Ako odhalil týždenníku PLUS 7 DNÍ, ešte zaujímavejšia než jeho súčasné postavenie je minulosť „cteného podnikateľa“.

Černákovec

Miroslava Suju v deväťdesiatych rokoch vycvičila armáda Slovenskej republiky na tie najnebezpečnejšie akcie. Počas fungovania v ozbrojených zložkách dostal tento muž vďaka výnimočným schopnostiam ponuku, aby v armáde zostal. Vraj si dokonca mohol vybrať, čo chce robiť. Ponúkali mu vedúceho špeciálnej skupiny, pozíciu technika špecialistu alebo ostreľovača. Miroslav Suja sa však vybral iným smerom. „Bol som vycvičený v 5. pluku špeciálneho určenia, mal som teda špeciálny výcvik, tak som začal trénovať chalanov v súkromnej bezpečnostnej službe u Černáka. To znamená veci, ktoré sa týkali streľby alebo sebaobrany, jednoducho veci, ktoré bolo treba,“ priznal bez okolkov mestský poslanec v Detve Miroslav Suja.

Bolo to v roku 1996, keď Suja vstúpil do služieb mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka. A práve s týmto temným obdobím kandidáta na poslanca do Baskobystrického samosprávneho kraja sa spája informácia, ktorú svojim voličom zrejme zabudol povedať. Muž z kandidátky Ľudovej strany Naše Slovensko bol za čias fungovania v Černákovej bezpečnostnej službe súdený za vydieranie. „V roku 1996 mal jeden vysokopostavený SIS-kár syna u Černáka, ten niečo urobil na aute, ktoré patrilo SIS-ke. A to súviselo s tou vydieračkou. Chalan, ktorý bol v tej veci so mnou, preto ušiel do Ameriky a je tam už 19 rokov,“ rozhovoril sa po prvotnom zahmlievaní Suja. Na otázku, ako to teda bolo, a aby to skúsil celé vysvetliť, reagoval vyhýbavo. „Nechcem sa k tomu vracať, lebo tí ľudia stále žijú aj v Detve a nikto nevie, aké dlhé majú prsty. Dal som aj návrh na obnovu konania, ale zamietli mi všetkých svedkov, tak som sa na to vykašľal. Ale viete, to je vždy tak pred voľbami. Niekto príde, že sa im vyhrážam zabitím, potom ma vodia po súdoch a súd to potom zamietne. A tak to je vždy,“ ponúkol svoj pohľad na vec Suja, ktorý sa dnes po meste vyváža na luxusnom Bentley či Range Roveri.

To však nie je jediný prešľap úspešného regionálneho politika. Bol totiž odsúdený za ťažké ublíženie na zdraví. „Mal som ťažkú nehodu so žiguliakom a za to ma odsúdili na štyri a pol roka podmienečne,“ priznal ďalšiu vec, s ktorou ho konfrontoval týždenník PLUS 7 DNÍ.

Luxusné SUV: Miroslav Suja žije nad pomery. Jeho autá majú špeciálne evidenčné čísla.
Zdroj: Matej Jankovič

Strach v Detve

O Miroslavovi Sujovi kolujú aj dnes v Detve rôzne, nie práve lichotivé zvesti. Mestský poslanec si vraj vybudoval meno práve na tom, že pracoval pre Černáka. V Detve je totiž táto informácia verejným tajomstvom, dokonca sa obklopil partiou vyšportovaných mužov, ktorí nosia jednotné tetovanie na predlaktí pravej ruky. Nápis, ktorý si dala partia zvečniť, znie Reterna Germanitas. „Dvanásť rokov sa už o mne hovorí, že som mafián. Tetovanie, na ktoré sa pýtate, znamená v preklade večné bratstvo. Dali sme si to vytetovať na počesť jedného chlapa, ktorého zrazil kamión,“ vysvetlil nám kandidát do samosprávy na Kotlebovej kandidátke. Zaujímavé je, že jedným z mužov, ktorý je týmto tetovaním tiež označený, je šéf Strany zelených v Banskobystrickom kraji Marek Mališ, ktorý sa pred pár týždňami vzdal kandidatúry na post tamojšieho župana. Určite nie je ťažké uhádnuť, v čí prospech - podporil Mariana Kotlebu.

Muži okolo Suju sú vraj v meste a okolí obávaná skupina. Práve pán poslanec Suja mal v minulosti potýčku s istým Rómom z Detvy. Ten vraj dostal taký výprask, že skončil v nemocnici so zlomenou rukou. Keď sme ho navštívili, s vystrašeným pohľadom len odvetil: „Prosím vás, nie, ja o tom nebudem hovoriť.“ Potom zatvoril dvere, a tak sme s touto vecou opäť konfrontovali pána poslanca. „Nepoznám, to je kto?“ reagoval na otázku, no po niekoľkých minútach opisovania skutku sa rozpamätal. „Jáj, to je ten Cigán, čo prišiel so zlomenou rukou, keď sme betónovali, a začal vyrývať. Ja som v slipoch vybehol a hovorím mu - Ťahaj odtiaľto preč, lebo ťa tu zbijú - a jeho mama potom chodila, že som mu zlomil ruku. Za to som nebol stíhaný nikdy a neviem ani, či som bol vypovedať v tej veci na polícii,“ dozvedeli sme sa od pána Suju.

Boháč s dlhmi

Detviansky poslanec a šéf regionálnej správy ciest dnes žije skutočne luxusným životom. Nedalo nám teda nespýtať sa na to, ako prišiel k takému obrovskému majetku. „Podnikám, všetky tieto nehnuteľnosti sú moje,“ ukázal na budovy v centre Detvy. Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že Miroslav Suja a jeho firmy vlastnia v Detve a v okolí Kriváňa niekoľko nehnuteľností, medzi nimi zopár budov, obchodné centrum, ale aj tisícky štvorcových metrov trávnatých porastov. Jeho meno figuruje v šiestich spoločnostiach, z ktorých päť dlhovalo štátu, či už na sociálnom, zdravotnom poistení, alebo v podobe nedoplatkov Finančnej správe. Dlh jeho firiem predstavoval sumu takmer 15-tisíc eur. Keď sme ho počas rozhovoru na dlhy upozornili, vraj dal informáciu preveriť a všetky dlhy okamžite splatil. Podľa dostupných údajov dosiahli firmy Miroslava Suju v minulom roku stratu viac ako 120-tisíc eur. V niekoľkých firmách figuruje jeho meno spolu s Róbertom Ľuptákom, mužom, ktorý má pod palcom detviansky hokej. Ten sa zviditeľnil tým, že poskytol priestor Marianovi Kotlebovi, ktorý začiatkom októbra pred zápasom domáceho tímu s Košicami hodil úvodné buly. Róbert Ľupták sedí aj vo výkonnom výbore Slovenského zväzu ľadového hokeja, kde sa „preslávil“ pestrým slovníkom na adresu predstaviteľov trenčianskeho tímu, na mušku si zobral najmä hokejistu Marcela Hossu, ktorému vulgárne vynadal. O niekoľko týždňov po prehratom zápase Detvy s Liptovským Mikulášom svoj slovník zopakoval, keď vynadal novinárom. Zaujímavý je fakt, že pod krídla detvianskeho hokeja dnes patrí syn Černákovho zabijaka Slavomíra Surového, ktorého krstný otec je Ján Kán. Pri otázke, či sa pozná s Jánom Kánom, pravou rukou Mikuláša Černáka, odpovedal Suja krátko: „Poznám ho, každý ho tu pozná.“

Miroslav Suja: Vycvičila ho armáda, potom trénoval Černákových mužov.
Zdroj: Matej Jankovič

Milionár medzi ľuďmi

Miroslav Suja kandidoval v predchádzajúcich voľbách do VÚC za Stranu zelených, za ktorú sa dostal do zastupiteľstva samosprávy. Mimochodom, pod pojmom Strana zelených si zrejme väčšina ľudí predstaví akýchsi ochranárov životného prostredia, zdá sa však, že v spojení s menom Miroslav Suja a jemu blízkych naberá úplne iný význam. Zelení totiž zostávajú naďalej, avšak v inej podobe. Deň po našom rozhovore predstúpil po boku Mariana Kotlebu pred ľudí v Hriňovej, aby ich presvedčil o tom, aby jemu aj Marianovi Kotlebovi dali svoj hlas. Ľuďom z Podpoľania porozprával o svojom fungovaní v regionálnej správe ciest, ktorú pokladá za svoj veľký úspech. V plnej sále pôsobil skutočne presvedčivým dojmom, len akosi pozabudol povedať, že sa vyváža len v autách najzvučnejších značiek a prostredníctvom svojich firiem vlastní v Detve a okolí niekoľko lukratívnych nehnuteľností. Skutočne, ľudsky sa veru vedel vžiť aj do pocitov obyčajnej starkej, ktorá mala problém s tým, že keď ona ide zabiť prasiatko, tak si musí vybavovať množstvo papierov, a starosta, keď ide zabiť šesť prasiat, žiadne papiere mať nemusí. Aj preto, aby všetku krivdu napravil, sa Miroslav Suja, ktorému v Detve nepovedia ináč ako Černákov vojak, rozhodol kandidovať za poslanca Banskobystrického kraja. Vo farbách Koltebovej Ľudovej strany Naše Slovensko. Marian Kotleba, ktorý ho postavil na svoju kandidátku, reagoval na to stručne. „To je pre mňa absolútna novinka, neviem sa k tomu vyjadriť, posudzujem ho ako poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja, kde za ním stoja výsledky v regionálnej správe ciest. A to je pre mňa alfa a omega. Opýtam sa ho na to a podľa toho, čo sa dozviem, sa tým budeme zaoberať.“ Na to, či potom vyvodí nejaké dôsledky, už Marian Kotleba, ktorý sa pred ľuďmi tituluje ako bojovník proti zbohatlíkom, reagoval s úsmevom a s dôvetkom: „Už veľmi špekulujete.“

Udejú sa teda na kandidátke Mariana Kotlebu zmeny alebo to líder ĽSNS s bojom proti zbohatlíkom nemyslí až tak vážne?