Rozprávkové príjmy advokátskej kancelárie Radomíra Bžána nedajú spávať mnohým Slovákom. Lukratívne zmluvy so štátom, ale aj so samosprávami. Zemplínčanom zdvihla tlak aj suma za jeho zastupovanie mesta Michalovce pred rozhodcovským súdom - v PLUS 7 DNÍ sme o tom písali koncom februára. Za tento akt jeho advokátska kancelária zinkasovala neuveriteľných 482-tisíc eur. A to napriek tomu, že spomínaný súd v podstate nerozhodol a odporučil obom stranám, aby sa obrátili na riadny civilný súd.

Dobré kontakty: Premiér Robert Fico sa ukazuje na mnohých spoločenských
udalostiach mesta Michalovce. Nečudo, veď aj primátor Viliam Záhorčák je
člen strany Smer.
Dobré kontakty: Premiér Robert Fico sa ukazuje na mnohých spoločenských udalostiach mesta Michalovce. Nečudo, veď aj primátor Viliam Záhorčák je člen strany Smer.
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

V tomto konaní už, samozrejme, pán Bžán mesto Michalovce nezastupuje. A nielen to - postup mesta pri zadaní tohto lukratívneho kšeftu Bžánovej kancelárii už preveruje polícia. Pred pár dňami začala v danom prípade trestné stíhanie vo veci za zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Peripetie

„Celé je to trošku zamotané, no pri bližšom skúmaní úplne jednoduché a priehľadné. Človek nemusí byť Einstein, aby pochopil nezrovnalosti, ktoré sa objavili už na samom začiatku,“ prezrádza aktivista Milan Kaplan, ktorý sa rozhodol bojovať proti korupcii v Michalovciach.

Celý spor sa začal tým, že v minulosti Michalovce podpísali so spoločnosťou Medipark Košice zmluvu na výstavbu parkovacieho domu v centre mesta v čase, keď bolo parkovanie v meste spoplatnené. Lenže o necelé dva roky spoločnosť od úmyslu ustúpila, pretože mesto zrušilo platenie parkovného. Dôvodom bolo oživenie centra mesta. Každý mohol parkovať zadarmo - a tak je to dodnes. „Zmluva bola atypická. Zahŕňala nenápadnú klauzulu, ktorá hovorila o tom, že všetky nezrovnalosti a problémy bude riešiť rozhodcovský súd v Bratislave. Preto sa súkromná spoločnosť, v tom čase registrovaná v Paname, obrátila na túto inštitúciu a žiadala od mesta odškodné vo výške 8 miliónov eur,“ vysvetľuje ďalej aktivista.

Prvotný problém: Všetko sa začalo
riešením parkovania. Aj keď je
v Michalovciach bezplatné, mal tu
vyrásť spoplatnený parkovací dom
súkromnej spoločnosti
Prvotný problém: Všetko sa začalo riešením parkovania. Aj keď je v Michalovciach bezplatné, mal tu vyrásť spoplatnený parkovací dom súkromnej spoločnosti
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

Mesto siahlo po právnych službách advokátskej kancelárie Radomíra Bžána. „Vo výraznej časovej tiesni sa mesto Michalovce obrátilo na advokátsku kanceláriu so sídlom v Bratislave, a to jednak vzhľadom na skutočnosť, že mu v tom čase hrozila škoda veľkého rozsahu, ako aj s ohľadom na profesionálne schopnosti, odborné skúsenosti a znalosti predmetnej advokátskej kancelárie,“ vysvetľuje vo svojom stanovisku hovorkyňa mesta Michalovce Iveta Palečková a dodáva: „Podnetom bolo aj odporúčanie primátora iného mesta, ktoré v podobnom súdnom spore zastupovala právnická kancelária JUDr. Bžána a bola v konaní úspešná,“ konštatuje hovorkyňa mesta Iveta Palečková. Pravdepodobne išlo o radu primátora Sniny, ktorému Bžán tiež poskytoval svoje služby.

Chlapi z jednej dediny

Lenže okrem tohto odporúčania je tu ešte jedna maličkosť. Primátor Michaloviec Viliam Záhorčák a advokát Bžán pochádzajú z jednej dediny - Kusín pri Michalovciach -, takže sa museli aj v minulosti veľmi dobre poznať. Samotné mesto Michalovce tento fakt nepopiera. „Obaja pochádzajú z tej istej obce, poznajú sa, ale rozhodne odmietame tvrdenie, že táto skutočnosť bola dôvodom, aby mesto oslovilo práve uvedenú právnickú kanceláriu,“ uviedla ďalej pre PLUS 7 DNÍ hovorkyňa Palečková.

To, že o výbere právnika a hlavne o zaplatení takej astronomickej sumy za jeho služby nerokovali poslanci, je vraj v poriadku. „K výberu tejto advokátskej kancelárie došlo v súlade s platnou právnou úpravou. Všetky zmluvy uzatvorené s predmetnou advokátskou kanceláriou boli zo strany mesta Michalovce zverejnené. Finančné prostriedky boli v rozpočte mesta vyčlenené na tieto právne služby a rozpočet schválilo mestské zastupiteľstvo,“ konštatuje ďalej Iveta Palečková.

Nevzdal sa: Aktivista Milan Kaplan podal podnet na Okresnú
prokuratúru v Michalovciach. Nepáčilo sa mu, že o takej veľkej odmene z mestského rozpočtu rozhodol iba primátor.
Nevzdal sa: Aktivista Milan Kaplan podal podnet na Okresnú prokuratúru v Michalovciach. Nepáčilo sa mu, že o takej veľkej odmene z mestského rozpočtu rozhodol iba primátor.
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

O tom, že o zmluvách nerozhodujú poslanci, je podľa nej tiež v poriadku. „Samotné zmluvy, tieto ani iné, sa v mestskom zastupiteľstve neschvaľujú, pretože to nie je vo výlučnej kompetencii mestského zastupiteľstva,“ vysvetľuje ďalej. Apeluje na fakt, že Medipark zažaloval mesto pre viac ako 8,6 milióna eur a keby sa mesto nebránilo, tak by mohlo padnúť do nútenej správy. „Iný postup v tejto veci ako bránenie proti uplatneným nárokom nebol možný,“ uzatvára hovorkyňa.

Bez kompetencií?

Či už to bol klientelizmus, alebo nie, ľuďom je v podstate jedno. Veď na Slovensku každý každého pozná. Najmä, ak by bol Bžán v konaní pred rozhodcovským súdom úspešný. „Rozhodcovský súd však po roku a pol rozhodol, že nie je kompetentný vo veci rozhodnúť, preto odporučil obom stranám, aby sa obrátili na riadny civilný súd. A toto rozhodnutie stálo Michalovce 482 055, 07 eura.

„Mňa štve najmä fakt, že o tejto odmene a jej vyplatení rozhodoval primátor Záhorčák sám. Celkovú sumu totiž rozdelili do štyroch zmlúv. A tak sa vyhli tomu, aby o odmene advokátovi v takej astronomickej výške hlasovali poslanci. To je podľa mňa protizákonné a dnes mi už dala za pravdu aj polícia,“ vysvetľuje Milan Kaplan ďalej. „Pozrite, vyzerá to tak, akoby sám Záhorčák prihral kšeft svojmu kamarátovi, zaplatil mu kráľovsky a ešte stihol obísť poslancov a rozhodol o tom sám. Odmeny advokátskej kancelárii pána Bžána sa totiž vyplácali priamymi platbami.“

Ruka ruku myje

Dosiahnuť podľa neho spravodlivosť v Michalovciach bol podľa Kaplana nadľudský výkon. „Mestu vládne Smer, a to vo všetkých štruktúrach. Keď som sa obrátil na prokuratúru s tým, aby preskúmala konanie mesta a primátora, najprv moju sťažnosť odmietla. Až krajská prokuratúra nariadila tej okresnej, aby sa začalo konať. Lenže vyšetrovateľ, ktorý o veci rozhoduje, má zhodou okolností manželku, ktorá pracuje ako vedúca odboru na Mestskom úrade v Michalovciach. Čiže je priama podriadená primátorovi Záhorčákovi. Aby to nebolo všetko, aj šéf kriminálky v Michalovciach má manželku zamestnanú na mestskom úrade. Tiež je vedúca odboru a tiež priamo spadá pod pána primátora,“ krúti hlavou aktivista.

Aj preto podal sťažnosť a žiadal, aby celý prípad prešetril nezávislý vyšetrovateľ, najlepšie z iného okresu či kraja. „Lenže o mojej sťažnosti rozhodne krajská polícia. Na jej čele nesedí nik iný ako Michalovčan, ktorý bol roky okresným riaditeľom polície v Michalovciach. Treba k tomu povedať viac? Sťažnosť som podal ešte začiatkom augusta a dodnes som nedostal odpoveď,“ uzatvára Milan Kaplan.