Slepú uličku tesne pod Slavínom lemujú honosné vily, ale aj radové domy starousadlíkov. Lokalita je stále v hľadáčiku elít a vysokopostavených funkcionárov. Kto chce byť in, stavia nad strechami „obyčajnej“ Bratislavy. Lukratívne pozemky v boháčskej štvrti očarili aj parlamentného kancelára Daniela Guspana. V záhrade pod Slavínom pod rukami robotníkov utešene rastie luxusná megavila.

Rastie ako z vody: Ešte v roku 2016 pozemok zíval prázdnotou. Dnes sa na ňom týčia betónové základy rodinnej rezidencie Daniela Guspana.
Rastie ako z vody: Ešte v roku 2016 pozemok zíval prázdnotou. Dnes sa na ňom týčia betónové základy rodinnej rezidencie Daniela Guspana.
Zdroj: archív

Kancelár doteraz svoje súkromie strážil ako oko v hlave, no s bobríkom mlčanlivosti sa nakoniec po dlhom čase rozhodol skoncovať. Exkluzívne pre PLUS 7 DNÍ prezradil, koľko je ochotný investovať do výstavby sídla a koho sa chystá doň nasťahovať.

Z poštára staviteľ

Post kancelára Národnej rady získal už za čias Pavla Pašku, lukratívneho džobu sa držal aj za Petra Pellegriniho a nepustil sa ho dodnes. Verejnosť si ho zrejme najviac pamätá pre škandál so „samovoľným“ otváraním poslaneckej korešpondencie v parlamente. Guspanov argument o porušovaní listového tajomstva z dôvodu bezpečnosti vtedy novinárov neuspokojil. Namiesto toho, aby sa pokúsil o nápravu, radšej utiekol z tlačovky do bezpečia svojej kancelárie.

Radosť nemal ani vtedy, keď médiá odhalili jeho investíciu v prominentnej štvrti boháčov. Vlani na Valentína sa objavili informácie, že Guspan pod bratislavským Slavínom kúpil pozemok s rozlohou 553 štvorcových metrov, na ktorom postupne naberá kontúry nová megavila.

Guspan s manželkou Jankou začali budúcu rezidenciu s výhľadom na Bratislavský hrad stavať už v roku 2016. Kancelár bol doteraz na detaily ohľadom rezidencie skúpy a súkromie si nekompromisne strážil. Nečudo, že sa začalo špekulovať, odkiaľ štátny zamestnanec na miliónový dom zobral peniaze.

Trošku väčší

Detaily financovania sa rozhodol objasniť pre PLUS 7 DNÍ. „Chcem poznamenať, že pred tým, ako som v roku 2013 nastúpil do Národnej rady, pätnásť rokov som fungoval v podnikateľskom sektore. Zdrojov zo zdanených a úverových peňazí mám dosť. Pokojne aj na dva také domy,“ vysvetľuje Guspan.

Rastie ako z vody: Ešte v roku 2016 pozemok zíval prázdnotou. Dnes sa na ňom týčia betónové základy rodinnej rezidencie Daniela Guspana.
Rastie ako z vody: Ešte v roku 2016 pozemok zíval prázdnotou. Dnes sa na ňom týčia betónové základy rodinnej rezidencie Daniela Guspana.
Zdroj: archív

Zdroje na mastnú investíciu pochádzajú z dvoch úverov, z dividend vyplatených vlani a z predaja jedného z pozemkov. „Keď toto všetko zrátame, môžem do tohto stavebného projektu investovať 1 277 065 eur. Výstavba obyčajného domu sa pohybuje na úrovni 400-tisíc eur, no a tento môj je o trochu väčší,“ priznáva úradník.

Dodáva, že ak hacienda bude stáť viac, je ochotný predať dom v bratislavskom Prievoze, kde zatiaľ žije s celou rodinou. Na otázku, či plánuje sídlo obohatiť nejakým špeciálnym príslušenstvom, len pokrúti hlavou. „Nebude tam žiadny priestor na sauny či bazény. Bude to taký obyčajný dom. A okrem iného, moji rodičia taktiež bývajú v Bratislave a predpokladám, že príde čas, keď sa ku mne nasťahujú,“ podčiarkol kancelár.

V čase, keď Guspan odštartoval výstavbu, realitní makléri oceňovali pozemok na 650 eur za štvorcový meter. Podľa realitnej expertky Daniely Danihel Rážovej ceny pozemkov v súčasnosti môžu byť ešte vyššie. „Samozrejme, to závisí od konkrétnej časti a ulice, ale ceny sa v súčasnosti pohybujú od 800 do 1 500 eur,“ vraví.

Práce na dome by sa mali zavŕšiť koncom tohto roku. Ešte pred časom to oznamovala tabuľa, ktorá však už na plote nevisí - to je, mimochodom, v rozpore so stavebným zákonom.

V „dobrej“ i dobrej spoločnosti

Dom zbrojárskeho magnáta Vladimíra Výboha, kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka, kontroverzného biz­nismena Jozefa Majského, mečiarovského exministra Ľudovíta Hudeka, ale aj hereckej legendy Milana Kňažka či rezidencia hlavy štátu a množstvo zahraničných ambasád.

 Daniel Guspan
Daniel Guspan

Lokalitu pod Slavínom odjakživa vyhľadávajú najmä prominenti, politici či celebrity. „Za komunizmu to bolo podobné. Vilové časti vždy obľubovali prominenti. Pred revolúciou sa síce v exkluzívnych častiach nedalo stavať nadivoko, no táto časť bola vždy lukratívna. Papaláši mali pod Slavínom svoje vily aj počas bývalého režimu,“ hovorí Daniela Danihel Rážová.

Medzi Guspanovými budúcimi susedmi nebudú len prominentní boháči, ale aj obyčajní starousadlíci. Na obrovské stavby vyrastajúce v ich tesnom susedstve často nenájdu pekného slova.

„Boháči to tu doslova zaprasili svojimi „megalitickými“ stavbami a nerešpektujú daný terén. Úplne ho zničili,“ krúti hlavou susedka Jana.

Výstavba megadomu má však aj mínusy. „Táto ulica nie je dimenzovaná na takú hustú premávku. Každý má niekoľko áut, navyše stavbárske stroje… Pomaly bude problém odtiaľto vyjsť,“ dodáva.

Ďalší zo susedov situáciu až tak čierne nevidí. „Vždy keď sa na dlhšie zablokuje cesta, stavbyvedúci nám to dá vopred vedieť. Je to hlavne na dohode. Ak by som ja staval, tiež by som potreboval od susedov trochu strpenia. Viem to pochopiť.“

Vášeň k nehnuteľnostiam

Meno Daniela Guspana sa spája s niekoľkými luxusnými nehnuteľnosťami. V minulosti šéfoval luxusnému bratislavskému hotelu Aston v bratislavskej mestskej časti Ružinov. V kuloároch sa dokonca šepká, že v súčasnosti je jeho spoluvlastníkom.

Guspan figuroval tiež ako spoločník trenčianskej firmy Merum, ktorá vlastnila Vilu Z, rezidenciu pod bratislavským Slavínom. Dom pred pár rokmi kúpila dcéra kontroverzného podnikateľa Juraja Máca.

Guspanovci majú trvalý pobyt naďalej hlásený v Bratislave. Nenápadnému a učupenému domu pridáva na dôležitosti len bezpečnostná kamera snímajúca vchodovú bránu. Napriek tomu, že kancelár tvrdí, že dom dennodenne využívajú, podľa susedky sa tu rodina vyskytuje minimálne. „Vídame ich tu málo. Väčšinou sa zdržujú v zahraničí. No keď sa ukážu, tak aj s deťmi,“ prezradila nám.

Prečítajte si tiež: