Za zmenu zákona, podľa ktorého už budú môcť pôsobiť kapláni a duchovní aj v Hasičskom a záchrannom zbore sa nedávno poďakoval biskup František Rábek aj Marianovi Kotlebovi.

„Nech Vaše poslanie požehnáva Všemohúci Boh, pre dobro a pokoj nášho národa,“ píše František Rábek.

Rábek je biskup a ordinár Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov Slovenskej republiky, do ktorého kompetencie patrí starostlivosť o duchovnú správu v ozbrojených silách.
 
Ďakovným listom sa na sociálnej sieti pochválil Marián Kotleba. „Po výsledkoch sobotňajších volieb nie je nič dôležitejšie ako získanie Božieho požehnania pre celé Slovensko. Preto ma až neuveriteľne potešil tento list, ktorý mi dnes pri rannej porade kolegovia predložili na stôl. Spätná väzba od takéhoto vzácneho človeka nielen poteší, ale aj posilní,“ uviedol šéf extrémistov, právoplatne odsúdený za používanie neonacistických symbolov.

Na túto skutočnosť upozornil na svojom  facebookovom profile poslanec Národnej rady SR sediaci v klube SaS Ján Benčík.

Autentickosť listu pre web Svet kresťanstva potvrdil aj samotný ordinár František Rábek. Bráni sa, že poďakovanie dostali aj ostatní predsedovia parlamentných strán, ktorí zmenu zákona podporili a rovnako aj poslankyňa Zita Pleštinská z hnutia OĽaNO, ktorá zákon predložila.

Tá totiž Líviav septembri, keď parlament rokoval o zmenách v Zákonníku práce, navrhla, aby v Hasičskom a záchrannom zbore mohli oficiálne pôsobiť aj duchovní. „Zbor v spolupráci s príslušnými cirkevnými autoritami vytvára podmienky na duchovný život a vykonávanie náboženských aktivít prostredníctvom hasičských duchovných pre príslušníkov zboru a v potrebných situáciách spolu so zasahujúcimi príslušníkmi aj iným osobám,“ obhajovala návrh poslankyňa Zita Pleštinská. Odvolávala sa pritom na Základnú zmluvu medzi Slovenskom a Svätou stolicou, ktorá hovorí o duchovnej službe aj v ozbrojených silách a zboroch.

Pod návrh sa podpísalo 24 poslancov – z OĽaNO, Sme rodina, Za ľudí a časť nezaradených. Začiatkom októbra pozmeňovák prešiel. Schválilo ho 108 zákonodarcov zo 129 prítomných. Podporili ho poslanci z OĽaNO, Sme rodina, Smeru, ale aj Hlasu, ĽS NS či hnutia Republika.