Jedným zo základných kameňov demokratického štátu je bezpochyby nezávislé súdnictvo. V slovenských pomeroch má táto premisa svoje štrbiny a prepojenia naprieč politikou a biznisom sú často silnejšie, než by sa mohlo zdať.

U Bžána na posedení

O Bžánovi priniesol náš týždenník ako prvý informáciu, že mal od štátu zinkasovať škandalóznych 64 miliónov eur za právne služby súvisiace s vyhratým arbitrážnym sporom medzi štátnym MH Manažment a Slovenskými elektrárňami.

Sádovský na snímke približne spred dva a pol roka sedí v Bžánovej luxusnej kancelárii a v evidentne uvoľnenej atmosfére si so svojim spoločníkom štrngajú vínovými pohármi. V pozadí sú vystavené rodinné fotografie Radomíra Bžána. Na stolíku pred Sádovským vidieť zopár fliaš alkoholu.

U Bžána v kancelárii: Takto si pred časom Ľuboš Sádovský pripíjal so svojím spoločníkom. V pozadí sú Bžánove rodinné fotografie.
U Bžána v kancelárii: Takto si pred časom Ľuboš Sádovský pripíjal so svojím spoločníkom. V pozadí sú Bžánove rodinné fotografie.
Zdroj: Archív Plus 7 dní

Aj keby obaja páni hovorili o čistom kamarátstve, ich stretnutie môže v prípade Ľuboša Sádovského naznačovať vážny konflikt záujmov. Bžán totiž ako advokát vystupoval vo viacerých súdnych sporoch, ktoré boli vedené priamo na bratislavskom krajskom súde. Napríklad v istom zmenkovom spore, v určení vyživovacej povinnosti či v konaní o právoplatnosti výpovede na ministerstve vnútra.

Sádovský nechce o Bžánovi hovoriť. „Nemám potrebu vyjadrovať sa k otázke vzťahu s pánom Bžánom,“ odpovedal nám predseda Krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sádovský, keď sme sa ho pýtali, ako by charakterizoval ich vzťah, ako často sa stretávajú a čoho sa týkajú ich rozhovory. Zhovorčivejší nebol ani Bžán. Na otázku, či sú témou ich rozhovorov aj súdne spory na bratislavských súdoch, do našej uzávierky nereagoval.

V luxusnej štvrti u známeho podnikateľa?

O honosných majetkových pomeroch Radomíra Bžána sme informovali pomerne detailne v predošlých vydaniach nášho týždenníka. Lukratívne nehnuteľnosti má známy advokát v hlavnom meste aj na východe Slovenska. Omnoho zaujímavejšie a z verejného pohľadu podstatnejšie sú však majetky a životný štandard predsedu súdu Sádovského. Jeho majetkové priznania ako verejného funkcionára sú oficiálne zverejnené na stránke Národnej rady aj na stránke Súdnej rady.

Ľuboš Sádovský zarobil za minulý rok z výkonu funkcie sudcu vyše 38-tisíc eur, rok predtým o dve tisícky menej a v roku 2014 necelých 35-tisíc eur. On i jeho rodina pritom žijú kráľovsky. Donedávna býval vo svojom novopostavenom rodinnom dome v obci neďaleko hlavného mesta. Popritom dostavuje ďalší rodinný dom s rozľahlým, takmer dvadsaťárovým pozemkom v Levickom okrese. Ani v jednej z týchto nehnuteľností však zrejme nežije. Minulý rok sa podľa našich informácií presťahoval do jednej z najexkluzívnejších bratislavských štvrtí. Dom pri Horskom parku, z ktorého pravidelne ráno odchádza a kde sme ho nafotili aj my, však nie je písaný naňho. Vila oficiálne patrí istému veľkopodnikateľovi. Na priamu otázku, či býva v dome tohto mediálne známeho biznismena, Sádovský neodpovedal.

Staviteľ: Ľuboš Sádovský dokončuje rodinný dom s garážovým prístreškom a obrovským pozemkom v dedine v Levickom okrese.
Staviteľ: Ľuboš Sádovský dokončuje rodinný dom s garážovým prístreškom a obrovským pozemkom v dedine v Levickom okrese.
Zdroj: Július Dubravay

Školné zadarmo?

Podľa majetkového priznania Sádovský od vlaňajšieho mája platí nájomné za nehnuteľnosť - za osem mesiacov minulého roka zaplatil osemtisíc eur, čo je tisícka mesačne. Za čo túto sumu platí, sme sa nedozvedeli. Sudca totiž poprel, že ide o nájomné za spomínaný dom pri bratislavskom Horskom parku. Isté však je, že za takúto čiastku sa v Starom Meste pohybujú nájmy trojizbových bytov a nie rodinného domu so záhradou v prepychovej lokalite. Samotný dom môže mať trhovú hodnotu viac ako šesťstotisíc eur. Žeby v ňom sudca býval zadarmo?

Postarané je aj o dvoch synov Ľuboša Sádovského. Tí navštevujú súkromnú školu Cambridge International School, kde ročné školné predstavuje 27 500 eur pre oboch. Čisto teoreticky by Sádovský len na školné pre synov a nájomné za rodinný dom musel vynaložiť svoj celoročný zárobok. Obávať sa však nemusí. Za školné svojich potomkov totiž neplatí ani cent. Aspoň tak je to uvedené v jeho majetkovom priznaní. V dokumente stojí aj to, že si prenajíma dve motorové vozidlá za tisíce eur ročne.

Do školy štátnou limuzínou

Sádovskému by počet nehnuteľností či nulové školné v privátnej škole mohol závidieť nejeden občan. To, že jeho synov do spomínanej školy vyváža štátna limuzína, je už pri spomínaných informáciách iba čerešničkou na torte. Manželka predsedu súdu figuruje vo dvoch spoločnostiach. Jedna z nich, kde sedí v dozornej rade, vykázala za minulý rok stratu. Druhú si ako spoločníčka založila tento rok v marci. Je teda pravdepodobné, že živiteľom rodiny je predseda krajského súdu.

Komfort za štátne: Sádovského synov bez sprievodu rodičov viezla do školy štátna limuzína.
Komfort za štátne: Sádovského synov bez sprievodu rodičov viezla do školy štátna limuzína.
Zdroj: Emil Vaško

Či niektorý zo sudcov nežije nad pomery, má za úlohu kontrolovať Súdna rada. Ľuboš Sádovský bol ešte donedávna ako nominant vlády jej členom. Predsedov súdov zase vymenúva, ale aj odvoláva z funkcie minister spravodlivosti. Čo na Sádovského kontakty s miliónovým advokátom a jeho majetkové pôžitky hovorí Lucia Žitňanská, sme sa od nej zatiaľ nedozvedeli.