Napriek tomu najmä milovníci motoriek nevedia odeň oči odtrhnúť. Čosi také totiž videli hádam len v televízii. Teraz na dizajnový chopper za 190-tisíc eur pozerajú v slovenskom múzeu. „Je to unikát,“ ochká nad vystaveným strojom jeho majiteľ Robert Kaliňák. Nie, nejde o menovca najznámejšieho ministra vnútra v novodobých dejinách samostatného Slovenska. Bývalý šéf silového rezortu je naozaj vlastníkom motorky v cene luxusného bytu. Tvrdí však, že on sám by si takú určite nekúpil. Tú vystavenú vraj dostal ako dar. Od koho, nechcel prezradiť. Nuž a zatiaľ čo Kaliňák v takom cennom prezente problém nevidí, odborníčka na protokol upozorňuje, že povinnosťou bývalého ministra bolo odovzdať dar štátu.

Zmluva

Polemiku o drahej motorke vyvolala zmluva pred časom zverejnená v centrálnom registri. S doktorom práv Robertom Kaliňákom ju podpísal Eugen Labanič, riaditeľ Slovenského technického múzea, ktoré zastrešuje aj Múzeum dopravy v Bratislave. Týkala sa výpožičky motocykla Paul Jr. designs Custom PJD softaill7. Podľa dokumentu hodnota motorky, oficiálnym jazykom predmetu výpožičky, predstavovala vo finančnom vyjadrení sumu 190-tisíc eur. Požičiavateľ, teda Robert Kaliňák, vyhlásil, že motocykel je výlučne v jeho vlastníctve, nie je poškodený a je plne spôsobilý na výstavné a prezentačné účely.

Informácia, že bývalý minister vnútra je majiteľom stroja v cene, za ktorú by si obyvatelia menších miest mohli kúpiť aj niekoľko bytov, prekvapila. Kaliňák o ňom doteraz mlčal napriek tomu, že inak sa bez problémov a veľmi rád popýšil svojimi dvojkolesovými tátošmi. Veď aj dovolenky občas trávil práve cestovaním na motorke. Doteraz však priznal stroj v cene nanajvýš niekoľko desiatok tisíc eur. Motocyklom za 190-tisíc preto šokoval. Veď normálny človek si taký ani predstaviť nevie.

Robert Kaliňák priznal, že taký motocykel skutočne vlastní. Dostal ho vraj ako dar, pričom ide o skutočný skvost. „Motorka je zaujímavá vyhotovením. Je z dielne svetoznámeho výrobcu motoriek Paula Teutula mladšieho. Spolu s otcom majú na zahraničných televíznych kanáloch svoju šou, v ktorej vyrábajú jedinečné stroje,“ vysvetľuje exminister Kaliňák. Tú jeho vyrábali celú a ručne. Dokonca mu ju špeciálne vygravírovali. „Mňa samotného jej cena šokovala. Koľko stojí, som zistil pri platení cla,“ tvrdí Kaliňák, ktorý motorku požičal do múzea preto, že je gigantická a na ceste prakticky nepoužiteľná.

Meno darcu vytrvale odmieta prezradiť. Ako však zdôraznil, dar v hodnote 190-tisíc pokojne prijať mohol, lebo je osobný. Stačí len, keď ho prizná v budúcoročnom majetkovom priznaní.

Problémový dar

Odborníčka na protokol Božena Volková na margo daru v hodnote 190-tisíc uviedla, že „podľa protokolu, ale ako ja viem, aj podľa predpisov ktoré platia v štátnej správe, vysokí štátni úradníci by mali byť „nekúpiteľní“. A nielen na Slovensku, platí to takmer na celom svete. Všetky dary, ktoré dostane štátny úradník, sa nemôžu brať ako osobné a dotyčný si ich nemôže nechať, lebo sú to dary, ktoré majú byť priznané a odovzdané štátu. Pokiaľ ide o dar veľký a cenný, ako v prípade, ktorý uvádzate ako dar pre pána Kaliňáka, tak to jednoznačne nie je dar pre jeho osobu, ak ho dostal ako minister, ale dar pre ministra a vtedy on ho bol jednoznačne povinný odovzdať štátu. Je to štátny dar. Ak je pán Kaliňák uvádzaný na zmluve s múzeom, kam prepožičal motorku ako vlastník, je to problém. Motorka patrí ministerstvu vnútra, iba to má právo s ňou disponovať. Nepoznám nikoho, kto by si také veľké dary nechal,“ zdôraznila Božena Volková.

Problém v dare za 190-tisíc eur šípi aj Matej Šimalčík z mimovládnej organizácie Transparency International. „Súčasná právna úprava zakazuje verejným funkcionárom prijímať dary v súvislosti s výkonom svojej funkcie nad rámec darov, ktoré sa poskytujú zvyčajne pri výkone funkcie. Tento zákaz sa vzťahuje na ministrov aj na poslancov. Prijatie daru, akým je jedinečná motorka v hodnote 190-tisíc eur, je určite problematické. Vyvoláva to pochybnosti o porušení ústavného zákazu prijímania darov verejnými funkcionármi. V takom prípade by mal obdarovaný verejnosti určite vysvetliť, od koho a z akého dôvodu dar dostal. Ak je pravda, že pán Kaliňák tento dar prijal od predstaviteľa inej krajiny, je to po­dľa mňa o to závažnejšie.“

Podľa Šimalčíka by sa touto situáciou mal zaoberať parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý v prípade zistenia porušenia zákazu je povinný uložiť pokutu vo výške ročného platu. Podobný názor má Rasťo Diovčoš z Aliancie Fair-play. „Podľa ústavného zákona o konflikte záujmov verejní funkcionári nesmú prijímať dary v súvislosti s výkonom svojej funkcie. Preto sa nemožno uspokojiť len s vyhlásením, že dar žiadnym spôsobom nesúvisí s funkciou. A to najmä vtedy, ak je dar v hodnote niekoľkých desiatok tisíc eur. Robert Kaliňák by preto mal vysvetľovať, vysvetľovať a vysvetľovať, a to nielen verejnosti, ale aj pred parlamentným výborom.“

Predseda výboru Vladimír Sloboda si však nemyslí, že Kaliňák by spomínaný zákon porušil. Podobne ako samotný exminister zastáva názor, že stačí, ak dar prizná v budúcoročnom majetkovom priznaní. „Ak však na výbor príde v tejto súvislosti podnet, budeme sa ním zaoberať,“ konštatuje Sloboda.

Darca

Hoci Kaliňák o záhadnom darcovi odmieta hovoriť, podľa našich informácií mu vzácnu motorku dal vyrobiť arabský šejk Saif bin Zajed Al Nahjan. Ide o vysokého predstaviteľa Spojených arabských emirátov, kde zastáva post podpredsedu vlády a ministra vnútra. Oficiálne párkrát navštívil Slovensko, naposledy tento rok v apríli, keď sa stretol s premiérom Petrom Pellegrinim. Na rokovaniach sa prekvapujúco zúčastnil aj Kaliňák, i keď v tom čase post ministra už nezastával. Jeho nástupníčka Denisa Saková na margo tejto udalosti uviedla, že účasť Kaliňáka bola namieste, keďže spolupráca oboch krajín sa začala rozvíjať práve v časoch, keď rezort viedol. Priznala, že arabský náprotivok jej osobne nič nedaroval. Možno preto, že je žena. Darom bolo už len to, že s ním mohla sedieť za jedným stolom.