Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v stredu na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu na podnikateľa Norberta Bödör pre prečin podplácania. Na sociálnej sieti o tom informovala špeciálna prokuratúra. Ide o syna majiteľa SBS Bonul, ktorého vplyv bol najväčší v ére Smeru.

„Predmetom obžaloby je podozrenie z poskytnutia úplatku vo výške 50-tisíc eur, ktorý mal súvisieť s pomocou v konkrétnej trestnej veci v prospech inej osoby,“ priblížili.

Malo by ísť o kauzu známu pod názvom Valčeky. Bödöra v nej vinia, že dal 50-tisíc eur bývalému šéfovi finančnej polície Bernardovi Slobodníkovi, ktorí si ich rozdelil s exvyšetrovateľmi, aby takzvane „upratali“ daňovú kauzu príbuzného bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu.

Bödör je momentálne súdený v afére dobytkár Dobytkár, ide v nej o údajnú korupciu a pranie peňazí pri pôdohospodárskych dotáciách. Prokurátor nedávno v tomto prípade prekvapujúco spresnil obžalobu, pretože obhajcovia i súd dávali najavo, že z pôvodnej obžaloby nebolo jasné, akej konkrétnej protiprávne činnosti sa mal Bödör dopustiť.

V inej kauze známej pod menom Očistec je Bödör obžalovaný v súvislosti s údajnou privatizáciou policajného zboru. V skupine jedenástich trestne stíhaných je napríklad aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

V tomto prípade sudca Špecializovaného trestného súdu Peter Pulman stíhanie a obrátil sa na Ústavný súd, aby sa vyjadril k otázke takzvanej systémovej zaujatosti špeciálnej prokuratúry. Ide o to, že špeciálny prokuratúra Daniel Lipšic sa síce z niektorých exponovaných káuz vylučuje pre možnú zaujatosť, ale otázka je, či jeho vylúčenie stačí – ak je nadriadený ostatným prokurátorom, ktorí tieto kauzy po ňom riešia.

Špeciálna prokuratúra podala proti Pulmanovmu postupu sťažnosť, Najvyšší súd do nej zatiaľ nerozhodol.