Tip na článok
Podpora: Napriek podpore premiéra Roberta Fica sa Chudíkovi nepodarilo opätovne získať kreslo prešovského župana. Odišiel z neho po 15 rokoch.

Čudné podnikateľské aktivity prešovského exžupana Petra Chudíka. Čo ho spája s údajným mafiánom Žembom?

Čudné podnikateľské aktivity poslanca parlamentu a exžupana Petra Chudíka. Čo ho spája s údajným mafiánom Žembom?

Galéria k článku (5 fotografií )
Chata: Bývalý prešovský župan sa rekreuje v „domčeku“ v Kalinove. Vedie k nemu nová cesta.
Sídlo: Chudíkove firmy 1. FVE a 2. FVE sídlia v tejto bytovke v Poprade. Bývalý prešovský župan prebral ich spoločníctvo po 
človeku, ktorý má blízko k podtatranskému mafiánovi Ondrejovi Žembovi.
S dotáciou: V srdci Starého Smokovca nedávno vyrástol takýto hotel s garážami. Aj za takmer miliónovú dotáciu od ministerstva hospodárstva objekt postavila firma Tatramarket Poprad.

Bývalý predseda Prešovského samosprávneho kraja a súčasný poslanec Národnej rady za Smer Peter Chudík pôsobí takmer dvadsať rokov vo verejných funkciách. Nie div, že sa, zrejme podľa vzoru sociálnodemokratických straníckych špičiek, môže pochváliť majetkom, o akom bežný smrteľník ani len nesníva. Okrem iného vlastní haciendu v Záborskom, veľkolepú usadlosť v Kalinove, časť domu v Sabinove, pozemky v Regetovke a vo Švedlári, ale aj lovecké zbrane a pištoľ.

Nuž a popritom všetkom dokázal zložiť vyše 420-tisíc eur ako vklad do firmy, ktorú v pozícii spoločníka preberal po vskutku zaujímavých pánoch podnikateľoch. Je medzi nimi človek s priamym prepojením na Ondreja Žembu. Muža, ktorého meno sa skloňuje v súvislosti s podtatranským podsvetím.

Prepychové nehnuteľnosti

Do parlamentných lavíc sa Peter Chudík posadil po minuloročných voľbách. Hoci pôsobí nenápadne, na východnom Slovensku, odkiaľ pochádza, jeho meno predstavovať určite netreba. Vyše pätnásť rokov totiž zastával post prešovského župana a počas toho obdobia sa mu podľa všetkého celkom dobre darilo aj v posilňovaní vlastnej finančnej kondície.

Pri pohľade na majetky vyštudovaného lekára prevádzkujúceho profesionálnu prax politika sa obyčajnému smrteľníkovi veru ústa od údivu mierne pootvoria. Zaujmú najmä nehnuteľnosti Petra Chudíka, ktoré sa síce nachádzajú v pomerne malých dedinách roztrúsených kade-tade po Prešovskom a Košickom kraji, ich veľkoleposť však dáva tušiť, že pri investícii do nich rozhodne nešetril.

Len v súvislosti s jeho rodinnou usadlosťou, ktorú vlastní od roku 2011 v obci Záborské pri Prešove, sa spomína suma prevyšujúca 300-tisíc eur. Ďalšie státisíce vložil tento vášnivý poľovník do budovania rekreačného areálu v dedine Kalinov pri Medzilaborciach. Mimochodom, nachádza sa čoby kameňom dohodil od susednej obce Habura, známej oddychovej lokality advokáta Radomíra 
Bžána, ktorý za jeden vyhratý spor takmer zinkasoval od štátu 77 miliónov eur.

Pán poslanec: Peter Chudík derie lavice v Národnej rade od minuloročných volieb.
Pán poslanec: Peter Chudík derie lavice v Národnej rade od minuloročných volieb.
Július Dubravay

Príjem nepriznal

Nad tým, odkiaľ človek pôsobiaci vyše dvadsať rokov vo verejných funkciách zobral peniaze na také nákladné nehnuteľnosti, si netreba lámať hlavu. Napokon, v sociálnej strane Smer je takýchto, ba ešte oveľa onakvejších boháčov naozaj dosť. Svoje príjmy najčastejšie vysvetľujú všakovakými legálnymi podnikateľskými aktivitami, ktoré podľa všetkého úspešne má aj Peter
 Chudík.

Jeho meno figuruje v ôsmich firmách. Aký má z nich finančný prospech, sa však volič nedozvie. V majetkovom priznaní za minulý rok totiž tento príjem nezverejnil. V dokumente predloženom v parlamente sa priznal len k peniazom, ktoré zarobil ako prešovský župan a poslanec Národnej rady. Táto suma predstavovala viac ako 47-tisíc eur. „Nie, nepriznal som iné peniaze, lebo nemusím,“ konštatoval prosto Peter Chudík. Samozrejme, zdôraznil, že všetko, čo
 zákon vyžaduje, v majetkovom priznaní uviedol.

Vraj dotácia

Nuž a práve pohľad na podnikanie bývalého prešovského župana, ktorého po pätnástich rokoch z pozície nedávno vytlačil predstaviteľ KDH Milan Majerský, stojí za to. Na paškál si tieto Chudíkove aktivity pred časom zobrala parlamentná opozícia, konkrétne strana Sme rodina, nespomenula však všetko, čo by za pozornosť možno stálo.

Len pripomeňme, že začiatkom tohto roka sa verejnosť dozvedela o údajnej dotácii určenej pre dve firmy, v ktorých od roku 2011 figuruje aj Peter Chudík. Ide o eseročky 1. FVE Humenné a 2. FVE Humenné. Obe sa od obdobia, keď do nich ako spoločník vstúpil, zaoberajú výrobou energie z obnoviteľných zdrojov. Inými slovami, prevádzkujú fotovoltické, čiže solárne elektrárne.

Zástupcovia strany Sme rodina upozornili, že spomínané podniky majú na základe rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktoré v roku 2013 podpísal jeho vtedajší šéf Jozef Holjenčík, získať v nasledujúcich dvanástich rokoch dotáciu v celkovej výške jedenásť miliónov eur.

V reakcii na tieto vyjadrenia Chudík uviedol, že nejde o žiadnu dotáciu, ale o prostriedky určené na výrobu energie.

Čudné prepojenia

Čo však zostalo v súvislosti s firmami 1. FVE Humennné a 2. FVE Humenné nevypovedané, je ich pozadie. A to je celkom zaujímavé. Za ich vznikom v roku 2010 totiž stál aj Milan Kušmírek. Tento človek má blízko k mužovi považovanému kedysi za silného predstaviteľa podtatranského podsvetia. Ide o Ondreja Žembu, v minulosti právoplatne odsúdeného za vydieranie. Ten sa vraj za zvláštnych okolností zmocnil popradskej Tatravagónky. Stalo sa to krátko po tom, ako v roku 1997 bez stopy zmizol tamojší podnikateľ a prednosta Okresného úradu v Poprade Vladimír Bachleda, ktorý mal podnik pod palcom.

Dnes je z Ondreja Žembu, ako ináč, významný podnikateľ a spojenie s ním už množstvo ľudí za problém nepovažuje. Zrejme ani Peter Chudík, ktorý v roku 2011 preberal firmy po Kušmírekovi, teda človeku blízkom práve Žembovi. Najmä čo sa podnikania týka, keďže spolu figurujú v niekoľkých spoločnostiach.

Peter Chudík však tvrdí, že o prepojení jedného z bývalých majiteľov firiem 1. FVE a 2. FVE nemal tušenia. „Ja ani neviem, kto pán Kušmírek je a o tom druhom, ktorého spomínate, som počul len v médiách,“ vysvetľuje nám tak trochu nepresvedčivo poslanec Chudík, ktorý v roku 2005 z pozície najvyššie postaveného predstaviteľa Prešovského samosprávneho kraja oficiálne žiadal milosť pre Žembu, v tom čase obvineného z podvodu.

Vysoký vklad

Spolu s Chudíkom do podnikov 1. FVE a 2. FVE vstúpil aj známy developér spod Tatier František Závacký. A práve na neho sa teraz poslanec vyhovára. Bol to vraj práve Závacký, kto za ním prišiel s ponukou získať podiely v uvedených spoločnostiach. Čím ho presvedčil, nespresnil, v každom prípade jeho argumenty považoval za také silné, že neváhal vložiť do firiem spolu takmer 430-tisíc eur. „Požičal som si od dvoch bánk,“ vysvetľuje Chudík.

Obaja páni v podnikoch 1. FVE a 2. FVE figurujú dodnes. Práve v tejto súvislosti je zaujímavé, že v roku 2014 Chudík ako prešovský župan podpisoval s Františkom Závackým a jeho ďalšou firmou, Adove Development,
 s. r. o., zmluvu na rekonštrukciu kultúrnej pamiatky Tatranská galéria Poprad. Nešlo síce o zákazku, pre ktorú by niekto možno vraždil, ale i objednávka takmer za 36-tisíc eur poteší. Pán župan však žiadny konflikt záujmov v tom, že podpisoval zmluvu so svojím spoločníkom, iste necítil.

Nenávratný príspevok

Len pre úplnosť dodajme, že po zavŕšení obchodu s Petrom Chudíkom úspech na poli získavania dotácie zaznamenal exmajiteľ firiem 1. FVE a 2. FVE a zároveň Žembov biznispartner Milan Kušmírek. Jeho spoločnosti Tatramarket Poprad v lete 2014 ministerstvo hospodárstva pod vedením smeráckeho nominanta Tomáša Malatinského odkleplo nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 800-tisíc eur na vybudovanie hotela s garážami v srdci Starého Smokovca. Nuž, keď sa darí, tak sa darí.

Sídlo: Chudíkove firmy 1. FVE a 2. FVE sídlia v tejto bytovke v Poprade. Bývalý prešovský župan prebral ich spoločníctvo po človeku, ktorý má blízko k podtatranskému mafiánovi Ondrejovi Žembovi.
Sídlo: Chudíkove firmy 1. FVE a 2. FVE sídlia v tejto bytovke v Poprade. Bývalý prešovský župan prebral ich spoločníctvo po človeku, ktorý má blízko k podtatranskému mafiánovi Ondrejovi Žembovi.
Tony Štefunko

Nie som sudca!

Stretnúť sa s poslancom PETROM CHUDÍKOM a položiť mu otázky týkajúce sa prebratia firiem po človeku, ktorý má blízko k Ondrejovi Žembovi, sme chceli v Národnej rade. Žiaľ, bezúspešne. Reagoval telefonátom až na zaslanú SMS, v ktorej sme mu vysvetlili, o čo sa zaujímame.

Prečo ste sa v roku 2011 rozhodli vstúpiť ako spoločník do firiem 1. FVE Humenné a 2. FVE Humenné?

Ja som na to všetko už odpovedal. K tomu niet čo dodať. Žiadna dotácia to nebola.

Nepýtam sa na dotáciu, ale na to, prečo ste vstupovali do uvedených spoločností.

Také fotovoltické firmy nie sú na Slovensku len tieto dve.

Opýtam sa ináč. Prečo ste sa rozhodli prebrať spoločníctvo vo firmách po pánovi Milanovi Kušmírekovi, ktorý je podnikateľsky prepojený priamo s Ondrejom Žembom?

Ja neviem, kto je pán Kušmírek.

Bývalý spoločník, od ktorého ste prebrali spomínané dve firmy.

No dobre. A čo on?

Podniká s ľuďmi, ktorí sa spájajú s podsvetím.

Ale prepáčte, ja o tom vôbec neviem. To všetko sprostredkoval pán Závacký a ja nemám ani tušenia o tom, kto, kde, s kým podniká.

Vy si nepreverujete, po kom preberáte firmy? Vám to ako prešovskému županovi bolo jedno?

Ak niekto podniká protizákonne, tak ho majú zatvoriť.

V zásade vám teda nevadí, s kým podniká človek, od ktorého ste prebrali firmy.

Nemám čo ďalej dodať. Nechytajte ma teraz za slovíčka. Ja som na túto tému odpovedal už veľakrát. Nevidím v tom žiadny problém. Nič som neporušil, žiadny zákon. Pani redaktorka, klamali ste ma, že sa ma chcete opýtať veci, ktoré ešte neboli zverejnené.

Pán poslanec, aj keby som odpovede našla, je mojou povinnosťou osloviť vás. Prečo by som mala čerpať z iných zdrojov, keď sa môžem opýtať priamo vás.

Ale ja vám odpovedám, že som na to už odpovedal.

Čiže vám prepojenie pána Kušmíreka neprekáža.

No nie! Prišla taká ponuka. Ja pána Kušmíreka vôbec nepoznám, pána Žembu len z počutia.

Na 430-tisícový vklad ste si zobrali úver?

Áno, cez dve banky.

Zaujímavá je tiež skutočnosť, že v 1. FVE Humenné bola pred vami spoločníkom aj firma Tatramarket Poprad, ktorá potom dostala dotáciu takmer milión eur na vybudovanie hotela a garáže v Starom Smokovci. Viete o tom niečo?

Toto naozaj neviem. Ešte raz, ja o veciach, o ktorých hovoríte, nemám absolútne žiadne tušenie. Mňa zaujíma, či tam niekto urobil, alebo neurobil niečo zle, lebo ak niečo urobil zle, tak to má riešiť niekto úplne iný.

Vy ste verejne činná osoba. Logicky sa teda natíska otázka, prečo vám stálo za to preberať firmy od spomínaných ľudí.

Nezaujímal som sa o to, kto to je. Vôbec som to nevedel. A od koho dostal ten Tatramarket dotáciu?

Od ministerstva hospodárstva v roku 2014.

Och, bože, to bol Malatinský. Však? Fakt som o tom nevedel. Fakt som sa o tom neinformoval, lebo som už trošku alergický na takéto veci. Opakujem, neurobil som nič zlé. Jednoducho som dostal ponuku. Nezaujímal som sa, kto to predáva, lebo som to nepovažoval za potrebné.

Dôverovali ste pánovi Závackému?

Áno, ja som sa s ľuďmi, ktorých spomínate, ani nestretol. A naozaj si myslím, že ak niečo spravili, mali byť potrestaní. Lebo, viete, na jednej strane sa niečo píše a hovorí a na druhej sa nič nedeje. Tak potom niečo urobili alebo neurobili? Ja nie som sudca ani prokurátor, aby som to vyšetroval.

VIDEO Plus 7 Dní