Tak veľmi rád by si zase sadol na lavicu obžalovaných, ale nech robí, čo robí, nejde to. Asi takto vysvetľoval Daniel Maukš prostredníctvom obhajcu svoju opätovnú neúčasť na pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde.

Sedel, aj nesedel

Bývalého vojenského prokurátora, známeho skôr ako obhajcu černákovského klanu už za korupciu právoplatne odsúdili na osem rokov za mrežami, dokonca aj do väzenia nastúpil. Lenže Harabinov senát rozsudok zrušil a Maukša z basy vytiahol.

Otázkou Maukšovej viny v prípade úplatkov pre jeho kamaráta sudcu sa vraj treba znovu zaoberať. Už dlhší čas sa však ukazuje, že je to takmer nemožné. Maukš sa z pojednávaní neustále ospravedlňuje. Dôvodom jeho neprítomnosti sú vždy zdravotné problémy. Sudca Ján Giertli preto nariadil znalcovi preskúmať, či je stav obžalovaného naozaj vážny.

Posudok na posudok

Podľa nedávno vypracovaného znaleckého posudku obžalovaný Daniel Maukš síce naozaj nie je celkom zdravý, ale účasť na pojednávaní zvládne. Napriek názoru znalca z odboru kardiloógie Maukš neprišiel ani na posledné dve pojednávania.

Sudcovi odkazuje, že sa cíti zle, prostredníctvom správy zo špecializovanej kliniky argumentuje zmenou zdravotného stavu a dožaduje sa kontrolného znaleckého posudku. Sudca bol opäť nútený pojednávanie odročiť, ďalšie kolo tejto nekonečnej ságy by malo pokračovať 23. apríla.