Ako majú tomuto činu rozumieť? Ako môžu dôverovať polícii, ak sa jeden z jej hlavných predstaviteľov bezostyšne verejne prepojí s podsvetím? Možno za tým nie je nič zlé. Možno. Ale tá symbolika pôsobí desivo. Vyvoláva neistotu. Azda každý v tejto krajine chápe prečo. Každý okrem vedenia Policajného zboru (PZ).

Posledný pápayovec

Nič nie je čierno-biele, ani ľudia nie sú len dobrí alebo len zlí. Nejeden mafián zachránil inému človeku život a nejeden policajt mláti vlastnú ženu hlava-nehlava. Ale na to, aby sa ľudia cítili bezpečne, potrebujú veľmi zreteľne vidieť hranicu medzi svetom polície a svetom mafie. Riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky Ladislav Csémi ju prekročil.

Niekedy okolo roku 2015 sa Csémi rozvádzal so svojou prvou manželkou a toto životné obdobie nedokázal zvládnuť bez pár nepekných kotrmelcov. Na svoju bývalú poslal do školy, v ktorej pracuje ako učiteľka, čosi ako nenávistné udanie a nasťahoval sa do Villy Corvin vo Veľkom Mederi. Objekt patrí firme Kláry Kocsisovej Tiger Slovakia. Konateľom firmy je Klárin manžel, neslávne známy Norbert Kocsis.

Kocsisa poznajú v regióne Dunajská Streda ako posledného pápayovca. Azda aj malé deti už počuli historku o masakre v bare Fontána, kde dvadsiateho piateho marca 1999 konkurenčná skupina sátorovcov na jeden šup zlikvidovala desať predstaviteľov mafiánskej skupiny Tibora Pápaya vrátane samotného Papa Joa. Kocsis odišiel z baru krátko pred tým, ako medzi pápayovcov pokojne mastiacich karty vtrhli traja ozbrojení muži a spustili dlhotrvajúcu salvu výstrelov. Kocsisovi sa podarilo uniknúť pred smrťou aj vtedy, aj nasledujúce roky, hoci sátorovci po ňom intenzívne poľovali. Kocsisa šťastena neopúšťala. Ešte aj z každého trestného stíhania sa dokázal vyvliecť. Polícia ho podchvíľou prezentuje ako podozrivého z vydierania, ako výpalníka či ako človeka mariaceho spravodlivosť, ale z trestného stíhania napokon vždy zíde.

Obchodovanie otca a syna

Práve s týmto mužom s nečistou minulosťou riešil svoje bývanie hlavný hraničný splnomocnenec Slovenskej republiky plukovník Csémi. V komplexe Villa Corvin si prenajal dvojizbový byt, ktorý sa mu tak zapáčil, že si ho v roku 2017 rovno kúpil. No, kúpil… Byt nekupoval Ladislav Csémi, ale firma jeho otca. Otecko je dôchodca, sedemdesiatnik, tiež sa volá Ladislav a občas vypomáha v malom obchode s chovateľskými potrebami. Nevyzerá, že by sa venoval biznisu, ale podľa Obchodného registra práve on „prebral“ eseročku Specto od matky Csémiho súčasnej manželky.

Firma Specto poslúžila policajnému funkcionárovi aj na získanie   lukratívneho pozemku neďaleko termálneho kúpaliska vo Veľkom Mederi. Najprv nehnuteľnosť kúpila firma Specto a až od oteckovej firmy ju v roku 2017 kúpil pán plukovník. Ale vráťme sa k policajtovmu bývaniu.

Byt vo Ville Corvin kúpený od problematických Kocsisovcov csémiovská firma prenajíma, momentálne v ňom bývajú policajti z Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove a riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície si spolu s novou manželkou, takisto policajtkou, kúpili rodinný dom. Dom posledného pápayovca Norberta Kocsisa. Priamo s Kocsisom sa dohodli na podmienkach a presťahovali sa rovno tam, kde doposiaľ býval známy mafián. Obyvateľom Veľkého Medera padla sánka a Csémiho podriadení i policajti z ostatných zložiek PZ doposiaľ nechápu, kam Csémi podel rozum.

Plukovník Ladislav Csémi: Domu mafiána „za dobrú cenu“ nedokázal odolať.
Plukovník Ladislav Csémi: Domu mafiána „za dobrú cenu“ nedokázal odolať.
Zdroj: Facebook

„Nehnuteľnosť má len dvanásť rokov a cena bola relatívne nízka. Páčilo sa mi, že vnútorný priestor má väčší ako dom, v ktorom som býval predtým, a záhradka je oproti predošlej maličká. Pri mojej práci nemám čas starať sa o veľký pozemok. Ďalšou výhodou je malá vzdialenosť od domu mojich rodičov, čiže tento dom nám vyhovoval úplne vo všetkom. Jediné, čo mi vadilo, bol vlastník. Dlho som zvažoval, či do tej kúpy ísť. Povedal som si, že kúpa domu moju prácu nijako neovplyvňuje, a šiel som do toho,“ takto naivne Csémi obhajoval bývanie v dome človeka, ktorý je spájaný s podsvetím, keď sme o jeho sťahovaní písali prvýkrát, a uisťoval nás, že s Kocsisom vlastne nič nemá. „Stretli sme sa párkrát kvôli nevyhnutným formalitám s domom a inak je náš kontakt minimálny. Obísť úplne sa nemôžeme, bývame v malom meste. Ak sa náhodou stretneme, pozdravíme sa, občas sa pristavíme.“

Všetko v poriadku?

Etický kódex príslušníkov Policajného zboru spísali práve pre takých ľudí, ako je Ladislav Csémi. Pre tých, ktorým chýba cit pre morálku, ktorí nechápu, že pre pokojný život občanov nestačí, aby policajt dodržiaval zákony. Musí spĺňať aj iné kritériá. Napríklad mimo svojej práce sa nesmie vedome stýkať s osobami, ktoré sú spojené s páchaním závažnej trestnej činnosti. Csémi sa s Kocsisom nielen stretával, ale z ich stretnutí vznikol pamätník policajnej zvrátenosti. Vždy keď Csémi vstúpi do vlastného domu, prepojí Policajný zbor Slovenskej republiky s mafiánskou históriou deväťdesiatych rokov.

Donedávna si mohli obyvatelia Veľkého Medera nahovárať, že o Csémiho prešľape jeho nadriadení nevedia. Možno aj bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi tento Csémiho prešľap zatajili, inak by predsa neprišiel osobne do Veľkého Medera na Csémiho svadbu s policajtkou Myrtil Derzsiovou. Ak niekto dúfal, že po zverejnení celej genézy obchodovania Csémiovcov s Kocsisovcami v PLUS 7 DNÍ nastane v Policajnom zbore vietor, asi ho sklameme.

Do redakcie nám volalo i písalo veľa slušných policajtov. Vraveli, že sa hanbia za takýchto funkcionárov. Inak sa nezmenilo vôbec nič. Nový policajný prezident Milan Lučanský vyhlásil, že Csémi dostatočne vysvetlil kúpu svojej nehnuteľnosti.

Ešte väčšia trúfalosť

Pár týždňov po zverejnení Csémiho prípadu sme v našom týždenníku priniesli článok o veľmi podobnom prešľape ďalšieho policajného funkcionára. Šéf krajskej kriminálky v Prešove Miroslav Ligday sa nedávno ženil, za ženu si bral pracovníčku polície a nedal si pokoj s členmi podsvetia. Ligday to teda „dal na Csémiho“. Iba sa menej okúňa a podnikateľa Milana Kušmíreka, ktorý mal blízko k mafiánom ako Mikuláš Černák a Ondrej Žemba, si pozval na svadbu. V Prešove však s takýmto policajtom spravili krátky proces.

Hovorca krajského policajného riaditeľstva Daniel Džobaník nám napísal: „Krajský riaditeľ vydal pánovi Ligdayovi rozkaz o ukončení služobného pomeru k 31. 8. 2018. Odovzdal už služobný preukaz aj odznak kriminálnej polície. Odvtedy už odbor kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Prešove neriadi, neoboznamuje sa s agendou kriminálnej polície, nezúčastňuje sa na poradách a nevykonáva riadiacu ani organizačnú činnosť vo vzťahu k podriadeným policajtom. V súčasnosti mu plynie výpovedná lehota, počas ktorej je v procese odovzdávania výstrojného materiálu a dočerpáva dovolenku. Celú agendu odboru kriminálnej polície odovzdal zástupcovi riaditeľa odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Prešove, ktorý prevzal riadenie odboru.“