Kukláči v strehu

S polhodinovým meškaním začali na Špecializovanom trestnom súde rozhodovať o návrhu prokurátora na vzatie do väzby Romana Ostružlíka a  Vladimíra Mosnára.  Všetci museli čakať na obhajkyňu obvinených. Tých priviezli do Banskej Bystrice v značnom predstihu. Ostružlík bol zjavne v strese, kukláč ho pred vystúpením z policajného auta musel chlácholiť: ”Len seďte. Seďte! Kľud.” Pri prechode do budovy súdu si  Ostružlík dal mimoriadne záležať na tom, aby novinári nezbadali ani jeho nos. Tvár si zakryl oblečením, prichystanými písomnosťami i naširoko  skríženými rukami. Mosnára policajti považujú za oveľa nebezpečnejšieho. Auto, v ktorom ho privážali, sprevádzali ďalšie vozidlá. Kým Mosnárovi dovolili vystúpiť na ulici pred budovou súdu, štyria kukláči s dlhými zbraňami skontrolovali okolie. Napokon z každej strany istili  ďalšiu dvojicu policajtov, ktorí privádzali Mosnára tak, že ho držali za opasok. Mosnár kráčal sebavedome, s odhalenou tvárou.

Obaja muži sú obvinení v súvislosti s  vraždou exprimátora Hurbanova Lászloa Basternáka, ktorá sa odohrala pred zrakom jeho manželky 9. júla 2010. Už krátko po zločine bol za Basternákovu popravu odsúdený Štefan Kaluz.  Vyfasoval ťažký, dvadsaťpäťročný trest.  Svojich komplicov, ani objednávateľa vraždy neprezradil.

Jedna vražda odkryla ďalšiu

Prípad polícia  opäť otvorila krátko po obvinení Aleny Zsuszovej z organizovania vraždy novinára Jána Kuciaka. Skúseným kriminalistom bolo už pred ôsmimi rokmi jasné, že Zsuszová bola namočená aj do Basternákovej vraždy. Stretávala sa s ľuďmi blízkymi vrahovi Kaluzovi i s Basternákovým politickým rivalom Romanom Ostružlíkom. Medzi Zsuzsovou a týmito mužmi prebehli viaceré podozrivé finančné transkacie. Priame dôkazy o ich spoluvine však chýbali.  Dnes je to už inak. Kaluza  deväť rokoch odkrútených za mrežami zmenilo. Tak ako každý väzeň, aj on sa túži  dostať spoza mreží aspoň o čosi skôr. O podmienečné prepustenie môže požiadať po odpykaní si dvoch tretín trestu, ale či mu súd vyhovie, bude záležať aj od toho, ako sa k spáchanej vražde stavia s odstupom času. Takže ďalšie zatĺkanie si asi dobre rozmyslel. Obzvlášť po tom, čo už je aj obávaná Zsuzsová pekných pár mesiacov zavretá vo väzbe.   

Krvavé primátorské kreslo

Či už s pomocou Kaluza alebo niekoho iného, v každom prípade sa  tentokrát polícii podarilo nazhromaždiť dosť dôkazov na obvinenie z organizovania Basternákovej vraždy okrem samotnej Aleny Zsuzsovej aj jej vtedajšieho šoféra Vladimíra Mosnára, inak člena mafiánskej skupiny sýkorovcov, aj údajného objednávateľa hrozného činu Romana Ostružlíka.

Ostružlík bol Basternákovým protikandidátom na miesto primátora Hurbanova. V tomto meste pôsobil aj ako šéf futbalového zväzu. Zsuzsová  tvrdila, že Ostružlíkovi pomáhala s predvolebnou kampaňou. Peniaze, ktoré jej Ostružlík posielal, vraj mali byť splatením dlhu.

Do Ostružlíkovho domu vtrhli policajti už v deň Basternákovho pohrebu. Prehľadali ho vtedy, ale ako sme už uviedli vyššie, dôkazy v súvislosti s vraždou nenašli. V  Hurbanove si ľudia aj tak mysleli svoje a Ostružlík sa odtiaľ radšej presťahoval do Nových Zámkov.

Pred pár dňami, v stredu 23.januára si pre neho prišli policajti znova.

Sudca rozhodol, že Ostružlík i Mosnár ostávajú za mrežami. Obaja muži podali proti rozhodnutiu o vzatí do väzby sťažnosť, tvrdia, že sú nevinní.