Sedem mesiacov basy natvrdo nestačilo. V roku 2007 si Martin R. odpykal trest za extrémistické prejavy a posledný júnový týždeň tohto roku svoj obdiv k Hitlerovi ventiloval útokom na pracovníkov mestského podniku. Z balkóna na ôsmom poschodí paneláku na banskobystrickom sídlisku Sásová po nich strieľal zo vzduchovky, jedného z nich trafil do ruky. Našťastie, Vladimír Janata pracoval v rukaviciach, brok zabrzdila hrubá látka.

Ospravedlňoval sa, že za všetko môže alkohol, on by inak predsa nikomu neulbížil.
Ospravedlňoval sa, že za všetko môže alkohol, on by inak predsa nikomu neulbížil.
Zdroj: Jozef Habočík

Kosci sú presvedčení, že na nich strieľal preto, lebo sú Rómovia. Ich podozrenie podporuje fakt, že strelec aj s kamarátom na balkóne rozprestreli vlajku s nacistickým hákovým krížom. Muži zavolali políciu a tá v byte útočníka našla rôzne extrémistické predmety vrátane vystavenej fotografie Adolfa Hitlera.

Pred sudcom Špecializovaného trestného súdu už tridsaťdeväťročný Martin skrotol. Ospravedlňoval sa, že za všetko môže alkohol, on by inak predsa nikomu neulbížil. Na sudcu tento argument dojem neurobil a rozhodol, že obvineného muža treba od slušných ľudí okamžite izolovať.