Ako na bežiacom páse vyťahuje v poslednom období expremiér Robert Fico nahrávky, z ktorých počuť hlasy vyšetrovateľov NAKA známych pod prezývkou čurillovci, ako aj ich kolegov operatívcov.

Zachytené sú na nich zaujímavé rozhovory. Obsah niektorých bol ako jeden z dôkazov použitý na začatie trestného konania proti elitným príslušníkom, ktorí majú na stole veľké kauzy typu Očistec či Judáš.

Dvaja z nich sa však kvôli záznamom obrátili so sťažnosťami na Ústavný súd Slovenskej republiky, ktorý im minulý týždeň v prvom kole vyhovel. Ich sťažnosti prijal v celom rozsahu na ďalšie konanie. Znamená to, že bude podľa všetkého skúmať, za akých okolností nahrávky vznikli.

Sťažnosti vyšetrovateľov Jána Čurillu a Pavla Ďurku dostal na stôl senát Ústavného súdu, ktorému predsedá Robert Šorl. Jeho členmi sú sudcovia Peter Straka a Martin Vernarský.

Elitní príslušníci NAKA podali dokopy tri sťažnosti, ktoré sa týkajú príkazu prokurátora Krajskej prokuratúry v Bratislave ako i niekoľkých príkazov Okresného súdu Bratislava III. Na základe týchto príkazov boli následne vyhotovené zvukové a zvukovo-obrazové záznamy okrem iného aj z pracovných kancelárií policajtov.

Senát Roberta Šorla 26. jaunára rozhodol nielen o tom, že všetky sťažnosti prijíma v celom rozsahu na ďalšie konania, ale tiež o ich spojení na spoločné konanie. Rozhodovanie, či sťažnosti príjme na ďalšie konanie, asi nebolo jednoduché, trvalo totiž od apríla 2022.

Ústavný súd v minulosti odmietol sťažnosť Čurillu a jeho kolegov, kde riešili to, že prokuratúra ich nechce pustiť k celým nahrávkam z odpočúvania a ich prepisom.