Tip na článok
Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a stále ešte aktuálny riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško.

Ďalší človek blízky Gašparovi? Finančnú spravodajskú jednotku vedie jeho sused z Nitry

Ako jedna veľká rodina, či lepšie povedané chobotnica.

Galéria k článku (5 fotografií )
V reštaurácii v Bratislave sa pravidelne stretávajú riaditeľ NAKA Peter Hraško a bývalý šéf protikorupčnej jednotky Robert Krajmer. Hraško nevidí dôvod, aby stretnutia vysvetľoval, je to vraj jeho osobná vec.
Pavol Vorobjov je susedom Tibora Gašpara vo Veľkých Janíkovciach a od vlaňajšieho septembra aj šéfom Finančnej spravodajskej jednotky.
Po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa v obci, kde k ohavnému činu došlo objavil aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky Robert Krajmer. V spoločnosti Petra Hraška.

Presne taký pocit má človek pri bližšom skúmaní obsadenia dôležitých postov v rámci Národnej kriminálnej agentúry, o ktoré sa postaral ešte bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a jemu blízki ľudia. Pozornosti verejnosti pritom doteraz unikalo meno ďalšieho zaujímavého policajného funkcionára. Je ním šéf finančnej spravodajskej jednotky Pavol Vorobjov.

Susedia

V policajnom zbore je 15 rokov. V rámci organizačnej štruktúry pôsobil na krajských riaditeľstvách v Bratislave, v Nitre a následne v organizačnej štruktúre národnej kriminálnej agentúry. Vlani v septembri ho riaditeľ NAKA Peter Hraško personálnym rozkazom ustanovil do funkcie šéfa finančnej spravodajskej jednotky. Napriek tomu by mal mať Vorobjov blízko aj k Tiborovi Gašparovi. Nielen kvôli svojmu predchádzajúcemu  pôsobeniu, ale aj preto, že sú susedia vo Veľkých Janíkovciach, kde obaja žijú.

Odhaľujú pranie peňazí

Finančná spravodajská jednotka nepatrí medzi útvary, o ktorých by sa často a veľa hovorilo. Je však, rovnako ako ostatné veľmi dôležitou súčasťou NAKA, najmä čo sa  týka odhaľovanie legalizácie príjmov z trestnej činnosti, či financovania terorizmu. Inými slovami, svojou činnosťou má zabrániť praniu špinavých peňazí, ku ktorému dochádza aj prostredníctvom všelijakých pofidérnych zahraničných bankových či iných peňažných operácií. A to, ako dobre vieme, je i na Slovensku veľkým problémom.                                   

Tiborovi muži

Personálnu chobotnicu vytvorenú na NAKA bývalým prezidentom nie je aktuálne jednoduché len tak rozmotať a rozpustiť. Jej chápadlá sú stále veľmi silno napojené na jednotlivé zložky kriminálnej agentúry. Vo vedení takmer každej jednotky funguje ktosi blízky či už priamo Gašparovi, alebo bývalému riaditeľovi protikorupčnej jednotky Robertovi Krajmerovi. Obaja sú pritom považovaní za ľudí, ktorí sú cez svojich rodinných príslušníkov priamo napojení na rodinný klan Bödörovcov z Nitry. Práve oni mali mať v uplynulých rokoch hlavné slovo pri výbere rôznych policajných funkcionárov.

Mohlo by vás zaujímať:

VIDEO Plus 7 Dní