Protesty Za lepšie Slovensko hýbu aj tradičnou baštou vládnej strany Smer. Sídlo Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK), krajské mesto Nitra, rozhýbalo aktivistov najrôznejšieho žánru, presvedčenia a dokonca dekonšpirovalo rôznych nových politických kandidátov pre nadchádzajúce komunálne voľby. Obyvatelia Nitrianskeho kraja sa však zďaleka nepodobajú na tých banskobystrických či bratislavských, vyznávajú tradičné hodnoty. A tak nečudo, že si aj po šestnástich rokoch zvolili na čelo župy nominanta strán Smer, SNS a Most-Híd Milana Belicu. Či sa to niekomu páči, alebo nie, Smer ešte stále určuje v regióne politiku a dokonca aj to, kto na úrade pracuje, kto má aké kompetencie a kto má pod palcom peniaze, ktoré úrad v rámci svojej právomoci prerozdeľuje. Keď sa druhého decembra 2001 konali historicky prvé voľby do vyšších územných celkov, pravicové strany v regiónoch zlyhali a k moci sa dostala vtedajšia opozícia, HZDS, SDĽ a Smer. Ich nominanti dodnes tvoria jadro Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja a po posledných župných voľbách sa ukázalo, že Smer je v kraji zakorenený tak hlboko, že ním nepohnú ani škandály na úrovni nášho parlamentu.

Ja tebe, ty mne

„Hoci v súčasnosti nie som poslankyňou NSK, pamätám sa, ako sa delili posty po voľbách na jednotlivých odboroch úradu,“ zaspomínala si Renáta Kolenčíková, ktorá sa po dlhých rokoch pridala na stranu kritikov strany Smer. „Dve volebné obdobia som však bola poslankyňa a pamätám sa, že strany, ktoré boli v koalícii, si rozdelili odbory a politické strany si tam dávali zamestnancov. Takto sa vyberali ľudia aj na miesta riaditeľov rôznych zariadení, napríklad Divadla Andreja Bagara. Rozdelili si všetko. Sú to jednoducho politickí nominanti, samozrejme, týka sa to celého kraja. Fungovalo to jednoducho. Ak sa konalo napríklad výberové konanie na miesto riaditeľa istého zariadenia sociálnych služieb v Nových Zámkoch, tak vo výberovej komisii sedela okresná predsedníčka strany a poslankyňa Helena Bohátová, a keďže sa politicky vyrokovalo, že je to ‚ich‘ miesto, tak ona už mala pripraveného človeka, ktorý sa tam dostal. Toto je systém, dlhoročný systém, zaužívaný v politike,“ hovorí.

Renáta Kolenčíková: Exsmeráčka chce hovoriť
Renáta Kolenčíková: Exsmeráčka chce hovoriť
Zdroj: Juraj Roščák

„Na samotnom úrade robia aj straníci. Príkladom je syn ministra práce Jána Richtera Juraj, ktorý je vedúcim oddelenia služieb pre verejné obstarávanie a implementáciu projektov. Inak, jeho podriadenou je nevesta bývalého kandidáta na predsedu NSK Jána Grešša Lenka. Greššo mladší je zasa poslancom mestského zastupiteľstva. A takto by sme mohli prejsť kompletný zoznam zamestnancov úradu a zistili by sme, že tam vlastne takmer každý každého pozná a mnohým k miestu pomohla politika, buď jeho samotného, alebo niekoho z rodiny. Na oddelení cestovného ruchu zasa pracuje Jela Galková, vnučka okresného šéfa nitrianskeho Smeru Zoltána Daniša. Martin Záruba, ktorý pracuje na oddelení propagácie a marketingu, sa v minulosti podieľal na predvolebnej kampani Smeru. Zárubova sestra Andrea Široká robila spolu so mnou asistentku už spomínaného poslanca Daniša. Andrea v súčasnosti pracuje tiež na Úrade NSK, na odbore zdravotníctva ako referentka oddelenia ošetrovateľstva. Ich mama Zlatica je členkou nitrianskej bunky Smeru.“

Novoročný príhovor a iné

K zaujímavým patril aj príbeh vtedy dvadsaťtriročnej bakalárky Klaudie Gregušovej, ktorá upútala na seba pozornosť v čase, keď dostala miesto zástupkyne župy v Bruseli. Mesačne dostávala 3-tisíc eur a 500 eur v náhradách. Župan Milan Belica uzavrel s dcérou majiteľa nitrianskej regionálnej televízie príkaznú zmluvu. Tej nemuselo predchádzať výberové konanie, ktorým Gregušová teda neprešla. Zmluvu vtedy župan horlivo obhajoval. Možno aj preto posledný novoročný príspevok z januára 2018, ktorý platil NSK TV Central, ktorú vlastní Gregušovej otec, stál „iba“ tristo eur. Rok predtým ten istý príspevok stál úrad dvetisíc a v roku 2016 999 eur. Mimochodom, reportáže si NSK v súkromnej televízii objednáva, takže ich pokojne možno nazvať propagandou. Čo stojí taká propaganda, si bežný občan môže pozrieť na stránke NSK.

Richterov dom: Šéfom obstarávania Nitrianskeho samosprávneho kraja je mladý Juraj Richter, syn ministra Jána Richtera. Mimochodom, rodinný dom, v ktorom žije, kúpil od dcéry súčasného šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomíra Jahnátka Miroslavy.
Richterov dom: Šéfom obstarávania Nitrianskeho samosprávneho kraja je mladý Juraj Richter, syn ministra Jána Richtera. Mimochodom, rodinný dom, v ktorom žije, kúpil od dcéry súčasného šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomíra Jahnátka Miroslavy.
Zdroj: Archív

Zabetónovaní naveky

„Napríklad Helena Psotová, vedúca kancelárie riaditeľa Úradu NSK, je pôvodne členkou bývalej SDĽ, ktorá sa zlúčila so Smerom,“ pokračuje Kolenčíková. „Právnička úradu Lucia Alföldiová je švagriná poslanca NSK Martina Alföldiho. Juraj Chrien z oddelenia informatiky je bývalý člen Smeru, vedúci oddelenia cestovného ruchu Karol Jurica je tiež smerák, Zdenka Libantová z oddelenia cestného hospodárstva je moja švagriná, hovorím otvorene, ako to je. Mária Otottová, vedúca oddelenia mládeže, telesnej kultúry a športu je tiež členka Smeru. Rovnako Ján Vozár, asistent podpredsedu NSK Mariána Kéryho. Zaujímavé sú však aj iné rodinné väzby. Napríklad Aneta Hrivňáková z oddelenia propagácie a marketingu je rodená Glendová, je to dcéra krajského šéfa Smeru v Nitre a poslanca NR SR Tibora Glendu. Býva dokonca v Malom Lapáši v susedstve Jahnátkovho syna. Na úrade ako asistentka podpredsedu Igora Édera pracuje zasa niekdajšia dobrá známa nitrianskeho primátora Dvonča Mária Lőrincová, protokolár predsedu Dušan Štefánik je syn súčasnej primátorovej partnerky. Nevesta predsedu Belicu pracuje na mestskom úrade na referáte rozpočtu a finančného manažmentu. A takto majú svojich úradníkov aj ostatné politické strany, ktoré v kraji fungujú. Pevnú ruku nad tým všetkým drží Tibor Glenda, poslanec NR SR a krajský šéf Smeru. Od neho veľa záviselo, kto sa na úrade alebo v jeho zariadeniach zamestná, a už to bolo také okaté, že sa naši členovia strany búrili, že nezamestnáva smerákov, ale ‚svojich‘ ľudí,“ spomína Kolenčíková.

Rodinný „podnik“: Na úrade pracuje aj dcéra krajského šéfa Smeru Tibora Glendu Aneta.
Rodinný „podnik“: Na úrade pracuje aj dcéra krajského šéfa Smeru Tibora Glendu Aneta.
Zdroj: Archív

Vyvolení?

Pikantným škandálom sa zviditeľnil aj riaditeľ Úradu NSK Dušan Guťan, ktorý sa po nástupe do zamestnania dal strážiť kamerovým systémom. Masívne dvere sa otvorili iba po zazvonení, aj to len vtedy, keď to riaditeľ úradu povolil. Župa pritom nebola schopná vysvetliť, ako sa ku kamerám dostal a kto ich zaplatil. Guťan kamery zdôvodňoval bezpečnosťou, prikročil vraj k preventívnym opatreniam, ktoré spočívali v rozširovaní kamerového systému „z dôvodu intenzity návštev rôznych skupín obyvateľstva, v záujme bezpečnosti a ochrany majetku“, ako uviedol pre mynitra.sme.sk. Župa odmietla zverejniť aj jeho profesijný životopis, tlmočila médiám Oľga Prekopová, Belicova hovorkyňa. A tak sa verejnosť dozvedela iba to, čo viselo na webe Novej demokracie, kde Guťana prezentovali po boku trnavského župana Tibora Mikuša ako šéfa trnavského župného úradu, ktorý predtým pôsobil v kancelárii Národnej rady, pracoval ako hlavný štátny radca či ako generálny riaditeľ sekcie zahraničného obchodu na ministerstve hospodárstva.

Paradoxné je, že hoci sa obával o svoju bezpečnosť, prezentoval sa aj ako šesťnásobný majster Slovenska v športovom zápase karate. Na Úrade NSK vznikla ešte jedna zaujímavá pracovná pozícia, a to miesto referenta pre budovanie Cyrilo-metodskej cesty na odbore vzdelávania a kultúry. Toto miesto získal Tibor Ujlacký, ktorý kedysi pôsobil v Ozbrojených silách SR ako kancelár a hovorca Spoločenstva katolíckych veriacich v Ozbrojených silách a ozbrojených zboroch SR a už je vo výsluhovom dôchodku. Zaujímalo nás, ako toto pracovné miesto, navonok šité na mieru, vzniklo, či úrad na jeho obsadenie vypísal výberové konanie a čo mesačne stojí daňových poplatníkov takýto referent. Belicova hovorkyňa Prekopová na naše otázky napokon odpovedala. „Pracovné miesto odborný referent pre budovanie Cyrilo-metodskej cesty bolo schválené 5. mája 2016 v organizačnom poriadku Úradu NSK predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja zákonom o samospráve vyšších územných celkov. O obsadení referentského pracovného miesta rozhoduje zamestnávateľ na základe osobného pohovoru s uchádzačom, nerobí sa výberové konanie, iba na vedúce pracovné pozície v súlade s pracovným poriadkom Úradu NSK,“ dozvedeli sme sa. Jednoducho v kraji, v ktorom si na úradoch práce kľučky podávajú aj vysokoškoláci, neplatia rovnaké šance. Je na zamyslenie, či by koncepčnú a koordinačnú činnosť v oblasti rozvoja cyrilo-metodskej tradície na území kraja nezvládli aj štandardné kultúrne referentky.

„PhDr. Bc. Juraj Richter bol prijatý do pracovného pomeru Nitrianskeho samosprávneho kraja od 1. 5. 2014 ako odborný referent verejného obstarávania na voľné pracovné miesto, ktoré bolo zverejnené na úradnej tabuli NSK od 14. 4. 2014 do 28. 4. 2014,“ ďalej uviedla Prekopová. Počas týchto dvoch týždňov teda stihol prejaviť záujem o miesto zrejme iba Richter, z ktorého sa v marci 2016 stal vedúci spomínaného oddelenia. „Juraj Richter prešiel odbornými školeniami verejného obstarávania, implementácie projektov, stážou v Európskom parlamente a jazykovými kurzmi v zahraničí,“ dozvedeli sme sa. Či si tieto kurzy platil zo svojho vrecka, je otázne, rovnako to, či si toto miestečko nevyslúžil skôr členstvom v strane Smer a tým, že jeho tatko je ministrom súčasnej vládnej garnitúry.