Považujem za nebezpečné, ak by chcel niekto ktorémukoľvek vyšetrovateľovi v jeho práci brániť, a to cestou kriminalizácie,“ vyjadrila sa prezidentka Zuzana Čaputová na margo obvinených policajtov NAKA. Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Štefan Mašin, Milan Sabota, Branislav Dunčko a Róbert Magula podľa uznesenia o vznesení obvinenia manipulovali vyšetrovanie známych káuz. Ani policajný prezident Štefan Hamran nevidí dôvod na ich postavenie mimo službu. Považuje ich za čestných policajtov. Obvinených policajtov sa zastal aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. "Útoky" na nich vraj boli účelové s cieľom vytvoriť chaos, aby sme nevedeli, kto je dobrý a kto zlý.

Tabu slovenskej spoločnosti

Pozrime sa teraz spoločne na to, akých ľudí sa vlastne zastáva Lipšic, Hamran, ba i prezidentka Čaputová.

Už dlhší čas je známe, že niektorí policajti NAKA komunikovali medzi sebou cez aplikáciu WhatsApp. Svoju skupinu nazvali Apači.

Skupinu Apači v mobilnej aplikácií WhatsApp využívali policajti z NAKA na rýchlu internú a hlavne neformálnu komunikáciu.
Zdroj: archív

Šepkalo sa o tom, že spomínaná komunikácia sa mohla stať súčasťou vyšetrovacieho spisu. Jedným z členov skupiny Apači bol totiž aj Ján Kaľavský, dnes už bývalý šéf operatívy NAKA a ten svoj telefón odovzdal inšpekcií ministerstva vnútra pri výpovedi o tom, ako na NAKA klamali sudcov a svedkov inštruovali, čo majú vypovedať.

Bývalý funkcionár Národnej kriminálnej agentúry Ján Kaľavský počas rozhovoru pre týždenník PLUS 7 DNÍ v Bosne a Hercegovine. Pri svojej výpovedi na inšpekcií odovzdal telefón, v ktorom sa mala nachádzať aj komunikácia Apačov.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Hoci pri informovaní o iných dôležitých prípadoch média bežne zverejňovali výpovede svedkov i obvinených a v prípade Mariána Kočnera jeho komunikáciu uloženú v mobile prepierali na pokračovanie, rozhovory Apačov z NAKA akoby boli tabu. Komunikácia "našich chlapcov" - ako Apačov z NAKA nazval policajný prezident Hamran - sa považuje za niečo, o čom sa v slušnej spoločnosti nehovorí. Takzvané mienkotvorné média a takzvané osobnosti si zakrývajú oči, zapchávajú uši a mlčia aj v čase, keď na sociálnych sieťach už niekoľko dní kolujú útržky debát pripisované "elitným policajtom".

O "nadžganí" penisu do krku

Časť zverejnenej komunikácie prebehla zrejme po smrti Igora Smolena prezývaného Balvan. Balvan patril k mafiánskej skupine takáčovcov. Obeseného ho našli koncom apríla 2020. Operatívec NAKA Branislav Dunčko k tomu písal: "Týmto tempom to do obžaloby okrešeme. Keby sa radšej ten po.ebanec Almáši zavesil. Tomu by som aj lano prispel." Na vysvetlenie uvádzame, že Juraj Almáši je advokát spájaný s takáčovcami, stíhaný bol väzobne.

Vyšetrovateľ Ján Čurilla Dunčkovi odpovedal: "Ešte veľa špagátu sa minie. Neboj, Branči.... Zavesí, zavesí... Už mám plán. A na ňom zakladám."

Zverejnený úryvok z komunikácie skupiny Apači policajtov NAKA.
Zdroj: FB Erika Kaliňáka

Operatívec Robert Magula pokračoval v komentovaní Balvanovej smrti: "Balvana mi je ľúto, ale asi preto, lebo som dal 2 fľaše Veltlínu Pezinok. Kok.t, mohol sa zastreliť. Ale obesiť, to je moc."

Vyšetrovateľ Ján Čurilla Magulovi odpísal: "Mohol si odrezať kok.t a nadžgať si ho do krku..."

Smolena s prezývkou Balvan našli obeseného. Chlapci s NAKA o tom veselo debatovali.
Zdroj: Polícia SR

Z podobného súdka je aj ďalšie vyjadrenie Branislava Dunčka. Dedukovať z neho možno, že ohľadne samovrážd, respektíve smrti svedkov a obvinených Hamranovi chlapci stávkovali : "Čo sa týka obesenia, dávam dvacku na Mareka Z. Do mesiaca."

Žiadosť "na včera"

V ďalšej zverejnenej správe operatívec Branislav Dunčko informuje: "Primorec tu rumázga." Reč mohla byť o obvinenom piešťanskom kulturistovi Nikolovi Primoracovi, ktorý tiež patril k takáčovcom.

Vyšetrovateľ Ján Čurilla na Dunčkove slová reagoval takto: "Branči, je.ni mu soľ do očí, nech to stojí za to."

Ďalšie repliky Apačov (ak ide o ich skutočnú verziu) odhaľujú, aké jednoduché bolo na NAKA antedatovanie dokumentov. Aspoň tak to vyznieva zo slov Roberta Magulu: "Napíšte žiadosť na PPU na včera. Sobotný dátum."

Čo na to Čurilla a spol?

Vulgárna forma a obsahová zverskosť komunikácie Apačov by bola šokujúca, aj keby išlo o debaty alkoholom podgurážených hrubokrkých zločincov. Ale aby takto komunikovali policajti elitnej NAKA?! To predsa nemôže byť pravda.

Poslali sme vyššie spomínané útržky údajnej komunikácie Apačov z NAKA Jánovi Kaľavskému (aktuálne je obvinený z korupcie a na úteku, o azyl požiadal v Bosne a Hercegovine ) a opýtali sme sa ho, či ide o autentické správy jeho bývalých kolegov. Kaľavský tvrdí, že nejde o podvrh.

"Niekto prepísal komunikáciu z WhatsAppu a zjemňoval pri tom vulgarizmy. Obsah ostal nezmenený," povedal nám stručne.

Podobným spôsobom sme oslovili dotknutých policajtov cez advokáta Petra Kubinu. Preposlali sme zverejnenú časť komunikácie a opýtali, či tieto správy písali oni. Advokát Kubina potvrdil, že sa s policajtmi spojil. Na zásadnú otázku, či sú menovaní policajti autormi citovaných výrokov, však neodpovedali.

Komunikácie Apačov, ktoré kolujú na Facebooku, nájdete v galérií.