galérii