Apolitická polícia? Na ministerstve financií sa v lete našli dokumenty z kauzy poľovnícka chata
27. 1. 2024, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 17:28)

Zdroj: TASR
Na ministerstve financií vlani v lete našli policajné dokumenty týkajúce sa prípadu odposluchov z poľovníckej chaty.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: TASR
Galéria k článku
Systém trestného stíhania musí byť apolitický, zaznelo pred niekoľkými dňami z úst českej eurokomisárky Věry Jourovej. Uvedená poznámka bola súčasťou jej odkazu súčasnej slovenskej vláde, ktorú vystríhala, že našej krajine hrozia finančné postihy zo strany Európskej únie, ak presadí justičné reformy.
Na apolitickosť orgánov činných v trestnom konaní už roky apelujú aj rôzne mimovládne organizácie zamerané na stráženie mocných v štáte. Keď sa však mali počas vlády, na ktorej čele stál Eduard Heger, vyjadriť k utajeným stretnutiam vysokopostavených členov kabinetu s vtedajším policajným prezidentom Štefanom Hamranom, akosi nestíhali. Áno, je to tak. Predstavitelia niektorých organizácií bojujúcich za spravodlivosť boli natoľko zaneprázdnení, že si nevedeli nájsť ani chvíľu času, aby reagovali na otázky týkajúce sa neoficiálnych schôdzok premiéra a dvoch ministrov so šéfom polície.
Tým, že pchali hlavy do piesku a tvárili sa, že v boji proti strane Smer a oligarchom z jej pozadia sa môže všetko, sa však postarali o zvláštny úkaz. Niektorí ľudia prestali mať zábrany a apolitickosť už ani nepredstierali. Naznačujú to aj najnovšie informácie, z ktorých vyplýva, že počas šéfovania Štefana Hamrana polícii mohlo dochádzať k únikom informácií priamo k vtedajšiemu vedeniu krajiny.
V ministerskej budove
Naznačuje to nález v budove ministerstva financií z leta minulého roka, teda z obdobia, keď rezort viedol člen úradníckej vlády Michal Horváth. Pracovníci rezortu vraj narazili na mimoriadne zaujímavé dokumenty. Po ich otvorení zostali v miernom šoku. Ihneď dostali pokyn volať políciu. Vyšlo totiž najavo, že ide zrejme o kópiu spisu obsahujúceho prepisy odposluchov z poľovníckej chaty, ktorú navštevovala nielen elita zo strany Smer, ale aj jej blízki advokáti Marek Para a Pavol Gašpar či dnes už zosnulý podnikateľ Miroslav Bödör. Súčasťou zložky údajne bola aj žiadosť vyšetrovateľa o takzvané sprocesnenie. Tá sa podáva na príslušnú policajnú zložku, keď chcú orgány časť odposluchov odtajniť, aby ich následne mohli využiť v trestnom konaní.
Začalo sa stíhanie
Ministerstvo financií sa k tejto záležitosti nevyjadrilo. Nález spisu v priestoroch ministerstva financií však pre PLUS 7 DNÍ potvrdila hovorkyňa Úradu inšpekčnej služby Andrea Dobiášová. „Materiál zaistila NAKA minulý rok v lete a Úrad inšpekčnej služby sa zaoberá vecou od decembra 2023,“ uviedla s tým, že vyšetrovateľ inšpekcie už začal vo veci stíhanie pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa. „Momentálne nie je možné bližšie o veci informovať, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania,“ dodala Dobiášová klasickú policajnú formulku, ktorou naznačila, že hoci ide o závažné zistenia, všetci sa môžeme aj na hlavu postaviť, ale viac sa v tejto chvíli nedozvieme.
Nezodpovedanou otázkou tak nateraz zostáva, ako, kedy a z akých dôvodov sa citlivý policajný spis alebo jeho kópia dostal na ministerstvo financií, ktoré nemá s vyšetrovaním nič spoločné. Záhadou je aj to, prečo sa inšpekcia začala prípadom oficiálne zaoberať až v decembri, ak kompetentní disponovali informáciami o možnom úniku informácií už vlani v lete.
Tajné stretnutia
Prípad nálezu policajného spisu na ministerstve financií ešte viac posilňuje podozrenia, že polícia pod vedením Štefana Hamrana nemusela byť apolitická. Rezort financií pripadol po voľbách 2020 hnutiu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Jeho líder Igor Matovič si pritom svoju kampaň postavil práve na tom, že pozatvára všetkých, podľa jeho vyjadrení, mafiánov zo strany Smer a im blízkych ľudí. Svoju rétoriku nezjemnil ani po víťazstve vo všeľudovom hlasovaní.
V čase, keď prepukla kauza okolo odposluchov z poľovníckej chaty, čo bolo na jeseň 2021, Matovič práve zastával post ministra financií. V tejto pozícii sa stretával s policajným prezidentom Štefanom Hamranom. Na utajené schôdzky sprevádzal Matoviča aj vtedajší premiér Eduard Heger či minister vnútra Roman Mikulec. Keď to vyšlo najavo, všetci menovaní ponúkli verejnosti vysvetlenie, že spolu hovorili o policajnej reforme. Prečo danú tému preberali tajne, neprezradili. Nemuseli, nikto na nich netlačil. Vysvetlenie od najvyššieho vedenia štátu nežiadali ani mimovládne organizácie volajúce po policajnej apolitickosti.
Hnutie OĽaNO, ktoré dnes nesie názov Slovensko, aktuálne pripomína, že Igor Matovič z ministerstva financií odišiel 23. decembra 2022. Zároveň ponúka svoju verziu udalostí z minuloročného leta. „V čase, keď sa údajne šanón s kópiou komunikácie z poľovníckej chaty našiel v miestnosti, ktorá nespadá pod ministra financií a má do nej prístup veľa ľudí, Igor Matovič už šesť mesiacov nebol ministrom. Domnievame sa preto, že predmetný šanón bol v čase blížiacich sa volieb vnesený do budovy ministerstva s cieľom vyrobiť kauzu, len akosi sa niekto pomýlil v čase a miestnosti, kam bolo treba šanón dať,“ tvrdí pre PLUS 7 DNÍ hovorca hnutia Slovensko Matúš Bystriansky.
Pripomeňme, že kauzu okolo odposluchov z poľovníckej chaty vytiahol v októbri 2021 ako prvý portál aktuality.sk. Dostal sa nielen k prepisom odposluchov, ale aj k obrazovým záznamom. Vtedajší, dočasne poverený policajný prezident Hamran sľúbil, že tento únik informácií dá prešetriť. Príslušníkom, ktorí mali prístup k spisu, hrozil detektorom lži. Prípad napokon viedol dostratena.
Zdroj: TASR
Nasadené odpočúvanie
Poľovnícku chatu v katastri obce Čífáre si od štátnych lesov prenajímal dnes už zosnulý oligarcha z blízkosti strany Smer Miroslav Bödör. Odpočúvať ju v lete 2021 pre podozrenia z pytliactva, ale aj prania špinavých peňazí dal so súhlasom prokurátora a súdu vyšetrovateľ Martin Juhás. Ide o brata Petra Juhása, ktorý stál na čele tímu zaoberajúceho sa vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Z Petra Juhása spravil vlani v marci vtedajší minister vnútra Roman Mikulec šéfa Úradu inšpekčnej služby. Nasadené odpočúvanie na chate zachytilo interesantné debaty jej návštevníkov. Ako sa už spomínalo, boli medzi nimi predstavitelia strany Smer Robert Fico, Robert Kaliňák, ale aj advokáti Marek Para či Pavol Gašpar, syn bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Okrem iného sa bavili o prebiehajúcich trestných stíhaniach a o tom, ako treba v niektorých prípadoch vypovedať. V tejto súvislosti neskôr obvinili Pavla Gašpara zo zločinu krivej výpovede a krivej prísahy. Údajne navádzal Roberta Kaliňáka na svedeckú výpoveď. Prokuratúra neskôr toto obvinenie zrušila. Trestnému stíhaniu však čelil, respektíve čelí aj vyšetrovateľ Martin Juhás. Údajne zneužil svoju právomoc verejného činiteľa tým, že odpočúvacie zariadenie a kamery nasadil účelovo.
Aktuálne vo veci odposluchov z poľovníckej chaty prebieha konanie pre nález spisu v priestoroch ministerstva financií. V tomto prípade zrejme zaujme bežnú verejnosť najmä fakt, ako je možné, že taký citlivý dokument, ktorý sa nemal v danej budove vôbec nachádzať, tam niekto len tak zabudol. Tomu sa hovorí amaterizmus.