Vykonať ich mal spolu s bratrancom Miroslavom Marčekom. Tomáš Szabó už skôr priznal pred súdom vinu. Vypovedať sa rozhodol až teraz. Tvrdí, že na nich Zoltán Andruskó tlačil, aby vykonali vraždu súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku čím skôr. Objednávka mal prísť v lete 2017. "Povedal, že má vedomosť o tom, že Žilinka zvykne často chodiť s rodinou, deťmi a manželkou," zdôraznil.

V nevyhnutnom prípade mala byť podľa jeho slov zlikvidovaná aj prokurátorova rodina. Aj preto sa podľa jeho slov rozhodli dať od prípadu "ruky preč". Za Žilinkovu vraždu mal Tomáš Szabó spolu s Miroslavom Marčekom dostať 70.000 eur.  Za každého člena rodiny po 10.000 eur. "Popritom nám (Zoltán Andruskó, pozn. TASR) spomenul, že by bola do budúcna likvidácia ďalšieho dotyčného," podotkol Tomáš Szabó.

V tomto prípade malo ísť o súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a odmenu 200.000 eur. "Ani si nepamätám, že by sme to potom niekedy rozoberali," priblížil obžalovaný. Tretia objednávka vraždy mala prísť v lete 2018. Malo ísť o likvidáciu prokurátora Petra Šufliarskeho. Odmena mala byť 100.000 eur, pričom Zoltán Andruskó si mal z toho nechať 10.000 eur. Priblížil, že v rámci prípravy tejto vraždy uvažovali aj o použití nástražného výbušného systému. Prokurátor nedávno pred súdom uviedol, že jeho vražda nebola dokonaná len zhodou náhod.

Zoltán Andruskó a Miroslav Marček sú v tejto kauze vylúčení na samostatné konanie. Tomáš Szabó ozrejmil, že sa so Zoltánom Andruskóm pozná od roku 2006, Miroslav Marček je jeho bratranec. "Je dosť výbušný, z ničoho nič začne nadávať, vykrikovať. Často používa slová 'zabijem ťa'. Bolo to u neho zvykom," povedal Tomáš Szabó. Pred súdom vyhlásil, že nebude odpovedať na otázky obhajcov, spoluobžalovaných a ani splnomocnencov poškodeného.

 "Je to pre nás významné. Myslíme si, že to prospeje zisteniu pravdy v tejto veci," reagoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus na výsluch obžalovaného. Ide podľa jeho slov o ďalší diel do skladačky.

FOTO k téme v GALÉRII.

Pre prípravu vrážd prokurátorov čelí obžalobe päť osôb - Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, Dušan Kracina a Darko Dragič. ŠTS zároveň opätovne rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd (NS) SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú v tejto kauze tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody. Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.