Azda najznámejším nemocničným areálom na Slovensku, ktorý nikdy neslúžil verejnosti, hoci štát do jeho výstavby a udržiavania nalial údajne neuveriteľných 70 miliónov eur, sú bratislavské Rázsochy. Počiatky tohto projektu siahajú do konca osemdesiatych rokov minulého storočia, pre rôzne príčiny sa ho však nikdy nepodarilo dokončiť. Dlhé roky priestor pri hlavnom ťahu z Bratislavy do Českej republiky špatí skelet stavby v dezolátnom stave. Len jeho stráženie v uplynulých troch rokoch zhltlo vyše 270-tisíc eur! Takmer 130-tisíc eur plánuje ministerstvo zdravotníctva na tieto účely vynaložiť v nasledujúcich mesiacoch. Vybralo na to súkromnú bezpečnostnú službu so zaujímavou minulosťou.

Problémová súťaž?

Rušno okolo nemocnice Rázsochy začalo byť najmä po nástupe dnes už bývalého ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ktorý mal s týmto nikdy nedokončeným areálom veľkolepé plány. Zbúrať ho a na jeho miesto postaviť nové, špičkové zdravotnícke zariadenie pre verejnosť.

Po Druckerovom odchode pokračuje v jeho šľapajach rezortná šéfka Andrea Kalavská. Pod jej vedením by malo ministerstvo vybrať firmu, ktorá chátrajúci skelet zrovná so zemou. Môže na to použiť 17 miliónov eur. Je to suma bez započítania DPH. Úspešného uchádzača o túto zákazku vyberá ministerstvo už niekoľko mesiacov a, ako nám dala vedieť jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová, „súťaž na dodávateľa búracích prác je v procese vyhodnocovania. Víťaz ešte nie je známy“. Koľko firiem sa do verejného obstarávania prihlásilo, nechce špecifikovať, „pretože proces verejného obstarávania na dodávateľa zákazky ,Nemocnica Rázsochy - búracie práce‘ je stále otvorený, a teda neukončený, nie je možné podať odpovede“.

Týmito slovami nereagovala Zuzana Eliášová len na otázku týkajúcu sa počtu prihlásených uchádzačov do súťaže, ale aj na informácie, podľa ktorých Úrad pre verejné obstarávanie začal proti ministerstvu zdravotníctva konanie o námietkach podaných jedným z uchádzačov. Nepáčia sa mu podmienky súťaže.

O čo ide, neprezradil ani úrad, ktorý má na starosti štátne tendre. Jeho iste zaneprázdnená hovorkyňa Janka Zvončeková nereagovala na otázky zaslané mailom ani na telefonáty.

Treba ho strážiť

Kedy sa podarí vybrať firmu, ktorá zbúra rozpadnuté Rázsochy, nevedno a neistý zostáva aj termín začiatku prác pôvodne naplánovaný na tohtoročnú jeseň. Isté je však jedno, rozsiahly areál bude treba naďalej pozorne strážiť. Napokon, čosi také sa v súvislosti s nemocnicou Rázsochy robí už niekoľko rokov, pričom na to putuje nemalá suma peňazí. V rokoch 2015, 2016 a 2017 musela tieto služby zo svojho rozpočtu zatiahnuť Univerzitná nemocnica Bratislava. Vyšlo ju to na viac ako 250-tisíc eur.

Od apríla tohto roku prešli platby za stráženie priamo na ministerstvo zdravotníctva, ktoré si na tieto účely vybralo súkromnú bezpečnostnú službu. Za 24 mesiacov jej plánuje zaplatiť 126-tisíc eur. „Cena za stráženie sa odvíja od minimálnej mzdy, pričom hodinovú sadzbu na jedného pracovníka upravuje Asociácia bezpečnostných služieb,“ napísala nám v súvislosti s cenou zákazky Zuzana Eliášová.

Zaujímavá SBS

Keď už je reč o strážení schátraného areálu nemocnice Rázsochy, okrem ceny zaujme firma, ktorá zákazku dostala. Je ňou SBS Eagle Security z Bratislavy. Počas svojho dlhoročného pôsobenia na slovenskom trhu táto spoločnosť niekoľkokrát zmenila názov aj právnu formu a za jej zakladateľov sa považujú muži spájaní s bratislavským podsvetím. Ich mená sa objavili v každom zverejnenom mafiánskom zozname. Boli zaradení do skupiny takáčovcov. Eagle Security niesla do mája 2013 názov A-team system, ktorý sa „preslávil“ v roku 2006, keď počas volebnej noci chránil sídlo strany Smer. Vtedy tam vraj bolo veru poriadne veselo.

Splesnený Plesnivec

Značnú časť peňazí nevynakladá štát len na všetko možné okolo skeletu nemocnice Rázsochy. Veľmi „užitočne“ minul prostriedky aj na objekt kedysi vyhľadávaného vysokotatranského hotela Plesnivec, ktorý stojí v centre Starého Smokovca. Ide o bývalé rekreačné zariadenie určené najmä pre zamestnancov rezortu vnútra. Práve pre jeho obľúbenosť i výbornú polohu sa ministerský úrad pod vedením vtedajšieho šéfa Martina Pada v marci 2006 rozhodol objekt zrekonštruovať. Na tieto účely plánoval minúť sedemdesiatpäť miliónov korún, čo je takmer dva a pol milióna eur. O necelý rok, presnejšie, vo februári 2007, však stavebné práce na pokyn nového vedenia rezortu na čele s Robertom Kaliňákom zastavili, budovu oplotili a okoloidúcim zakázali do areálu vstupovať.

Kto to platí?: Plesnivec je vraj strážený, aspoň tak sa píše na tabuli. Kto a za koľko ho stráži, nikto nechce prezradiť.
Kto to platí?: Plesnivec je vraj strážený, aspoň tak sa píše na tabuli. Kto a za koľko ho stráži, nikto nechce prezradiť.
Zdroj: Tony Štefunko

Nuž a situácia sa nezmenila ani po vyše jedenástich rokoch. Dnes návštevníci Smokovca prechádzajú popri rovnako oplotenej, ale čoraz viac zdevastovanej budove. Miestni obyvatelia Plesnivec dávno zaradili do známeho zoznamu takzvaných tatranských harabúrd, teda objektov, ktoré špatia slovenské veľhory. Pri pohľade na chátrajúce zariadenie sa ani veriť nechce, že štát na jeho rekonštrukciu pred pár rokmi zbytočne investoval takmer 700-tisíc eur.

Strážia či nestrážia?

Ďalšie vraj vyhadzuje na jeho ochranu, čomu by zodpovedal nápis na plote - ide o strážený objekt. Podľa medializovaných informácií ministerstvo vnútra na tieto účely míňa, respektíve donedávna míňalo sedemtisíc eur mesačne. Dnes tvrdí, že „stráženie objektu zabezpečuje pôvodný zhotoviteľ stavby, firma IRES R+M, s. r. o., z Košíc prostredníctvom súkromnej bezpečnostnej služby. Ministerstvo vnútra SR súkromnú bezpečnostnú službu neplatí,“ dalo nám vedieť tlačové oddelenie rezortu vnútra.

Odpovede na otázku, prečo stráženie štátneho objektu zabezpečuje súkromná firma cez súkromnú SBS, sme sa však nedočkali. Ani od spomínanej firmy.

Rovnako nezodpovedané zostali naše otázky o budúcnosti kedysi vyhľadávaného, dnes však zdevastovaného hotela Plesnivec. Ministerstvo nám dalo vedieť toľko, že „o ďalšom využití tohto objektu sa rozhodne na základe záverov rokovaní Ministerstva vnútra SR“. Čo to presne znamená, rezort nevysvetlil, ale podobnú odpoveď nám poslal v roku 2012.