Podľa bezpečnostného poradcu a bývalého náčelníka českej Vojenskej spravodajskej služby Andora Šándora majú mať k dôležitým informáciám prístup len ľudia s osobnostnou a bezpečnostnou spôsobilosťou. Kontrola by nemala byť len naoko.
Do premiérovej blízkosti sa dostala žena, ktorá v minulosti podnikala s človekom podozrivým z kontaktov na taliansku mafiu. Neabsolvovala ani bezpečnostnú previerku. Je to bežné?
Je to neštandardné. Najmä ak sa, podľa informácií médií, zúčastňovala na všetkých rokovaniach premiéra Fica. Všimnite si, aké problémy má zať prezidenta Trumpa, ktorý prišiel o prístup k utajovaným informáciám, lebo má problémy s previerkou. Je to zanedbanie systému, ktorý je príliš benevolentný. Je, samozrejme, na rozhodnutí premiéra, že niekoho takého vedľa seba má. V krajinách klasickej demokracie by však nebol schopný niečo také dlho udržať. Ľudia, ktorí pracujú tak blízko premiéra a prichádzajú do styku s množstvom informácií, majú byť preverení na najvyšší stupeň. Alebo, ak nie sú, majú mať obmedzený prístup k informáciám.
O aké informácie môže ísť?
Také, ktoré by mohli ohroziť záujmy krajiny. A ľudia, ktorí sa s nimi oboznamujú, musia mať spôsobilosť. Musia byť schopní informáciu nevyzradiť. To znamená, že nemôžu byť alkoholici, narkomani či psychicky labilní. A tiež musia mať bezpečnostnú spôsobilosť, teda nesmú mať kontakty so škodlivými osobami.
Viliam Jasaň, ktorý vraj Máriu Troškovú premiérovi odporučil, bol tiež obchodne prepojený s Talianom Antoninom Vadalom. Získal dokonca najvyššiu previerku „prísne tajné“. Môže byť problém aj udeľovanie previerok? Stalo sa niekedy v minulosti v nejakej krajine, že by sa previerky dávali len preto, lebo to niekto mocný chcel?
Pozrite, v normálnej liberálno-demokratickej krajine sa to stať nemôže. Národný bezpečnostný úrad dostane dotazník, vyhodnotí ho a zadá previerku podľa stupňa utajenia tajnej službe. Tá zistí o osobe všetky informácie. Spracuje ich a potom odovzdá späť bezpečnostnému úradu, ktorý ich vyhodnotí. Previerku môže tiež odmietnuť. Na stupeň „prísne tajné“ platí previerka päť rokov. Neznamená to však, že o ňu nemôžete prísť, keď sa vyskytnú nejaké závažné okolnosti.
Policajný prezident Tibor Gašpar na tlačovke povedal, že prípad vraždy Jána Kuciaka má presah do Českej republiky. Novinárka Pavla Holcová dostala ochranku. Je to bežný postup, prezradiť verejnosti, že aj niekde inde môžu byť ľudia ohrození?
Neviem, čo je bežný spôsob. To je vec policajného prezidenta, ako pracuje s informáciami. Pokiaľ viem, Pavla Holcová potvrdila, že má ochranku. Dá sa premýšľať aj o tom, prečo zavraždili Kuciaka a Holcovej sa nič nestalo, ak malo ísť o nejaké závažné informácie. Taký amaterizmus by skôr nasvedčoval tomu, že za tým nemusela stáť talianska mafia. Ťažko povedať. Z článku, ktorý bol zverejnený vo všetkých médiách, sa zdá, že informácie, ktoré pán Kuciak zbieral, neboli úplnou novinkou. To sa predsa vedelo aj skôr. Je otázne, čo všetko za tým bolo. Odpovede by malo dať policajné vyšetrovanie. Viem, že prezident polície je pod tlakom, ale myslím si, že by mal s médiami hovoriť skôr prokurátor.