Pojednávanie za prísnych bezpečnostných opatrení a vo väzení! Takto momentálne prebieha proces  v kauze Afganky Khadiji, ktorá je známa aj pod menom Yasmeena. Dôvod? Nešpecifikovaná hrozba teroristického útoku (poznámka redakcie: oznámemie na súd prišlo 2.5.2022) v zrejmej súvislosti s konajúcim sa hlavným pojednávaním v prípade obžalovaných Mohameda Patman a Darya Khana Safia v  budove Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici. 

Súd a jeho okolie v deň, keď prišlo oznámenie kompletne uzavreli. Pred vchodom a jeho blízkom okolí hliadkovali po zuby ozbrojení  príslušníci policajného zboru.

Uzavreli cestu: Polícia nepustila do blízkosti Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici ďalšie autá.
Zdroj: Karol Farkaš

Do Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody sa hocikto len tak nedostane. Kým sa ocitnete v miestnosti, kde sa pojednáva, musíte prejsť cez viaceré bezpečnostné kontroly. K tomu všetkém vás všade sprevádza príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), ktorý z vás nespustí oči a ani na sekundu.

V prípade Afganky Khadiji ide už o šiesty pojednávací deň. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry čítal viaceré výpisy z telefonickej komunikácie. Medzi nimi bola aj komunikácia medzi jedným z obžalovaných a jeho manželkou. V tej odznelo, že treba použiť nôž alebo lano. Mohlo ísť o náhradný plán, keby ten pôvodný, bomba v aute, zlyhal.

Pojednávanie s dvojicou z Afganistanu, ktorá pripravovala vraždu Yasmeena Ali (Khadija Patman) dcéry jedného z obžalovaných. Na snímke je Mohamed Patman.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Vraždu Khadiji mal podľa obžaloby pripravovať jej vlastný otec spolu s jeho bratrancom.Dôvodom jej likvidácie má byť to, že sa vydala za muža židovského pôvodu Davida Cohena, vďaka čomu aj zmenila vierovyznanie z islámu na judaizmus a k tomu všetkému začala natáčať filmy pre dospelých. Hoci sa Khadija spolu s manželom presťahovali na Slovensko, jej príbuzní vypátrali.

Obaja obžalovaní si stoja aj naďalej za tým, že sú nevinní a žiadnu vraždu neplánovali. Otec Khadiji stále tvrdí, že chcel svoju dcéru vyslobodiť z rúk kriminálnika (poznámka redakcie: jej manžela Davida Cohena). Hovorí, že ju neustále strážia muži a sprevádzajú ju na každom kroku a nič jej nedovolia. V pripade dokazania viny hrozí obžalovaným trest odňatia slobody na 25 rokov až dozivotie.