Chronológia informácií o Alene Zs.

Vraždu podľa prokuratúry objednala Alena Zs., sprostredkovateľom bol Zoltán A., strelcom Tomáš Sz. a vodičom jeho bratranec Miroslav M.

Podľa obvinenia mala spáchať obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy formou účastníctva.

Sumu 50-tisíc eur v hotovosti plus 20-tisíc v podobe odpustenia dlhu mala vyplatiť práve spomínaná Alena. 

Polícia 44-ročnú ženu zadržala v dome v Komárne. Dom, v ktorom zasahovala polícia minulý piatok, je podľa katastra nehnuteľností napísaný na jej matku Editu (74), v Komárne obvinená nemá žiadnu nehnuteľnosť. Susedia sa vyjadrili, že žila utiahnuto a dom často neopúšťala. 

Podľa  medializovaných informácií nepracovala, no napriek tomu sa vozila v luxusných vozidlách. Alena Z. vie dobre po taliansky. Nikdy však oficiálne nepracovala ako tlmočníčka.

Známy podnikateľ z Komárna a otec jej dcéry (15 rokov) Marián Markovič potvrdil prepojenie Aleny Z., ktorá je obvinená z objednania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, na Mariána Kočnera.

Markoviča poznajú miestni najmä pod prezývkou "Ampulka". S Alenou nežijú spolu 11 rokov. O tom, či jeho bývala partnerka mala milenecký vzťah s bratislavským podnikateľom Marianom Kočnerom, vraj nevie.


Vzťah s Borisom Kollárom

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár pre médiá priznal stretnutie s Alenou, ktorá je obvinená z objednávky vraždy Jána Kuciaka. "Už roky o nej nič neviem, nie som s ňou ani priateľ na FB a jej fotky nemám," reagoval politik na otázky  PLUS 7 dní.

Poslancovi sa mala ozvať pred ôsmimi rokmi. Kollár sa s ňou stretol asi trikrát a pomohol jej aj finančne, informovala Markíza.

„Nejaké peniaze som jej dal. Pôsobila na mňa ako normálna žena, ktorá nevie uživiť decko. Nemal som pocit, že je nejaká kšeftárka, a odvtedy nič,“ povedal Kollár. Pri stretnutiach mala ponúkať na predaj nejaké nehnuteľnosti, najmä pozemky. Spomínala, že ich ponúka aj iným ľuďom a vraj aj Mariánovi Kočnerovi.  Sociálne siete riešili aj prepojenie na lídra SaS Richarda Sulíka, údajne cez služby tlmočníčky, ten však akékoľvek spojitosti poprel. 

Vzťah s Mariánom Kočnerom

Objavili sa informácie, že Kočner je krstným otcom jej dcéry, to však podnikateľ poprel. 

“Môj klient prehlasuje, že ako krstný otec je uvedený len na dvoch krstných listoch. Obe deti sú mužského pohlavia a dnes majú viac ako 30 rokov., "  reagoval Kočner prostredníctvom advokáta.  Europoslankyňa Monika Beňová na otázku PluS 7 dní, či jej syn nie je krstniatko Mariana Kočnera, reagovala negatívne. Poznajú sa už roky, predovšetkým cez jej exmanžela, ale krstný jej syna nie je."Ďalej prehlasuje, že nikdy nevyužil tlmočnícke služby do talianskeho jazyka. Nikdy nezamestnával žiadnu tlmočníčku ani tlmočníka. Taktiež nikdy neobchodoval so žiadnymi talianskymi firmami. V meste Komárno bol len raz v živote a to pred rokom 1989,” informoval médiá Kočnerov obhajca Martin Pohovej.

Mama Aleny pre médiá opísala, ako vzniklo to, že Marian Kočner je krstný otec jej dcéry. „Boli na lyžovačke a Alenka nevedela vyjsť s autom hore a on išiel po ňu, a že aby ho nevolala pán Kočner, ale krstný otec.“ 

Kočner sa aktuálne nachádza vo vyšetrovacej väzbe kvôli podozreniu z falšovania zmeniek. Podnikateľa včera previezli z Justičného paláca v Bratislave do väznice v Leopoldove. 

"Je to pravda, že pán Kočner bol prevezený do Leopoldova. Dôvod však nepoznáme, keďže nás prokurátor neinformoval. Považujeme to za porušenie práva na obhajobu. V stredu budeme zisťovať dôvody prevezenia," povedal pre HNonline Kočnerov právnik Martin Pohovej.

Podnikanie Aleny Zs.

Žena, ktorá si podľa prokuratúry a polície objednala vraždu novinára Jána Kuciaka, mala dlhy, ktoré splatila krátko pred činom. Napríklad dlh 21-tisíc eur na daniach.

Alena Zs. mala ešte v roku 2016 dlh na daniach viac ako 52-tisíc eur.
Z údajov analytického webu Finstat.sk vyplýva, že dlh vyplatila v dvoch splátkach.

Od 90. rokov pôsobila  iba v troch spoločnostiach s talianskymi spoločníkmi. Vo všetkých troch vystupovala ako konateľka. Dve firmy zanikli: spoločnosť Danobia v roku 2005 a Eurodesign v 2013.

Obe firmy sa zameriavali na maloobchod a výrobu kovových, textilných či kožených výrobkov.
Aktívna firma Ergo Kit ešte funguje, no od roku 2007 má iného majiteľa.

Jej spoločníci v jednej z firiem podľa obchodného registra pochádzajú z Talianskeho mesta Brescia.

Zjavne je to veľmi zaujímavé mesto, keďže v ňom má známy právnik Ján Čarnogurský ml. jednu z troch pobočiek (okrem Bratislavy a Kyjeva) svojej advokátskej kancelárie.

Prečítajte si tiež: