Prokurátor ÚŠP ešte v marci minulého roka podal na obvineného Ladislava Bašternáka obžalobu pre trestný čin neodvedenia dane a poistného. Trestná vec sa týkala vyplatenia DPH vo výške takmer dva milióny eur spoločnosti BL 202 v súvislosti s kúpou bytov v komplexe Five Star Residence. Prvostupňový súd ho uznal vinným, Bašternák neuspel ani so svojím odvolaním voči päťročnému trestu, a nepomohla ani tzv. účinná ľútosť, ktorú si v prípade uplatnil. Teda, že dorovnal dlžnú časť daní. Za takýto trestný čin je sadzba sedem až dvanásť rokov, on dostal päť.

Lykožrút je zastaraný

Iste si spomínate aj na nepísaného kráľa Zemplína Mikuláša Varehu. Zemplínsky veľkopodnikateľ figuroval ako konateľ a spoločník vo viac ako sedemdesiatich firmách a jedenásť z nich medzi sebou nakupovalo a predávalo štepné púčiky jabloní a lykožrúty v obrovskom objeme viac ako 55 miliónov štepov a viac ako 414 miliónov kusov lykožrútov. Podnikateľa zadržali v roku 2011. Za trestné činy skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného dostal jedenásť rokov natvrdo.

Spínacie jednotky

Podobný nápad dostal aj podnikateľ z Diakoviec Juraj Pápay. Ktovie prečo, ale rovnako ako Vareha, siahol po tovare, ktorý nie je práve najobvyklejší a ani sa s ním bežne neobchoduje. Podľa obžalobného návrhu sa prostredníctvom svojej firmy K&J Šaľa spol.s.r.o. rozhodol obchodovať so spínacími jednotkami Nikobus, ktoré boli súčasťou inteligentnej elektroinštalácie. Montovali sa napríklad do rodinných domov a slúžili na vypínanie spotrebičov, svetiel a podobne. Ešte v novembri 2013 podal na Daňový úrad v Nitre priznanie k DPH, v ktorom si neoprávnene uplatnil nadmerný odpočet DPH faktúrami vystavenými na skoro 1 391 tisíc eur. Spínacie jednotky mu mala dodávať spoločnosť Kashmir z Diakoviec, v ktorých podnikateľ žije a býva. Pápayova firma potom tovar fiktívne predávala spínacie jednotky do Česka spoločnosti Black Pixie z Prahy. Nadmerný odpočet vo výške skoro tristotisíc eur mu bol Daňovým úradom v Nitre vyplatený!

Ako to napokon  na súde dopadlo  a aký trest podnikateľ dostal,  si prečítajte v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ >>

[email protected]