Z úkladnej vraždy novinára a jeho snúbenice vyšetrovateľ obvinil štyroch ľudí. Identifikovaný je už strelec, čiže samotný vrah, jeho vodič aj muž, ktorý im túto prácu sprostredkoval, a objednávateľka vraždy. Médiá a politici už niekoľko mesiacov ukazujú na Mariána Kočnera ako na pravdepodobného investora zločinu a indície sa skutočne čoraz viac krútia okolo tohto kráľa falše a intríg. Kočner mal k jedinej zatknutej žene, Alene Zs., dosť blízko, ale to by sa dalo povedať aj o vplyvných mužoch. Vyšetrovanie ešte nie je uzavreté a už teraz je jasné, že matka pätnásťročnej dcéry s imidžom eskortnej slečny je oveľa väčšia mrcha, ako sa zdalo na začiatku.

Manažérka predvolebnej kampane

Označenie štyridsaťštyriročnej Aleny Zs. za obchodníčku so smrťou nie je pre dlhoročných kriminalistov také šokujúce ako pre verejnosť. Už pri vyšetrovaní vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka sa ako podozrivá z prípravy zločinu vynorila práve Alena. Aj vtedy ako objednávateľka. Na jej obvinenie nemali dosť dôkazov, na súde sa zradne zvodná tvárička objavila len medzi svedkami. Zrekapitulujme si spolu, čo je o tomto prípade známe.

Basternák pôsobil ako primátor Hurbanova v rokoch 2002 až 2006, neskôr sa stal hlavným kontrolórom mesta aj poslancom samosprávneho kraja za SMK. V roku 2010 sa rozhodol za primátora opäť kandidovať. Ako jeho hlavný sok sa prezentoval Roman Ostružlík, ktorému Alena ponúkla pomoc s predvolebnou kampaňou. Vraj preto, že mala v tomto smere skúsenosti. Aké, nie je známe. Dohodli sa, že ak Ostružlík kampaň vyhrá, ona sa stane asistentkou primátora Hurbanova.

„Nepotrebovala som miesto kvôli platu. Bola som sedem rokov nezamestnaná, ale dokázala som si zarobiť aj sedemsto až tisíc eur mesačne predávaním a kupovaním vlasov. Zamestnať som sa chcela len kvôli zápočtu do dôchodku a plateniu odvodov,“ vysvetľovala svoje pohnútky v roku 2011, teda v čase, keď ešte oficiálne figurovala ako konateľka spoločnosti Eurodesign. Alena zoznámila Ostružlíka so svojím dlhoročným kamarátom Zoltánom A. - áno, to je ďalší obvinený z Kuciakovej vraždy - a Zoltán prispel na Ostružlíkovu kampaň piatimi tisíckami eur.

Hurbanovo: Mesto zostalo po vražde primátora v šoku.
Hurbanovo: Mesto zostalo po vražde primátora v šoku.
Zdroj: TASR

Krv valiaca sa po asfalte

Predvolebná kampaň v Hurbanove sa zmenila na boj o prežitie. Basternák dostával výhražné anonymy, Ostružlíka prichytil, ako roznáša osočujúce letáky. Z jednej i z druhej strany padali trestné oznámenia. V marci 2010 ktosi na Basternáka vystrelil. Guľka tesne minula cieľ, projektil uviazol v bráne. Polícia napojila Basternákovcov na pult centrálnej ochrany, Basternák i jeho nevlastný syn si zaobstarali strelné zbrane. O pár mesiacov sa okolo brány Basternákovcov tmolil podozrivý muž v policajnej uniforme. Podľa pani Basternákovej akoby ich chcel vylákať von, ale manžela vtedy zadržala, nech sa ani len nepokúsi vychádzať z domu. V strachu spustili zariadenie, ktoré k nim malo okamžite vyslať zásahovú jednotku, ale, ako čoskoro zistili, polícia žiadny výstražný signál nezaznamenala. Na druhý deň očakávali pracovníkov kriminálky, ktorí mali prezrieť záznam z videokamier, ale policajti neprišli. Zato podozrivý muž z predošlého večera sa pred dom Basternákovcov vrátil. Vystúpil zo strieborného auta práve vtedy, keď sa manželia vracali z krátkej prechádzky so psami.

„Všimla som si, že auto nemá evidenčné číslo, manželovi som naznačovala, aby rýchlo šiel do dvora. Muž namieril na manžela, potom na mňa. Stáli sme zoči-voči. Bol holohlavý, so strniskom na brade a slnečnými okuliarmi na nose. Jednou rukou mi odtlačil hlavu, priložil mi zbraň k uchu a vystrelil smerom k manželovi. Chvíľu som vôbec nevedela, čo sa deje. Myslela som, že som asi umrela,“ opisovala Bašternákova žena moment, keď ňou ohlušujúci výstrel otriasol. Ani si neuvedomila, že ju strelec sotil na trávnik.

Basternák sa zatiaľ snažil ujsť z dosahu zbrane, ale mal smolu. Potkol sa a spadol. Strelec prišiel celkom blízko, naklonil sa nad ležiaceho Basternáka a z bezprostrednej blízkosti vystrelil z dlhej brokovej zbrane na Basternákovu hlavu, čím ju úplne zdevastoval. Bývalý i nádejný hurbanovský primátor nemal na prežitie žiadnu šancu.

Náhradný vrah

Basternákov nevlastný syn Tomáš počul prvú veľkú ranu, keď sedel doma pri počítači. Po podozrivých okolnostiach z predošlého dňa bol v neustálom strehu, takže automaticky schmatol pištoľ a vybehol von. Zazrel zavalitého chlapa s veľkým bruchom, ako sa zdvíha od Basternákovho tela a po asfalte prudko tečie krv. Vrah v chvate nasadal do auta, Tomáš mieril jeho smerom. Prestrelil okná. Auto aj tak unikalo preč. Mladík sa nevzdával. Skratkou prenasledoval vraha a len čo opäť zbadal unikajúce auto, stláčal spúšť, až kým nevystrieľal všetky náboje. Počul, ako šofér zajačal a auto poškodené výstrelom zastalo.

Vraha policajti dostali veľmi rýchlo. Postrelená ruka, priami svedkovia vraždy i kamerové záznamy nespochybniteľne usvedčili z Basternákovej vraždy Štefana Kaluza, aj keď on vinu odmietal a pri odhaľovaní pozadia činu odmietol spolupracovať. Za úkladnú vraždu ho odsúdili na dvadsaťpäť rokov.

Vrah Kaluz pracoval v bratislavskej esbéeske DKFB, ktorá patrila mafiánovi Františkovi Borbélymu zo skupiny sýkorovcov. Kaluz Basternáka osobne nepoznal, na spáchanie najťažšieho zločinu sa dal nahovoriť len pre peniaze. V slabej chvíli priznal: „Chcel som sa dostať z finančných sr.čiek.“

Informácie z vyšetrovania naznačovali, že v prípade mal vtedy trid­saťročný Kaluz zohrať pôvodne nejakú nepodstatnú úlohu. Len pod tlakom náhle zmenenej situácie organizátori nasadili namiesto profesionála - za akého možno považovať napríklad bývalého policajta Tomáša Szabóa, obvineného z Kuciakovej vraždy - iba neskúseného esbéeskára. Kaluz sa s úlohou zabijaka nestihol stotožniť, vraždu vykonal bez rozmyslu, ako stroj. Neminimalizoval riziká, nekonal ako typický nájomný vrah, ktorý s ľahkosťou stlačí spúšť iba vo chvíli, keď je situácia najvhodnejšia. Podľa súdnej znalkyne „jeho intelekt bol zablokovaný vnútorným napätím“, mozog akoby prestal pracovať.

Obludy v ľudskej koži: Obvinení z vraždy Jána Kuciaka.
Obludy v ľudskej koži: Obvinení z vraždy Jána Kuciaka.
Zdroj: TASR

Alenin šofér od sýkorovcov

V čase bezprostrednej prípravy vraždy i krátko po nej Kaluz opakovane telefonoval aj sa osobne stretol s ďalším mužom z mafiánskej esbéesky Vladimírom Mosnárom, Aleniným kamošom.

„Zoznámili sme sa náhodou niekedy v zime 2007 - 2008, keď som dostala defekt. Pán Mosnár mi pomohol vymeniť koleso a odvtedy sme sa sem-tam stretli. Zašli sme spolu na kávu. Nuž, áno, občas mi robil šoféra. Viete, ja trpím panickou poruchou. Mám strach z cudzích ľudí. Bývam na antidepresívach a vtedy by som nemala šoférovať. Mosnár bol taký dobrý, že ma vozil. Či som s ním bola v čase streľby na Basternáka? To si vážne nepamätám. Ja mám problémy s pamäťou,“nevinne zaklipkala Alena dlhými mihalnicami pred senátom Špecializovaného trestného súdu.

V období po vražde sa medzi osobami podozrivými z organizovania zločinu krútili peniaze. Alena dostala šesťtisíc eur od Basternákovho protikandidáta Ostružlíka. Údajne jej iba vrátil, čo si kedysi od nej požičal. Alena poslala štyritisíc eur na účet Mosnárovej priateľky. Aj ona vraj iba vracala, čo mala požičané.

Ešte aj Mosnárova priateľka Karin sa čudovala, prečo tisícky putovali cez ňu. Sudcom povedala: „Chcela som vedieť, čo sú to za peniaze, ale Vlado Mosnár ma uzemnil, aby som sa príliš nevypytovala. Neviem, čo tá osoba s ním mala. Ale našla som mu v telefóne esemesky, ktoré ma určite nepotešili.“

Z uvedeného je zrejmé, že Alena či Ajka, ako o nej sladko hovorí politik Boris Kollár, sa k vražde novinára nepriplietla náhodou. Zatiaľ neznámy investor Kuciakovej vraždy išiel na istotu a obrátil sa na „firmu“ v podsvetí dobre známu. Ak sa potvrdia najnovšie podozrenia, že Ajka sa krátko pred zatknutím podieľala na príprave likvidácie samotného námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho, spravodlivosť chytila za vlasy mrchu par excellence.

Personálna agentúra pre trestancov?

V posledných mesiacoch jazdila objednávateľka Kuciakovej vraždy na novom Mercedese patriacom firme Tesgal so sídlom v Zlatých Moravciach. Obchodný register uvádza troch majiteľov firmy. Milionára Petra Struhára, kedysi biznispartnera politika Borisa Kollára, Mariána Orsága a Lenku Orságovú. Firma Tesgal je už nejaký ten rok pod drobnohľadom polície pre zneužívanie eurofondov. Vlani prokurátor podal na Orsága obžalobu, pripisuje mu spôsobenie škody osemstošesťdesiattisíc eur. Dotyčný podnikateľ je obvinený je aj v iných prípadoch.

Riaditeľka Justová: Jej združenie kontaktovalo trestancov v najťažších väzniciach.
Riaditeľka Justová: Jej združenie kontaktovalo trestancov v najťažších väzniciach.
Zdroj: ŠARM

S Orságom sedí na lavici obžalovaných na Špecializovanom trestnom súde ako organizátorka subvenčného podvodu PhDr. Martina Justová, PhD., generálna riaditeľka občianskeho združenia Maják, tiež so sídlom v Zlatých Moravciach. Cez jej občianske združenie vraj prepierali časť podvodne získaných peňazí, oficiálne deklarovaných na vzdelávanie zamestnancov firmy Tesgal.

V tejto súvislosti je mimoriadne zaujímavé, že Maják sa špecializuje na pomoc väzňom. V jednom z rozhovorov poskytnutých v minulosti Justová spomínala, že s pomocou odsúdeným začínala prácou priamo v najťažších väzniciach v Ilave a Leopoldove. Priznala, že sa dostávala do konfliktu so Zborom väzenskej a justičnej stráže, preto svoje aktivity preorientovala na tých, ktorí si už trest odpykali. Na webovej stránke občianskeho združenia Maják je stále zverejnená výzva: „Ak ste trestaná osoba, kontaktujte nás.“

Exkluzívne FOTO z tajnej schôdzky Mariána Kočnera a Aleny Zs. mesiac pred Kuciakovou vraždou nájdete v našej GALÉRII >>

Mohlo by vás zaujímať: