Bude z toho zvrat v kauze? Vlani v októbri šokoval celé Slovensko prípad smrti Branislava (†37), ktorý vykrvácal priamo v centre hlavného mesta. Podozrivého Nishita T. zadržali policajti krátko po čine. Keďže ide o muža tmavšej pleti, hneď sa začalo špekulovať o terorizme. Titulky informovali o tom, ako obeť podrezali a že išlo o hádku o taxík. Výpovede svedkov na súde sú však trochu iné.

Bodnutie

Jednou z prvých informácií, ktoré dali znalci na pravú mieru, sú práve pôvodné tvrdenia o podrezaní obete. Podľa nich išlo o bodnutie, ktoré spôsobilo nebohému Braňovi smrteľné zranenie. Jedna z viacerých, dovtedy plytkých rán, tentoraz však desaťcentimetrová, mu prerezala hrdlovú žilu, krčnicu, svaly na krku aj blúdivý nerv. Braňo utrpel úrazovo-krvácavý šok a v priebehu pár minút, napriek prvej pomoci jedného zo svedkov, skonal. Podľa znalcov by mu nepomohla ani včasná odborná pomoc. Smrteľná rana bola podľa nich posledná, ktorá Braňa zranila.

Konflikt

Tragická udalosť sa odohrala na rohu Rigeleho ulice a Hviezdoslavovho námestia. Dvaja poškodení - zosnulý Braňo (†37) a jeho kamarát Volodymyr Ch. - a svedok Dávid K. sa boli spolu zabávať. Dávid aj Volodymyr na súde priznali, že čo-to vypili. Podľa oboch najskôr hrali biliard v podniku v Petržalke. Potom sa rozhodli, že pôjdu do mesta taxíkom na diskotéku. Tam sa zdržali asi dve či tri hodiny a potom ich Volodymyr, ktorý vraj pil už len energetický nápoj, presvedčil, aby išli domov. Keď vyšli von, vraj volali taxík, ku ktorému išli cez mesto. Potom mal Volodymyr problém s pamäťou a nevedel povedať, čo sa stalo. Spomínal si len na Range Rover a že nejaký muž sa zahnal na Braňa, ktorý padol. Potom si všimol, že mu tečie krv z krku, ktorú sa snažil zastaviť. V príbehu sa vyskytuje aj tajomná postava muža tmavej pleti, s ktorým sa vraj ešte na diskotéke dostali do konfliktu. Prokurátor v obžalobe konštatuje, že Volodymyrove výpovede sú rozporné, čo ich robí nedôveryhodnými, „najmä v opise začiatku (vyvolania) konflitku s obvineným“.

Video

Krátko pred procesom sa na YouTube objavilo video, ktoré po­dľa opisu zachytáva okamihy tesne pred Branislavovou smrťou. Vidíme na ňom muža v bielych nohaviciach, také mal na sebe Nishit v čase činu, a trojicu mužov, ktorí ho zastavujú a strkajú. Zábery pôsobia ku koncu násilne, napríklad, keď muža v bielych nohaviciach sotia na odparkovaný Range Rover. Muž sa začne rázne brániť a pôsobí to, akoby muži narážali nechtiac aj do seba navzájom. Na záberoch sa zdá, akoby muž niečo vytiahol a šibrinkoval im tým pred očami. Potom sa stratia za rohom. Tam už došlo k osudnej rane a Braňo padol na zem.

Zábery z nemeckej ambasády: Vidno na nich klbko strkajúcich sa mužov.
Zábery z nemeckej ambasády: Vidno na nich klbko strkajúcich sa mužov.
Zdroj: YouTube

Akoby vracal

Výpoveď druhého Braňovho kamaráta, svedka Dávida, považuje prokurátor podľa znenia obžaloby za nedôveryhodnú. „Možno konštatovať, že svedok K. s poškodeným Ch. evidentne zakrývajú pravú príčinu konfliktu, respektíve osobu, ktorá tento konflikt pravdepodobne verbálnym útokom začala,“ píše sa v obžalobe. Strkanicu a bitku videl aj svedok Samuel. Ten na polícii vypovedal, že dvaja muži útočili na Inda a jeden, ktorý sa do bitky nezapájal, sa ich snažil upokojiť. Na súde vysvetlil, že bolo jasné, že traja sú spolu a jeden je mimo tejto partie. Ako dodal, jeho kamarát, s ktorým sa nachádzal na ulici, zbadal nôž a vyzval ostatných, aby radšej išli preč. Ďalší svedkovia incidentu videli, ako Nishit pokojne kráča od miesta činu a v ruke drží nôž. Braňo, v tom čase už bojujúci o život, bol ohnutý v páse a zdalo sa im, akoby vracal. Až potom, ako prišli bližšie, videli, že krváca.

Hádka o taxík?

Ďalšieho svedka Jakuba stretol Nishit na Hurbanovom námestí. Podľa Jakubovej výpovede pred vyšetrovateľom mu povedal, že ho napadli traja Slováci, z ktorých jedného trafil do krku a prerezal mu žilu. „Hovoril, že nie je vrah. Že ho napadli traja Slováci a dali mu pocítiť, že je cudzinec,“ povedal Jakub na súde. Potom dodal, že Nishit mu prezradil, že nôž zahodil do kanála. Tam ho polícia naozaj našla. Jakub na súde priznal, že prípad sledoval v médiách. Ako jediný zo svedkov totiž spomínal, že konflikt mohol vzniknúť, keď zúčastnení chceli taxík. Táto verzia kolovala hneď po čine v médiách. Braňa podľa titulkov zabil Ind, ktorý sa s ním hádal o taxík.

Výpoveď manželky a známeho.
Výpoveď manželky a známeho.
Zdroj: Plus 7 dní

Neagresívny

Vráťme sa ešte k nočnému incidentu. Ako sme už skôr písali, Nishit po čine zahodil nôž do kanála na Panskej ulici, kde ho neskôr na­šla polícia. Okrem neho mal pri sebe ďalší nôž. Podľa znalkyne a psychiatričky nemá Nishit duševnú poruchu a dokázal rozpoznať svoje konanie. Nemá ani sklony k agresívnemu správaniu ako trvalej súčasti osobnosti. Na súde zaznelo, že počas dňa pred nešťastím síce užil antidepresívum, no podľa znalkyne to nemalo vplyv na jeho konanie. Podľa psychologičky je zrelá osobnosť, s miernym posunom k extroverzii. „Má okolo seba rád ľudí, je rád v spoločnosti, zabáva sa a nadväzuje nové kontakty,“ píše sa v posudku s tým, že je citlivý a ľahko zraniteľný. Podľa nej „možno predpokladať, že jeho konanie bolo determinované snahou ochrániť sa pred útočníkmi, ktorí boli v početnej prevahe“.

Rozhodne sa onedlho

Ind so slovenským občianstvom je od zadržania vo väzbe. „Podľa zatiaľ vykonaného dokazovania si myslím, že obvinený bol napadnutý a práve na tom staviame našu obhajobu. Bránil sa proti agresívnemu napadnutiu, nechcem hovoriť o rasistickom útoku, každopádne to bol agresívny útok väčšej skupiny ľudí proti obžalovanému,“ hovorí advokát Igor Schweighofer. „Spomínal mi, že ho viackrát napadli v uliciach Bratislavy, že volal políciu, ale tá to neriešila, teda nie sú záznamy. Potvrdzovala to aj jeho manželka,“ dodáva advokát. Na pojednávaní, ktoré trvalo zatiaľ dva dni, boli príbuzní mŕtveho Braňa. Tí si uplatnili finančné nároky pre morálnu ujmu. Spolu ide o vyše 400-tisíc eur. Súd by mal ešte vypočuť niekoľko svedkov, prevažne policajtov. Ďalšie pojednávanie je naplánované na august.

Prečítajte si tiež:

Čo si myslíte o vražde mladého Slováka v centre Bratislavy? napíšte nám do diskusie pod článkom.