Tip na článok
Nemí: Ak sa pýtate v osade, kde sa predávajú ukrajinské cigarety, nik nevie. No každý ich fajčí

Colníci z Prešova sú podozriví z kšeftovania s ukrajinskými cigaretami. Ich komplicom vraj bol osadník z Jarovníc.

Doslova legendy kolujú o tom, ako sa cez našu východnú hranicu dostávajú k nám pašované cigarety z Ukrajiny. Mnohokrát v tom figurujú sami colníci.

Lenže prichytiť ich pri takom niečom a potom to dokázať je neskutočne ťažké. Často až nemožné. Aj aktuálny prípad z Colného úradu v Prešove hovorí o tom, že dokázať vinu mužom, ktorí by mali nelegálnemu dovozu pašovaných cigariet a obchodu s nimi zabrániť, bude tvrdý oriešok.

  • Kaliňákov špecialista na kšeftovanie s bielym mäsom: Sexuálnemu otroctvu sa darí aj na Slovensku!

V osom hniezde

Colníci, ktorí by mali dbať na dodržiavanie zákonov, sa podľa doterajšieho vyšetrovania „dali nahovoriť“ na ľahkú cestu zárobku. Ak si niekto myslí, že Prešov je ďaleko od hranice s Ukrajinou, mýli sa. Pre „dodávateľov“ cigariet spoza našej východnej hranice totiž nič nie je nemožné. Navyše, mechanizmus celého podvodu bol úplne jednoduchý.

„Vedúci stanice colného úradu spolu s Rómom z obce Jarovnice objednali u obchodníkov s ukrajinskými cigaretami cigarety alebo tabak a dohodli miesto ich odovzdania. Na mieste obchodníkov už čakali colníci, ktorí priekupníkov aj cigarety zaistili, no zo zaistených cigariet si časť, okolo 50 percent, odobrali, niečo dali Rómovi ako odmenu a zvyšok predali. Páchateľ bol ticho, lebo za menší počet nelegálnych cigariet dostal nižší trest a zároveň mu bola vyčíslená nižšia spotrebná daň, ktorú musel zaplatiť,“ opísal celý mechanizmus náš zdroj z policajného prostredia.

Údajne bežná prax. Dokázať to však a postaviť colníkov pred súd nie je také jednoduché. Aj keď ich preverujú vlastní kolegovia aj policajti, v celom prípade je vznesené obvinenie len vo veci. Žiadne obvinenie konkrétnej osoby sa zatiaľ nekonalo.

Nevidia, nepočujú

V osade v Jarovniciach nie je problém kúpiť si ukrajinské cigarety. Trh je pomerne veľký, celá osada má počet obyvateľov, ktorý sa šplhá k číslu päťtisíc. Aj z okolitých osád vedia, na ktoré správne dvere zaklopať, aby sa k tabakovému tovaru dostali. Ale pozor, k lacnému fajčivu sa dostanú len zasvätení a miestni, ktorých predajca pozná. Nik cudzí nemá šancu. Jedine miestni vedia, do ktorej chatrče treba vojsť, aby si kúpili lacné „džingi-lingi“, ako ukrajinské cigarety volajú. Súdržnosť tejto komunity je obrovská, nikomu nepovolanému nemienia nič prezradiť.

  • Kšefty pána poslanca: V parlamente za slušného, doma za chrapúňa?

„Aj v meste sa dá tak kúpiť,“ hovori jeden z osadníkov. Menuje hneď niekoľko ulíc v Prešove, vzdialenom dvadsať kilometrov, kde toto fajčivo dostať. „Tam choďte, tam kupujú aj gadžovia,“ odsekne mladík z osady. Fotenie nikomu nie je príjemné, otázky ohľadne lacných cigariet či človeka, ktorý ich predáva, už vôbec nie. Ceny sú podľa miestnych priaznivé, tak lacno vraj nekúpia žiadne cigarety v obchode. „Chutia ako tie naše drahé,“ prezrádza obyvateľ osady. No cenu konkretizovať odmieta. Rovnako odmieta prezradiť to, kto vozí cigarety do osady. Pripúšťa však, že domov, kde sa predávajú, je hneď niekoľko. „Odkiaľ prídu? Z neba,“ smeje sa osadník. Vraj tu nikto nič nevie.

Preverujú ich: Podozriví colníci ďalej pracujú na svojich miestach. Bez obmedzenia.
Preverujú ich: Podozriví colníci ďalej pracujú na svojich miestach. Bez obmedzenia.
Rudolf Felšöci

Akoby sa nič nestalo

Polícia už prípad preveruje, no keďže nie je vznesené obvinenie proti konkrétnej osobe, colníci, ktorých sa podozrenie týka, veselo slúžia naďalej. „Polícia ich vyšetruje pre podozrenie z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa a pre trestný čin porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru,“ dozvedáme sa z policajného zdroja, ktorý dodáva: „Ešte zvláštnejšie je, že hlavného organizátora, vedúceho stanice colného úradu, nechali v pokoji odísť do civilu so všetkými náležitosťami. Nezbavili ho výkonu služby až do konca vyšetrovania, ale umožnili mu podať si žiadosť o uvoľnenie zo služobného pomeru. Dňa 31. 12. 2017 mu uplynula dvojmesačná výpovedná lehota. Od 1. 1. 2018 už je výsluhovým dôchodcom s mesačným dôchodkom tisíc eur a s odchodným 22-tisíc eur. Keby ho boli dočasne pozbavili výkonu služby do vyšetrenia prípadu, tak po odsúdení by nemal nárok na výsluhový dôchodok ani na odchodné.“

Vyšetrujú

O tom, že prípad sa stal, vedia aj na Finančnom riaditeľstve. „Finančná správa sama aktívne podala podnet na políciu (PZ SR) na prešetrenie určitej skupiny ľudí,“ skonštatovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová. Potvrdila fakt, že polícia preveruje práve zneužívanie právomocí verejného činiteľa, a preto sa k celému prípadu nemôžu bližšie vyjadriť. „Keďže však zatiaľ neboli oficiálne obvinení žiadni colníci, ktorí sú alebo boli služobne zaradení na Stanici colného úradu Prešov, platí prezumpcia neviny, preto nie je možné rozhodnúť o pozbavení výkonu štátnej služby. To je možné len v prípade, ak by boli oficiálne obvinení z úmyselného trestného činu,“ vysvetľuje Skokanová, prečo colníci ďalej slúžia.

Podozrenie z pašovania, teda porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach, preveruje aj Kriminálny úrad Finančnej správy. „Preto nie je v tejto chvíli možné poskytnúť žiadne bližšie informácie, a to až do ukončenia vyšetrovania,“ vysvetľuje Skokanová. Prízvukuje však, že akékoľvek korupčné správanie zamestnancov Finančnej správy je neakceptovateľné. „Odhaľovanie korupcie vo vlastných radoch nie je jednoduché, treba mať priame dôkazy a je nevyhnutná efektívna spolupráca medzi Finančnou správou a políciou,“ uzatvára Skokanová.

Mohlo by Vás tiež zaujímať:

VIDEO Plus 7 Dní