Takmer päťsto sudcov bratislavských okresných súdov (OS), krajského súdu a zamestnancov administratívy nesúhlasí s „realitným“ návrhom ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Tá napriek odporu a silným protiargumentom naďalej spieva pesničku, na záver ktorej majú lukratívne nehnuteľnosti bratislavských súdov v hodnote desiatok miliónov eur skončiť v súkromných rukách. Súdy chce pritom nahnať do prenájmu.

Svoj zámer razí tak neoblomne, že dokonca ignoruje zahraničnú pracovnú skupinu Rady Európy. Tá nastúpila pred pár dňami a počas dvoch rokov má vykonať audit a detailne stanoviť, v akom stave naše súdy sú a aký počet sudcov potrebujú. Prvé odporúčania by mali byť už koncom tohto roka. Žitňanská však čakať nechce.

Podivný biznis ministerky Žitňanskej (Most-Híd): Chce naplniť stranícku kasičku?

Biznis pani ministerky

PLUS 7 DNÍ odhalilo kauzu pred troma týždňami. Ako sa nám podarilo zistiť, niekto má zrejme chuť na veľmi exkluzívne nehnuteľnosti naprieč celou Bratislavou, kde sídlia jednotlivé okresné súdy. Napríklad budova, ktorú vlastní Okresný súd Bratislava I na Lazaretskej ulici v Starom Meste, je crème de la crème realít v rámci celého Slovenska. Rozprestiera sa na dvadsiatich šiestich ároch v tej najlepšej lokalite, kde už voľné stavebné pozemky neexistujú. Budova s veľkorysým pozemkom Okresného súdu II na Drieňovej ulici je zase top v rámci Ružinova. A tak by sme mohli pokračovať po jednotlivých mestských častiach.

Biznis pani ministerky: Nečaká ani na audit, budovy bratislavských súdov chce „streliť“ čím skôr

Pritom priestorové kapacity nie sú problém, ktorý súdnictvo v hlavnom meste kvári. Skutočným kameňom úrazu je nedostatok sudcov a finančne podvyživené mzdy administratívnych pracovníkov. „Zarábam 400 eur, mám 9-ročné dieťa, práca ma baví a nemusím cestovať. Každý druhý deň riešim problémy s manažmentom, v živote sme nemali nijaké školenia, ľudia chodia nervózni, ako sme chránení my ako ľudia, administratíva. Na prvom mieste v Európskej únii sú štátni zamestnanci, tu na poslednom,“ povedala na nedávnom stretnutí ministerke pracovníčka OS Bratislava IV. Žitňanská reagovala len klasickou formulkou, že všetko sa rieši a „nejde to zo dňa na deň“.

Ministerka Žitňanská v ohrození! Dostala obálku s rádioaktívnou látkou

Čo s jednotkou

Ako sme v predchádzajúcom článku uviedli, jediným súdom, ktorý má vážne problémy s priestormi a množstvom pridelených prípradov, je takzvaná prémiová jednotka, čiže Okresný súd Bratislava I. Na ňom sa zbiehajú všetky podania týkajúce sa štátnych inštitúcií, ktoré zväčša sídlia v Starom Meste, aj veľkých poisťovní.

Nával vecí by sa dal odstrániť ich prideľovaním na súdy v mieste žalobcu, čím by sa zaťaženosť rozdelila po celom Slovensku. A čo sa týka priestorov, súd vlastní spomínanú budovu na Lazaretskej ulici, ktorá by po rekonštrukcii plne vyhovovala. Dokonca podľa informácií PLUS 7 DNÍ na jej opravu boli už v minulosti vyčlenené financie, no rozutekali sa na väznicu v Justičnom paláci.

EXKLUZÍVNE Realitný biznis podľa Kaliňáka: Štyri byty namiesto

Biznis pani ministerky: Nečaká ani na audit, budovy bratislavských súdov chce „streliť“ čím skôr

Hra na jednu bránu

Napriek argumentačnej nemohúcnosti sa Lucia Žitňanská predminulú stredu už druhý raz postavila pred sudcov. A opäť zažila studenú sprchu. Okrem jedného či štyroch mestských súdov by sa pokojne priklonila aj k nejakému tretiemu variantu. Len aby už sudcovia vyprázdnili budovy. Ministerkino obľúbené slovo je špecializácia. Doteraz však akosi nikomu nevysvetlila, ako by sa bratislavské súdy mali ešte viac špecializovať. Slabá špecializovanosť je doménou menších mimobratislavských súdov. Nikoho nepresvedčili ani flagrantné opisy zlého stavu budov.

SBS s mafiánskym pozadím. Čo s ňou majú spoločné manželky policajných funkcionárov?

„Možno som trošku pribrzdený, pani ministerka, ale jednoducho neviem, o čom ste hovorili. Myslel som, že prídete a predložíte argumenty, prečo treba zriadiť mestský súd alebo štyri mestské súdy a prečo treba predať a zrušiť náš súd, dvojku, trojku, štvorku. Údajne sú tieto budovy nevyhovujúce, v dezolátnom stave a sťažujú sa zamestnanci. Podľa môjho názoru máme najkrajší súd na Slovensku, sú tu absolútne vyhovujúce priestory. Myslel som, že sa o tomto budeme baviť, ale toto je, ako keď rozprávate v parlamente alebo v televízii, čiže veľa o ničom. Ja som špecializovaný 30 rokov. Sudcovia to nepotrebujú. Potrebujeme zaplatiť administratívu, preboha, toto treba riešiť, veď nám sa rozpadá trestné oddelenie, z deviatich asistentiek nám ostala jedna,“ zaklincoval podpredsedníčku Mosta-Híd k stoličke trestný sudca z Petržalky Roman Benedikovič.

Jeho kolegyňa sudkyňa Anna Križáková pokračovala otázkami na ktoré Žitňanská ako ani na niektoré pripomienky sudcov, neodpovedala: „Nemáme prostriedky ani na zvýšenie osobného ohodnotenia administratívnych pracovníkov, ale na vecný zámer áno? A prečo sa teraz zaoberáme otázkou mestského súdu, keď nie sú výsledky auditu? Teraz ešte nevieme, na akú kapacitu má byť dimenzovaný.“

ŠKANDÁL Mafiánske vraždy budú súdiť nanovo. Dôvody sú

Hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla však Žitňanskú bráni: „Pani ministerka nechce zriadiť mestský súd pred ukončením auditu. Takáto úvaha tu ani nikdy nebola.“

Prečo nepočúvate?

Lucia Žitňanská mala na stretnutí štafáž v osobe štátnej tajomníčky Márie Kolíkovej. Tá sa však „zaskvela“ len argumentom, prečo netreba súdy blízko k ľuďom, ako je to dnes. „To sme už prekonali, že chodíme na súd koňmo alebo pešo. Už nie je potrebné, aby bol občan priamo pri súde.“ Ako by to vysvetlila babičke alebo invalidovi, ktorí by sa mali trepať z Devínskej Novej Vsi trebárs do Ružinova?

„Harabin to tu všetko kurví!“ tvrdé slová známeho exprokurátora

Sudkyňa Ľubica Novotná vysvetlila potrebu okresných súdov v jednotlivých lokalitách na rodinnom práve: „Prvým dôvodom je znalosť teritória, poznáme problémové rodiny, vieme, čo od nich môžeme očakávať. Lepšie sa riešia problémy s doručovaním. Takisto spolupráca s kolíznym opatrovníkom ako zástupcom maloletých detí je dôležitá a keby mal na každé pojednávanie prísť iný opatrovník, tak sa mi tá spolupráca sťaží. Podobne je to pri trestných sudcoch - na každé pojednávanie by chodil iný prokurátor. Takže túto debatu nepovažujem za prínosnú pre našu činnosť.“

Biznis pani ministerky: Nečaká ani na audit, budovy bratislavských súdov chce „streliť“ čím skôr

Veľký potlesk zožala sudkyňa Krajského súdu Ayše Pružinec Erenová, ktorá sa rázne obrátila k Žitňanskej a Kolíkovej ohľadom špecializácie i nízkych platov administratívy: „Prečo začínate experimentovať v Bratislave, na najzaťaženejších súdoch? Drvivá väčšina sudcov to odmieta a pridala sa aj administratíva. My sme sudcovia, ktorí to robia už 30 rokov, vy nie ste ani jedna sudkyňa, my vieme, kde sú problémy, a odmietate nás počúvať.“

Žitňanská reagovala veľavravne: „Problém so štátnymi zamestnancami chceme naozaj riešiť. Ako to mám inak riešiť, ako že to začnem riešiť. Musíme riešiť, tak či tak.“

EXKLUZÍVNE FOTO: Kaliňákov recidivista si užíval v superluxusnom hoteli. Boli tam aj missky

Maxipozemok nestačí

Ministerstvo dokonca vlastní pozemok s rozlohou 1,3 hektára susediaci s autobusovou stanicou Mlynské nivy. Viacerí sudcovia navrhli, že práve tu by mohla vyrásť budova pre Okresný súd Bratislava I. „Disponujeme tým pozemkom. Zbor väzenskej a justičnej stráže si tie objekty zrekonštruoval. Ale to nie je jednotka, to je dvojka, to je ten problém. Súčasná dispozícia čohokoľvek, čo by sa tam postavilo, je limitovaná,“ povedala Žitňanská. Nuž, zrejme 13-tisíc štvorcových metrov na výstavbu, a to na hranici Starého Mesta, je pri jej veľkých zámeroch stále primalý kus.

Ministerka sa radšej intenzívne zameriava na to, aby našla voľnú budovu, v ktorej by všetkých sudcov „zgrupila“. A tak dohodila lukratívny kšeft súkromnému vlastníkovi danej nehnuteľnosti v podobe nájmu. Zatiaľ posledným známym variantom v jej hľadáčiku bola budova na Prievozskej, v ktorej v minulosti sídlil mobilný operátor. Finálny zámer je jasný: keď už bude mať Lucia Žitňanská budovy okresných súdov prázdne, hravo ich posunie do nedočkavých súkromných rúk.