Presne taký pocit má človek pri bližšom skúmaní obsadenia dôležitých postov v rámci Národnej kriminálnej agentúry, o ktoré sa postaral ešte bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a jemu blízki ľudia. Pozornosti verejnosti pritom doteraz unikalo meno ďalšieho zaujímavého policajného funkcionára. Je ním šéf finančnej spravodajskej jednotky Pavol Vorobjov.

Susedia

V policajnom zbore je 15 rokov. V rámci organizačnej štruktúry pôsobil na krajských riaditeľstvách v Bratislave, v Nitre a následne v organizačnej štruktúre národnej kriminálnej agentúry. Vlani v septembri ho riaditeľ NAKA Peter Hraško personálnym rozkazom ustanovil do funkcie šéfa finančnej spravodajskej jednotky. Napriek tomu by mal mať Vorobjov blízko aj k Tiborovi Gašparovi. Nielen kvôli svojmu predchádzajúcemu  pôsobeniu, ale aj preto, že sú susedia vo Veľkých Janíkovciach, kde obaja žijú.

Odhaľujú pranie peňazí

Finančná spravodajská jednotka nepatrí medzi útvary, o ktorých by sa často a veľa hovorilo. Je však, rovnako ako ostatné veľmi dôležitou súčasťou NAKA, najmä čo sa  týka odhaľovanie legalizácie príjmov z trestnej činnosti, či financovania terorizmu. Inými slovami, svojou činnosťou má zabrániť praniu špinavých peňazí, ku ktorému dochádza aj prostredníctvom všelijakých pofidérnych zahraničných bankových či iných peňažných operácií. A to, ako dobre vieme, je i na Slovensku veľkým problémom.                                   

Tiborovi muži

Personálnu chobotnicu vytvorenú na NAKA bývalým prezidentom nie je aktuálne jednoduché len tak rozmotať a rozpustiť. Jej chápadlá sú stále veľmi silno napojené na jednotlivé zložky kriminálnej agentúry. Vo vedení takmer každej jednotky funguje ktosi blízky či už priamo Gašparovi, alebo bývalému riaditeľovi protikorupčnej jednotky Robertovi Krajmerovi. Obaja sú pritom považovaní za ľudí, ktorí sú cez svojich rodinných príslušníkov priamo napojení na rodinný klan Bödörovcov z Nitry. Práve oni mali mať v uplynulých rokoch hlavné slovo pri výbere rôznych policajných funkcionárov.

Mohlo by vás zaujímať: