Úsmevy, spoločné fotografie a oficiálny obed - to je jedna stránka udalosti akou je novoročný obed hlavy štátu Zuzany Čaputovej s bývalými prezidentmi Rudolfom Schusterom, Ivanom Gašparovičom a Andrejom Kiskom. Druhou stránkou boli štipľavé slová, ktoré si potichu uštedrili medzi sebou hlavne dvaja z nich

Schuster daroval Čaputovej knihu o historických pamiatkach v Taliansku, ale neodpustil si dovetok, že kolega Gašparovič tomu nerozumie, lebo je to o umení. 

Nasledovala zdvorilostná debata o počasí a doprave. Kiska hovoril, že v Poprade bol ráno ešte sneh a hmly, ale už sa to topí. Nasledovala konverzačná otázka Gašparoviča na Schustera ako dlho sa v hlavnom meste zdrží. 

“Dlho v Bratislave nechcem byť, lebo v Košiciach je lepšie. Tak idem priamo, keď Donovaly sú priechodné, tak aj ja,” odpovedal mu Schuster otvorene. “Ideš vrchom, či spodkom?,” opýtal sa zdvorilo Gašparovič. A Schuster si neodpustil kritiku na desaťročia stavania stále neexistujúcej diaľnice D1, ktorá by mala spájať Bratislavu s Košicami a neschopnosť všetkých vlád dokončiť jej tunely. “Kým neni tunel, ste nevybudovali ani jedna strana, vláda…,” vyhlásil. 

A prišla reč aj na minulosť. “Každý sme nejaký. Niekto sa hlási k tej minulosti, niekto nie. Ja ju nemažem,” vyhlásil Schuster, ktorý bol dlhoročným členom Komunistickej strany Československa. A Gašparovič vraví: “Ja som rozumel, že ty ju nemáš.” Na čo Schuster odvetil: “Nié. Neviem jak ty, ale to by sme museli porovnať, kto viacero zla napáchal…“