Som vinný a svoj čin ľutujem, - vyhlásil na súde Ladislav Bašternák.  Toľkú pokoru by od podnikateľa s jeho povesťou ešte pred časom nikto nečakal. Keď sa pred vyše desiatimi rokmi vydávala vnučka famózneho herca Leopolda Haverla za ctihodného podnikateľa Ladislava Bašternáka, nikto tomu nevenoval až takú pozornosť. Hoci išlo o veľkú slávu, dvojica sa brala na zámočku v Maďarsku a nevesta priletela vrtuľníkom, dnes však o tejto udalosti všetci mocní mlčia. A zvučných mien hostí tam bolo hojne.

Bohorovný

Manželstvo dlho nevydržalo. Haverlová sa posunula k Borisovi Kollárovi. Vtedy to ešte nebol politik, iba postavička zo spoločenského života. So známym sukničkárom sa ukazovala niekoľko mesiacov na spoločenských akciách. „Len aby jej hviezda svietila toľko, koľko mne vydržia zimné gumy na aute,“ komentoval exmanželku vtedy Bašternák a jeho slová sa veľmi rýchlo naplnili. Budúci multiotecko čoskoro začal loviť v nových vodách.

Dvojicu Kollár - Bašternák však jedna ženská nerozhádzala. Že sú títo dvaja spolu v úplnom poriadku, predviedli páni na svadbe Branislava Zahradníka. Bok po boku sa v roku 2012 zabávali na tejto donovalskej svadobnej veselici do rána.

Developér bol ešte vtedy nenápadný muž, ktorý staval jednu nehnuteľnosť za druhou a z roka na rok sa z neho stával bohatší muž.

Malý Laco, ako ho volajú, začal svoju kariéru kšeftami s autami. Neskôr si otvoril autoumyváreň a býval v skromných pomeroch na bratislavskej Kolibe. V búdke, ktorá prislúchala k hotelu West. Majiteľ Ladislav, prezývaný Škrekľavý, mu poskytol ubytovanie aj ho prizval do podnikania. „Mali potom pumpu, ešte s Ivanom Lučanom, na tie časy veľmi bohatý človek, a potom začal stavať,“ spomína si jeden z jeho kamarátov. Bašternák si so stavebnými povoleniami nikdy veľkú hlavu nerobil. Pri prvej stavbe o ne dokonca spočiatku ani nežiadal, dobre známe Bonaparte začal stavať podobne. Povolenie vybavoval dodatočne.

Objavovať sa začal po boku manželky Jána Počiatka Ivany. „On sa nudil, ona sa nudila, tak chodili spolu do Viedne a vždy jej pomohol s taškami. V Chaneli si ich určite pamätajú,“ dopočuli sme sa od pamätníkov, ktorí si neodpustili ironickú poznámku.

Jeho persóna sa dostala do mediálneho hľadáčika po tom, ako si s Jánom Počiatkom postavili vedľa seba honosné chaty na Donovaloch. Areál majú kamaráti špeciálne oplotený, vybavený špičkovým kamerovým systémom. Bašternákovo priezvisko definitívne zarezonovalo, keď ho týždenník PLUS 7 DNÍ odfotil spolu s expremiérom Robertom Ficom pred bytovým domom Bonaparte. Výstredný milionár sa už vtedy ukazoval na luxusných automobiloch a predvádzal svoju megalomanskú vilu na Slavíne. Takmer na každom aute mal éčevéčko BL-202, presne tak, ako sa volala jeho firma. Pozornosť nepútal iba tým, že autá boli drahšie ako dvojizbový byt v Petržalke. Na stránke parkujemakodebil.com vytvorili špeciálny „kastlík“ pre toto číslo. Jeho arogantné parkovanie, keď odstavil celý jeden jazdný pruh kvôli svojmu Bugatti, či neoprávnené státie na vyhradených miestach pre invalidov, sa mu stali osudnými.

Náš človek

Kto je tento neokrôchanec, začalo v tom momente zaujímať všetkých. Neskôr vysvitlo, že Bašternákovo meno bolo zapletené do vzťahov s rôznymi vysokopostavenými ľuďmi. Až do tej miery, že sa správal ako nedotknuteľný. Keď ho v roku 2012 zastavili policajti, pretože jazdil ako hulvát a predbiehal cez plnú čiaru, hrozila mu pokuta 150 eur a zadržanie vodičského preukazu. V Bašternákov prospech vtedy vraj intervenoval nadriadený spomínaného policajta a povedal, že je to „náš človek“. Exminister Kaliňák síce spochybnil daný záznam, ale pojem náš človek zľudovel. Až potom sa začali vynárať Bašternákove kšefty spojené opakovane s nadmernými odpočtami dane z pridanej hodnoty.

Mohlo by vás zaujímať: