Tip na článok
Konfrontácia: Pred mestským zastupiteľstvom sa zoči-voči stretli poslanec Róbert Orság a syn jednej z dôchodkýň.

Ďalší Mečiar? Mladý politik ide v šľapajach expremiéra. Ľudí chce pripraviť o pozemky

Skupina dôchodcov zo Zvolena prežíva scenár nápadne pripomínajúci ten, ktorý sa už roky odohráva v dedine Dolná Poruba pri Trenčíne. Nerovný boj tam s bývalým premiérom Vladimírom Mečiarom vedie skupina nešťastných miestnych. On ich chce pripraviť o to, čo vlastnia už generácie, oni nechcú o to prísť.

Galéria k článku (8 fotografií )
Pozemok: Kvôli nemu dal miestny politik na súd päticu dôchodcov. Tým reálne hrozí, že prídu o majetok aj peniaze.
Spis: Pozemky pri priehrade vo Zvolene vlastnia dôchodcovia už niekoľko generácií.
Kamil Kucian: Syn jednej z dôchodkýň hovorí, že konanie mladého podnikateľa a miestneho politika Róberta Orsága je neetické a nemorálne.

Reč je o pozemkoch. Otec národa, ktorému v Porube nepovedia ináč ako miestny zemepán, zašiel v honbe za majetkom tak ďaleko, že neváha ťahať obyčajných dedinčanov po súdoch.

Kamil Kucian: Syn jednej z dôchodkýň hovorí, že konanie mladého podnikateľa a miestneho politika Róberta Orsága je neetické a nemorálne.
Kamil Kucian: Syn jednej z dôchodkýň hovorí, že konanie mladého podnikateľa a miestneho politika Róberta Orsága je neetické a nemorálne.
MICHAL SMRČOK

Čímsi podobným prechádzajú piati dôchodcovia, ktorí spoluvlastnia kus zeme vo Zvolene. Konkrétne pri vodnej nádrži Môťová, kde sa nachádza rekreačno-športový areál Orlík. Jeho majiteľom je mladý dravý podnikateľ a poslanec mestského zastupiteľstva Róbert Orság. Nuž a ten, zrejme podľa vzoru Vladimíra Mečiara, sa pred vyše štyrmi rokmi rozhodol, že pozemky, ktoré mu ešte nepatria, jednoducho získa do svojich rúk. Nie však za trhovú cenu, ako by sa na slušného podnikateľa patrilo, ale za pár drobných. A keďže dôchodcovia nie a nie ustúpiť, dal ich na súd. Reálne tak hrozí, že prídu nielen o majetok, ale aj o peniaze.

Vraj je tu pre ľudí

„Vždy som všetko robil pre ľudí, dovoľte mi spraviť ešte viac.“ S týmto sloganom sa uchádzal v župných voľbách v roku 2013 o priazeň voličov mladý podnikateľ zo Zvolena Róbert Orság. Za práva ľudu chcel v zastupiteľstve Banskobystrického samosprávneho kraja bojovať ako nezávislý kandidát. Lenže neuspel. Verejne činných ambícií sa však nevzdal. Už o rok sa vo farbách koalície SKDÚ-DS a SaS pokúšal získať poslanecké miesto vo zvolenskom mestskom zastupiteľstve.
Podarilo sa.

Spis: Pozemky pri priehrade vo Zvolene vlastnia dôchodcovia už niekoľko generácií.
Spis: Pozemky pri priehrade vo Zvolene vlastnia dôchodcovia už niekoľko generácií.
MICHAL SMRČOK

Povzbudený týmto úspechom si to Orság namieril vlani ešte vyššie. Do celoštátneho zákonodarného zboru. Voličom sa prihováral už v zmenenom straníckom tričku, a to za stranu Sieť. Svoj záujem o vysokú politiku dôvodil aj rečníckou otázkou, že keď v komunálnej politike môže pomôcť tisícom ľudí, prečo by v tej veľkej nemohol pomôcť miliónom. Jednoducho, politik sťa vystrihnutý z katalógu. A to doslova. Medové motúzy, ktoré ťahal nádejným voličom popod nos, boli totiž v rozpore s jeho konaním v „civilnom“ živote, v ktorom ako podnikateľ rozhodne nehľadí na záujmy obyčajných ľudí, ale najmä na tie vlastné.

Keď ináč nie, bude súd

Všetko sa začalo v novembri 2013, keď dôchodcovia ako spoluvlastníci dvoch parciel pri môťovskej priehrade dostali vskutku zaujímavý list od zvolenskej advokátky Martiny Mészáros-Bariakovej. Zaslala im ho v mene svojho klienta, mladého podnikateľa Róberta Orsága. Išlo o návrh na uzatvorenie dohody, ktorou by sa zrušilo a vyrovnalo podielové spoluvlastníctvo na spomínaných pozemkoch. Ich rozloha je 633 štvorcových metrov, pričom Róbertovi Orságovi patrí polovica.

Pozemok: Kvôli nemu dal miestny politik na súd päticu dôchodcov. Tým reálne hrozí, že prídu o majetok aj peniaze.
Pozemok: Kvôli nemu dal miestny politik na súd päticu dôchodcov. Tým reálne hrozí, že prídu o majetok aj peniaze.
MICHAL SMRČOK

Advokátka dala dôchodcom vedieť, že jej klient „má záujem uvedené pozemky nadobudnúť do svojho výlučného vlastníctva, a tak ich využívať, a ďalej nemá záujem zotrvať v spoluvlastníckom vzťahu
s ostatnými spoluvlastníkmi…“

Samozrejme, podnikateľ nechcel pozemky zadarmo. Dôchodcom prostredníctvom právničky navrhol, že je ochotný za štvorcový meter zaplatiť deväť eur. Zdôraznil pritom, že je to dvojnásobok ceny, ktorú vypočítal znalec. V závere oficiálneho dokumentu advokátka nezabudla dôchodcov upozorniť, že ak k uzatvoreniu dohody nedôjde, jej klient bude nútený obrátiť sa so žalobou na súd.

Predali za trojnásobok

Pätica starších ľudí zostala šokovaná. „S návrhom pána Orsága sme nemohli súhlasiť. Nešlo ani tak o to, že by sme pozemky predať nechceli, ale suma, ktorú ponúkol, nezodpovedala realite. Znalkyňa, ktorú si najali, totiž vôbec nepracovala s tým, že ich pán Orság už dávno využíva na podnikateľské aktivity. My sme rok predtým v rovnakej oblasti predali pozemok za cenu 25 eur za štvorcový meter, čo je trojnásobok. Za sumu porovnateľnú s touto sme boli ochotní predať pozemky aj pánovi Orságovi,“ vysvetľuje Kamil Kucian, syn jednej z dôchodkýň, s ktorou miestny poslanec a podnikateľ vedie spor. Dodáva, že predmetné parcely využíva Orság už niekoľko rokov ako parkovisko pre svojich zákazníkov, pričom s piatimi spoluvlastníkmi nemá podpísanú žiadnu nájomnú zmluvu. „Doteraz nám za to nezaplatil ani euro a najnovšie nás chce o ne úplne obrať! Normálne nás chce vyvlastniť, ináč to nazvať ani neviem!“ hnevá sa Kamil Kucian.

Politik a poslanec: Róbert Orság na otázky reagovať nechcel. Vraj preto, že súdne konanie ešte nie je skončené.
Politik a poslanec: Róbert Orság na otázky reagovať nechcel. Vraj preto, že súdne konanie ešte nie je skončené.
MICHAL SMRČOK

Protesty boli dôchodcom málo platné. Róberta Orsága, ktorý ako politik našiel svoje poslanie v tom, že pomáha tisícom obyčajných ľudí, sa im obmäkčiť nepodarilo. Lebo práve týmto piatim dôchodcom on pomáhať rozhodne nechce. Napokon, činiť dobro pre všetkých sa naozaj nedá, najmä ak idú proti vyšším, teda jeho záujmom. A tak Róbert Orság v januári 2014 naplnil svoje hrozby a podal na nich žalobu.

Súd rozhodol

Okresný súd vo Zvolene v marci tohto roka už aj rozhodol. Sudca Bohuš Hruška v plnej miere vyhovel podnikateľovi. Zrušil podielové spoluvlastníctvo a pozemky prikázal do výlučného vlastníctva Róberta Orsága. Zároveň mu nariadil, aby žalovaným uhradil adekvátnu čiastku, čo v praxi znamená, že podnikateľ by mal vyplatiť dôchodcom úhrnnú sumu, ktorá sa nešplhá ani do výšky tritisíc eur.

Samozrejme, sudca aj podnikateľ postupovali tak, ako zákon káže. Čo tam po nejakých starkých, ktorí počas pojednávaní darmo vysvetľovali, že majetok je chránený Ústavou SR a že nie sú povinní vzdať sa svojich podielov na pozemkoch. Však ich rodiny ich vlastnili niekoľko generácií! Navyše, žalobca, teda pán Orság, bez ich vedomia odkupoval podiely bývalých spoluvlastníkov, čím bolo porušené predkupné právo, na ktoré mali ako pôvodní majitelia nárok. Žalobu Róberta Orsága preto označili za konanie, ktoré je v rozpore s dobrými mravmi. Nehovoriac o tom, že boli ochotní dohodnúť sa s ním, ale za trhovú cenu, ktorú si ako úspešný podnikateľ iste môže dovoliť.

„Žijeme v trhovom hospodárstve, v demokratickom štáte a ja mám právo určiť cenu pozemku. Ak mu to vyhovuje, nech kúpi, a ak mu to nevyhovuje, nech nekúpi. Toto je veľmi neetické. Cena, ktorú ponúka, je nevýhodná. Mesto teraz predalo pozemok v Môťovej a žalobca ako mestský poslanec vie, že za cenu 70 eur za štvorcový meter…“ vysvetľovala súdu 75-ročná Mária Kucianová.

Zbytočne. Dôchodcovia nateraz prehrali, pretože nie Ústava SR je dôležitá, ale Najvyšší súd SR, ktorý v minulosti veľmi jasne vysvetlil, že nikoho nemožno nútiť, aby zotrval v spoluvlastníckom vzťahu, ak mu to nevyhovuje. A Róbertovi Orságovi to zjavne nevyhovovalo, pretože on sám vie predmetné pozemky využiť oveľa zmysluplnejšie, ako keď ich vlastní s ďalšími podielnikmi.

Kratší koniec

Napriek doterajším neúspechom to však starkí nevzdávajú a o svoje pozemky bojujú. Odvolali sa na Krajský súd v Banskej Bystrici. Ako dlho celý spor potrvá, zatiaľ nevedno, v každom prípade možno konštatovať, že piati dôchodcovia zatiaľ ťahajú za kratší koniec. Ak totiž so svojím odvolaním neuspejú, reálne hrozí, že prídu nielen o majetok, ale aj o peniaze. Pretože čiastka, ktorú im má za podiely vyplatiť podnikateľ a politik Róbert Orság, zrejme nepokryje ani výdavky spojené so súdnym sporom, ktorý vlastne vôbec neiniciovali. Ak totiž prehrajú, zaplatiť budú musieť nielen súdne trovy, ktoré na spor vynaložil pán podnikateľ, ale podieľať sa budú musieť i na vyplatení znalca, ktorého k prípadu povolal súd.

A čo na celú záležitosť hovorí samotný Róbert Orság? Zdá sa mu celý spor etický a morálny, najmä z pohľadu poslanca mestského zastupiteľstva, ktorý sa prezentuje sloganom, že vždy všetko robí pre ľudí? „Ešte nie je ukončené súdne konanie a nerád by som sa teraz k tomu vyjadroval,“ povedal nám stručne Róbert Orság. Na otázku, či nemá problém ani s tým, že už dlhé roky využíva pozemky na
podnikateľské účely, a to bez akejkoľvek náhrady ostatným spoluvlastníkom, odvetil, že ide o verejné parkovisko a stáť tam môže hocikto. Zároveň nám odporučil, aby sme naše ďalšie otázky smerovali jeho advokátke.

VIDEO Plus 7 Dní